ស្វាគមន៍ការហោះហើរលើកដំបូង អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិ តារាសាគរ រំពឹងថានឹងជួយដល់វិស័យទេស​ចរណ៍ និងទាក់​ទាញ​វិនិយោ​គិន
កោះកុង៖ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតារាសាគរ ស្ថិតនៅក្នុងខេត្តកោះកុង បានសម្ពោធដាក់ឱ្យដំណើរការជាបណ្តោះអាសន្ន ស្វាគមន៍ការហោះហើរលើកដំបូងរបស់ខ្លួន កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យអា​កាសចរណ៍នៅកម្ពុជា។ នៅក្នុងថ្ងៃដដែលនេះ កិច្ចស្វាគមន៍ជើងហោះហើរជួលក្នុងស្រុក (Domestic charter flight) លើកដំបូងត្រូវបានចាកចេញពីអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញ ទៅកាន់អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតារាសាគរ ខេត្តកោះកុង ខណៈដែលអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតារាសាគរ គឺជាអាកាសយានដ្ឋានថ្មីស្រឡាងដែលត្រូវបានរំពឹងថានឹងជួយដល់វិស័យទេស​ចរណ៍ និងទាក់ទាញវិនិយោ​គិន មកវិនិយោគនៅកម្ពុជាបន្ថែមទៀត ។
ឯកឧត្តម ម៉ៅ ហាវណ្ណាល់ រដ្ឋមន្ត្រីទទួលបន្ទុករដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរស៊ីវិល តំណាងក្រុមហ៊ុន Coa​stal Airport Investment (CAI) អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងភាគីពាក់ព័ន្ធ បានរៀបចំពិធីស្វាគមន៍ការបើកជើងហោះហើរក្នុងស្រុកទៅកាន់អាកាសយានដ្ឋាននៃខេត្តជាប់មាត់សមុទ្ររបស់កម្ពុជា និងបានប្រព្រឹត្តទៅក្រោមវត្តមាននៃជើង​ហោះ​​ហើរក្នុងស្រុកលើកដំបូង ធ្វើឡើងដោយ K6 (ATR-72) របស់ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ ខេមបូឌា អង្គរអ៊ែរ ។
លោក លី ម៉ុងឈិន (Li Mengchen) ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលក្រុមហ៊ុន Coastal Airport Investment (CAI) បានប្រាប់បណ្តាញសារព័ត៌មានថា អាកាសយានដ្ឋាននេះមានទីតាំងនៅតំបន់វេហាសាគរនៃតារាសាគរ នៅលើផ្ទៃដី២៣គីឡូម៉ែត្រការ៉េ ។ អាកាសយានដ្ឋាននេះ មានផ្លូវរត់ប្រវែង៣២០០ម៉ែត្រ ដែលបំពេញតាមស្តង់ដារជើងហោះហើរកម្រិត4E ។
សូមជម្រាបថា អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតារាសាគរ វិនិយោគដោយក្រុមហ៊ុនចិន Tianjin Union Develo​p​ment Group និងត្រូវបានអភិវឌ្ឍក្នុងដំណាក់កាលដំបូងលើផ្ទៃដី២១៨ ហិកតា និងមានផ្ទៃដីចំនួន១ ០០០ហិកតា ជាដីបម្រុងទុកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍បន្ត ដោយចំណាយថវិកាប្រមាណ២០០ លានដុល្លារអាមេរិក៕