" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-78721 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សហគមន៍ទេសចរណ៍រំពឹងទទួលបានភ្ញៀវនៅថ្ងៃបុណ្យចូលឆ្នាំចិនច្រើនជាងឆ្នាំកន្លងទៅ
កំពង់ឆ្នាំង ៖ ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីចិនដែលប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី២១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៣នេះ ត្រូវបានប្រធានសហគមន៍​ទេសចរណ៍ មើលឃើញថាជាឱកាសល្អមួយក្នុងការទទួលភ្ញៀវ។ ពួកគេថែមទាំងរំពឹងថា ពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំចិននាឆ្នាំនេះ នៅតាមគោលដៅទេសចរណ៍នីមួយៗ អាចនឹងទទួលបានភ្ញៀវកាន់តែច្រើន។
សហគមន៍ការពារធនធានធម្មជាតិទឹកធ្លាក់ស្រែអំពិល ជាឈ្មោះសហគមន៍មួយដែលមាន​ទីតាំងនៅ​ស្រុកទឹកផុស ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។ ជាកន្លែងដែលមានទេសភាពធម្មជាតិ និងទឹកជ្រោះថ្លាយង់ សហគមន៍មួយនេះជារឿយៗ តែងតែទទួលបានភ្ញៀវទៅលេងកម្សាន្ដមិនចេះដាច់ ជាពិសេសនៅ​អំឡុងពេលនៃការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ១៩កន្លងទៅ។
បើតាមប្រធានសហគមន៍ការពារធនធានធម្មជាតិទឹកធ្លាក់ស្រែអំពិល គឺលោក សោភា បានឱ្យដឹងថា កន្លងមកនៅក្នុងឱកាសបុណ្យទាន គឺសហគមន៍របស់លោកតែងតែទទួលបានភ្ញៀវច្រើនជាងថ្ងៃធម្មតា ហើយភ្ញៀវដែលទៅកម្សាន្ដនៅតំបន់របស់លោកគឺច្រើនតែជាភ្ញៀវខ្មែរ ដោយហេតុថាវាជាតំបន់​ព្រៃភ្នំធម្មជាតិដាច់ស្រយាល។
ផ្អែកតាមទម្លាប់នេះ លោក សោភា បានរៀបចំតុបតែងតំបន់ទេសចរណ៍ក្នុងសហគមន៍​របស់លោក​រួចជាស្រេច ដើម្បីត្រៀមចាំទទួលភ្ញៀវក្នុងឱកាសនៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំចិនតែម្ដង។
លោក សោភា បានបញ្ជាក់ថា ៖
“ថ្មីៗនេះ ក្រុមការងារយើងបានរៀបចំទីលានចំណតរថយន្តឱ្យធំទូលាយ រៀបសួនច្បារ កាត់ស្មៅ និងស្រាវជ្រាវរកមុខម្ហូបថ្មីៗសម្រាប់ឱ្យភ្ញៀវមានជម្រើសកាន់តែច្រើនផងដែរ។ ខ្ញុំគិតថានឹងមានភ្ញៀវមកលេងច្រើនជាងរាល់ដង ដោយហេតុ​ថា​ឆ្នាំនេះអាកាសធាតុអំណោយផល មានភ្លៀងធ្លាក់ច្រើន ដែលធ្វើឱ្យព្រៃឈើលូតលាស់ល្អ រីឯទឹក​ជ្រោះក៏មិនរីងថែមទៀត”
ដោយឡែក នៅឯ​សហគមន៍បឹងលំកុដ ដែលស្ថិតក្នុងខេត្តរតនៈគិរីឯណោះវិញក៏បានត្រៀមរៀបចំរួចរាល់ផងដែរសម្រាប់ទទួលភ្ញៀវនាពេលបុណ្យចូលឆ្នាំចិន។ សហគមន៍ដែលមានបឹងធម្មជាតិទឹកថ្លាយង់នេះគឺជាចំណុចដ៏ទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ និងបានរៀបចំនូវទីធ្លាជុំវិញបឹងរួចរាល់ផងដែរ។
លោក ប៊ួលី មី ប្រធានសហគមន៍បឹងលំកុដបានឱ្យដឹងថា ៖
“ខ្ញុំបានរៀបចំសំអាតបរិវេនជុំវិញ រើសសំរាម និងកាត់ស្មៅដែលដុះវែងនៅតាមមាត់បឹង។ សម្រាប់រយៈពេលបីថ្ងៃចូលឆ្នាំចិននាឆ្នាំនេះ ចាប់ពីថ្ងៃទី២១​ រហូតដល់២៣ ខែមករា សហគមន៍យើងរំពឹងថាអាចនឹងទទួលបានភ្ញៀវជាតិ និងអន្តរជាតិពី ៧ ទៅ៨ពាន់នាក់”
សរុបសេចក្ដី និងនិយាយជារួម សហគមន៍ទាំងពីរបានរំពឹងខ្ពស់ទៅលើការទទួលបានភ្ញៀវទេសចរកាន់តែច្រើននៅអំឡុងពេលនៃពិធីបុណ្យឈប់សម្រាកថ្ងៃបុណ្យចូលឆ្នាំចិននេះ ដោយសហគមន៍នីមួយៗបានខិតខំប្រឹងប្រែងអស់ពីលទ្ធភាពក្នុងការកែលម្អគោលដៅទេសចរណ៍ឱ្យបានល្អបំផុតផងដែរ៕