ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ៖ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាត្រូវបានព្យាករថានឹងអាចសម្រេចបានក្នុងរង្វង់ ៥% និងអត្រាអតិផរណា ២,៣%
ភ្នំពេញ៖ បើទោះបីជាស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកស្ថិតក្រោមភាពមិនប្រាកដប្រជាខ្ពស់ដោយសារស្ថានភាពភូមិសាស្ត្រនយោបាយដែលបន្តមានសភាពតានតឹងក៏ដោយ សម្រាប់ទស្សនវិស័យឆ្នាំ២០២៦ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាត្រូវបានព្យាករថានឹងអាចសម្រេចបានក្នុងរង្វង់ ៥% និងអត្រាអតិផរណា ២,៣%។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ធនគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC)​បង្ហាញ​នៅក្នុង​សន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារប្រចាំឆ្នាំ២០២៥ និងទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២៦ ក្រោមអធិបតីភាព លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នាពេលថ្មីៗនេះ។
របាយការណ៍ដដែលបានឱ្យដឹងថា៖ នយោបាយរូបិយវត្ថុនឹងត្រូវបន្តអនុវត្តប្រកបដោយភាពប្រុងប្រយ័ត្នក្នុងគោលដៅរក្សាស្ថិរភាពថ្លៃ និងអត្រាប្តូរប្រាក់ ដែលនឹងគាំទ្រដល់ការរក្សាស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច។ ទន្ទឹមនេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានឹងបន្តពង្រឹងភាពធន់ប្រព័ន្ធធនាគារ តាមរយៈការពង្រឹងក្របខណ្ឌបទប្បញ្ញត្តិ និងការត្រួតពិនិត្យផ្អែកលើហានិភ័យ និងទស្សនៈអនាគត ដើម្បីបន្តការពារស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុ។ លើសពីនេះ ប្រព័ន្ធទូទាត់នឹងត្រូវបានធ្វើទំនើបកម្មជាលំដាប់ សំដៅរួមចំណែកលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល ស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្របញ្ច​កោណ​ដំណាក់កាលទី១។
លោកជំទាវបណ្ឌិតទេសាភិបាល បានលើកឡើងថា៖ ស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកនៅតែស្ថិតក្រោមភាពមិនប្រាកដប្រជាខ្ពស់ដោយសារស្ថានភាពភូមិសាស្ត្រនយោបាយដែលបន្តមានសភាពតាន​តឹង លក្ខខណ្ឌហិរញ្ញវត្ថុសកល ដែលតឹងរឹងនិងអត្រាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចសម្រេចបានក្នុងល្បឿនទិសដៅផ្សេងគ្នា។ ការណ៍នេះបាន បង្កើតសម្ពាធលើពាណិជ្ជកម្ម និងលំហូរវិនិយោគអន្តរជាតិ ព្រមទាំងទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុ ដែលបង្កជា បញ្ហាប្រឈមសម្រាប់ទាំងប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍ និងប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍ។
ក្នុងបរិបទនេះ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា បានបន្តការស្តារឡើងវិញសន្សឹមៗ ដោយទទួលបានការគាំទ្រពីតម្រូវការក្នុងស្រុកដែលមានភាពធន់ និងប្រក្រតីភាពបន្តបន្ទាប់នៃវិស័យសំខាន់ៗ។ ទោះជាយ៉ាងណា ការស្តារឡើងវិញនេះក៏ត្រូវប្រឈមនឹងការរីករាលដាលជាសកលនៃឧក្រិដ្ឋកម្មសាយប័រ ដូចជា ការកើនឡើងនៃសកម្មភាពធនាគារស្រមោល និងការកើនឡើងបទល្មើសឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា ដែលបានធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់កេរ្តិ៍ឈ្មោះប្រទេស ហើយអាចបង្កហានិភ័យដល់ប្រព័ន្ធធនាគារ។ ស្របពេលជាមួយគ្នានេះ ការផ្ទុះអាវុធកម្ពុជា-ថៃ សាជាថ្មី បន្ទាប់ពីកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពកម្ពុជា-ថៃនៅទីក្រុងកូឡាឡាំពួ បានបន្ថែមភាពមិនប្រាកដប្រជា ទៅលើសេដ្ឋកិច្ច និងមានផលប៉ះពាល់ដល់ពាណិជ្ជកម្មឆ្លងដែន ផលិតកម្ម សេវាកម្ម និងទំនុកចិត្ត វិនិយោគិន។ ទន្ទឹមនេះ សេដ្ឋកិច្ចក៏នៅតែប្រឈមនឹងហានិភ័យពីបរិយាកាសខាងក្រៅរួមមានតម្រូវការ ពិភពលោកដែលនៅតែទាប ការផ្លាស់ប្តូរនិន្នាការពាណិជ្ជកម្ម និងភាពងាយរងផលប៉ះពាល់ពីហានិភ័យ ដែលបណ្តាលមកពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។ ក្នុងន័យនេះ ការរក្សាស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចនិង ហិរញ្ញវត្ថុ ការការពារស្ថិរភាពថ្លៃ និងការពង្រឹងភាពធន់នៃសេដ្ឋកិច្ច នៅតែជាគោលដៅសំខាន់ សម្រាប់​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
«ចំពោះទស្សនវិស័យនៅឆ្នាំ២០២៦ កម្ពុជានឹងត្រូវខិតខំប្រឹងប្រែងដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈម និង​ទាញយកអត្ថប្រយោជន៍ពីឱកាសថ្មីៗ។ ពហុភាគីកម្មសេដ្ឋកិច្ច ការវិនិយោគបន្តបន្ទាប់លើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការជ្រៀតចូលកាន់​តែស៊ីជម្រៅទៅក្នុងតំបន់ និងសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក បានផ្តល់ជាមូលដ្ឋានរឹងមាំសម្រាប់កំណើនរយៈពេលមធ្យម»។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បានបន្តលើកឡើងថា៖ ស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ដំណាក់កាលទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងបន្តក្នុងការលើកកម្ពស់ផលិតភាព ការពង្រឹងធនធានមនុស្ស ការកែលម្អបរិយាកាសអាជីវកម្មនិងវិនិយោគ និងការធ្វើទំនើបកម្មស្ថាប័នសេដ្ឋកិច្ច នឹងជួយគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចដែលមានតម្លៃបន្ថែមខ្ពស់ និងកំណើនដែលមានភាពធន់ កាន់តែខ្លាំង។ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានឹងបន្តដាក់ចេញគោលនយោបាយនិងវិធានការបុរេសកម្ម ស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍វិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ឆ្នាំ២០២៥​-២០៣០ សំដៅរួមចំណែកសម្រេចបាន នូវចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៥០។ ក្នុងទិសដៅនេះ ការរក្សាស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ ការពង្រឹង ភាពរឹងមាំប្រព័ន្ធធនាគារនិងប្រសិទ្ធភាពប្រព័ន្ធទូទាត់ ការលើកកម្ពស់បរិយាបន្ននិងនវានុវត្តន៍ហិរញ្ញវត្ថុ និងការអភិវឌ្ឍហិរញ្ញប្បទានបៃតង នឹងត្រូវបន្តយកចិត្តទុកដាក់អនុវត្តឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព ដើម្បីគាំទ្រកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយភាពធន់ ចីរភាព និងបរិយាបន្ន។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក៏នឹងបន្តពង្រឹងក្របខណ្ឌច្បាប់និងបទប្បញ្ញត្តិ ព្រមទាំងបន្តពង្រឹងនិងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ក្នុងស្រុកនិងអន្តរជាតិ ព្រមទាំងការផ្សព្វផ្សាយនិងបណ្តុះបណ្តាល ក្នុងគោលដៅពង្រឹងការយល់ដឹង ជំរុញការចូលរួមទប់ស្កាត់និងបង្ការ ក៏ដូចជា បង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃការប្រឆាំងការសម្អាតប្រាក់ និង ហិរញ្ញប្បទានភេរវកម្ម។
លោកបណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចនៃរាជ្យបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា  បាននិយាយថា៖ ការព្យាករនេះជាការសមស្របមួយនៅក្នុងកាលៈទេសៈដែលពិភពលោកកំពុងជួបញ្ហា សង្រ្គាមអូសបន្លាយជាច្រើនឆ្នាំរវាងរុស្សី និងអ៊ុយក្រែន ​សង្រ្គាមនៅមជ្ឈិមបូព៌ា និងសង្រ្គាមពាណិជ្ជកម្ម ការដាក់របាំងពន្ធគយ ឬ ពន្ធបដិការបស់សហរដ្ឋអាម៉េរិកទៅលើប្រទេសផ្សេងៗជុំវិញពិភព​លោ​ក ជាពិសេសជម្លោះដែលបង្កឡើងដោយប្រទេសថៃជាមួយកម្ពុជា ធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានៅមានកម្រិត។ ទាំងនេះបានធ្វើឱ្យកំណើនសេដ្ឋកិច្ចយឺត ដូច្នេះ ការព្យាករកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅឆ្នាំ​២០២៦បានត្រូវព្យាករថយចុះ។
លោកបានបញ្ជាក់ថា៖ ចំណូលរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលថេរ តែបានបង្កើនការចំណាយរបស់ខ្លួនទៅក្នុងកិច្ចការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គម ការវិនិយោគសាធារណៈ សេវាសង្គម ជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋ ការស្តារឡើងវិញនូវហេដ្ឋរចនាសម្ព័ន្ធ និងវិស័យផ្សេងៗទៀត ។​កម្ពុជាក៏កំពុងរងផលប៉ះពាល់ពីសង្រ្គាមឈ្លានពានពីប្រទេសថៃនិងស្ថិតក្នុងភាពមិនប្រាកដប្រជា ។ទាំងនេះហើយជាមូលហេតុធ្វើឱ្យការព្យាករកំណើនសេដ្ឋកិច្ចថយចុះ។ តែទោះយ៉ាងណាក៏ដោយ កម្ពុជានៅពង្រឹងបានក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម កម្មន្តសាល កាត់ដេរ ស្បែកជើង កាបូប សម្ភារធ្វើដំណើរ កសិផល ទៅកាន់ទីផ្សារអម៉េរិក អឺរ៉ុប ដោយរក្សាបានសន្ទុះនិងទីផ្សារល្អ។ដូច្នេះទំហំពាណិជ្ជកម្មរបស់កម្ពុជា ហាក់ដូចជាមានស្ថានភាពល្អ ដែលកាលពីឆ្នាំ២០២៥មានជាង៦៥ពាន់លានដុល្លារ កើនជាង១៧ភាគរយ។ចំណែកវិស័យទេស​ចរណ៍ រំពឹងថានឹងមានកំណើន។