ភ្នំពេញ ៖ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជាបានធ្វើការព្យាករថា កំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានៅឆ្នាំ២០២១នេះអានឹងស្ថិតនៅក្នុងរង្វង់៣ភាគរយ ខណៈដែលចំណូលថវិកាជាតិក៏មានកំណើនជាងឆ្នាំកន្លងទៅ។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ សណ្ឋាគារ «ហាយ៉ាត់ រីជិនស៊ី ភ្នំពេញ»ដែលស្ថិតនៅកណ្តាលរាជធានីភ្នំពេញ បានមានប្រសាសន៍ថា ផ្អែកតាមភាពជាក់ស្ដែងរបស់កម្ពុជាដែលកំពុងឈានដំណើរចាកចេញពីវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២១នេះ កំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាអាចនឹងស្ថិតនៅក្នុងរង្វង់៣ភាគរយ ។
សម្ដេចតេជោបានបន្តថា ស្ថិតនៅក្នុងវិបត្តិនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ចំណូលថវិកាជាតិបានធ្លាក់ចុះនៅក្រោម៤០០លានដុល្លារក្នុងមួយខែ ខណៈដែលមុនពេលកើតមានវិបត្តិជំងឺកូវីដកម្ពុជាមានចំណូលថវិកាជាតិប្រមាណ៥០០-៧០០លានដុល្លារ។
សម្ដេចបន្តថា ដោយឡែកនៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ខណៈដែលពលរដ្ឋកម្ពុជាភាគច្រើនបានចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដរួចរាល់ និងមានភាពស្រាកស្រានពីវិបត្តិមួយនេះ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបានត្រឡប់មករកភាពល្អប្រសើរឡើងវិញ អាជីវកម្មទូទៅចាប់មានដំណើរការ ហើយមានតម្រូវការនាំចូលផលិតផលពីក្រៅប្រទេសច្រើនដែលអាចផ្តល់ចំណូលដល់ជាតិតាមរយៈការបង់ពន្ធដែលជាចលករយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការគាំទ្រ និងជំរុញឲ្យមានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិយ៉ាងប្រាកដ៕