អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ច ៖ ការទិញគ្រឿងចក្រកែច្នៃសំណល់ប្លាស្ទីកទៅជាបេតុងកៅស៊ូពីជប៉ុន ជាការចំណេញសេដ្ឋកិច្ច
ភ្នំពេញ ៖ ភាគីជប៉ុនកាលពីពេលកន្លងទៅ ក្នុងជំនួបជាមួយឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានណែនាំឲ្យកម្ពុជាងាកទៅប្រើប្រាស់គ្រឿងចក្របច្ចេកវិទ្យាថ្មីដែលមានសមត្ថភាពក្នុងការកែច្នៃសំរាមសំណល់ប្លាស្ទីកឲ្យទៅជាបេតុងកៅស៊ូប្រភេទ AC ដែលគ្រឿងចក្រប្រភេទនេះស័ក្ដិសមបំផុតសម្រាប់ស្ថានភាពកម្ពុជា។
ជាការឆ្លើយតប ភាគីពាក់ព័ន្ធខាងកម្ពុជាកំពុងពិចារណាលើការនាំចូលគ្រឿងចក្រនេះមកប្រើប្រាស់ ដោយបានមើលឃើញពីគុណសម្បត្តិរបស់ម៉ាស៊ីននេះរួច។ ប៉ុន្តែដោយហេតុថា គ្រឿងចក្រនេះមានតម្លៃថ្លៃ ចំណែកឯការសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធកម្ពុជាសព្វថ្ងៃក៏បានពឹងផ្អែកលើជ័រកៅស៊ូរួចហើយ ដូច្នេះការបញ្ជាទិញគឺស្ថិតនៅក្នុងការពិចារណានៅឡើយ។
បើតាមអ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចនៃវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា លោកបណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ បានបង្ហាញពីទស្សនៈរបស់លោកក្នុងផ្លូវវិជ្ជមានថា វាជាការល្អក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងទំនើបកម្មនៃបច្ចេកវិទ្យា ព្រមទាំងដោះស្រាយបញ្ហាបរិស្ថានដែលពិភពលោកកំពុងតែផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់។
លោកបន្ថែមផងដែរថា ៖
“កម្ពុជានៅខ្វះហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន ជាពិសេសនៅតាមខ្សែក្រវាត់ព្រំដែន ដូច្នេះ តម្រូវការនៃការប្រើប្រាស់កៅស៊ូ អាចនឹងមានតម្លៃខ្ពស់ជាង ហើយយើងត្រូវការប្រើពេលវេលាយូរជាងការប្រើប្រាស់ម៉ាស៊ីនទំនើបដែលកែច្នៃពីសំណល់ប្លាស្ទីករឹង”
“បើគិតពីផលចំណេញ និងខាតតាមបែបសេដ្ឋកិច្ចវិញគឺខ្ញុំគិតថា វាមានផលចំណេញច្រើន រវាងការប្រើប្រាស់ជ័រកៅស៊ូក្នុងការសាងសង់ផ្លូវតែមួយមុខ ជាមួយនឹងការបំប្លែងកៅស៊ូចេញពីប្លាស្ទីកដែលវាមានតម្លៃធូថ្លៃជាង ហើយថែមទាំងអាចជួយដល់បរិស្ថានផងដែរ!”
ជាមួយគ្នានេះ បញ្ហាបរិស្ថានក៏ជាចំណោទរួមមួយដែលពិភពលោកកំពុងដុតដៃដុតជើងកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់សកលមួយនេះ ហើយការប្រើប្រាស់គ្រឿងចក្រដែលណែនាំដោយជប៉ុននេះ គឺជាជំហានមួយក្នុងការកម្ចាត់នូវកាកសំណល់រឹង និងប្លាស្ទីក ដែលជាឧបសគ្គបំពុលបរិស្ថានយ៉ាងខ្លាំងក្លា ដើម្បីគាំពារដល់សុខភាពសាធារណៈរបស់ប្រជាជនទូទៅ។ គួរឲ្យដឹងថា គ្រឿងចក្រថ្មីនេះគឺផ្អែកលើស្ថានភាពប្រទេសកម្ពុជា ដែលមានបញ្ហាជនលិច និងភ្លៀងធ្លាក់ក្នុងរយៈពេលយូរ។ ចំណែកឯម៉ាស៊ីនផលិតបេតុងកៅស៊ូប្រភេទ AC នេះគឺមានភាពធន និងអាចការពារការជ្រាបទឹកបានល្អ ព្រមទាំងមានសភាពរឹងមាំផងដែរ។ លើសពីនេះ ភាគីកម្ពុជាក៏បានស្នើរឲ្យភាគីជប៉ុនពិនិត្យទៅលើសំរាមនៅកម្ពុជាឲ្យបានហ្មត់ចត់ ព្រោះបច្ចុប្បន្ននៅមិនទាន់មានការបែងចែកសំរាមឲ្យបានត្រឹមត្រូវស្របតាមលក្ខណៈបច្ចេកទេសនៅឡើយ៕