ភ្នំពេញ ៖ ចំនួនប្រជាជនកម្ពុជាដែលប្រើប្រាស់កម្ចីពីគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុមានការកើនឡើងពីមួយឆ្នាំទៅឆ្នាំ។ អ្នកខ្លះបានស្នើសុំកម្ចីក្នុងគោលបំណងច្បាស់លាស់ ដើម្បីយកទៅពង្រើកអាជីវកម្ម ចំណែកឯអ្នកមួយចំនួនទៀតមានគំនិតចង់ខ្ចីប្រាក់ ប៉ុន្តែមិនមានគោលបំណងច្បាស់លាស់ទេថា នឹងយកទៅធ្វើអ្វីឱ្យពិតប្រាកដ ដែលជាហេតុនាំឱ្យគេជួបវិបត្តិហិរញ្ញវត្ថុនៅពេលក្រាយ។
យោងតាមគេបណ្តាញផ្សព្វផ្សាយ Spean បានលើកឡើងយកចំណុចមួយចំនួនដែលមនុស្សទូទៅគួរមានការពិចារណាមុននឹងសម្រេចចិត្តស្នើសុំកម្ចីយកទៅប្រើប្រាស់ ដែលចំណុចទាំងនោះរួមមានដូចខាងក្រោម ៖
១. តើអ្នកចង់ខ្ចីប្រាក់ដើម្បីអ្វី ? ខ្ចី ដើម្បីបង្កើនចំណូល ឬ បង្កើតបំណុល ?
មុននឹងអ្នកសម្រេចចិត្តស្នើសុំកម្ចី សូមសួរខ្លួនអ្នកថា តើអ្នកខ្ចីប្រាក់ដើម្បីអ្វី ? ខ្ចី ដើម្បីបង្កើនចំណូល ឬ បង្កើតបំណុល? អ្នកអាចឆ្ងល់ថា ខ្ចីយ៉ាងម៉េចទៅជាការបង្កើនចំណូល ? ហើយការខ្ចីដែលជាការបង្កើតបំណុល វាយ៉ាងម៉េចវិញ? មិនមែនការខ្ចីទាំងអស់សុទ្ធតែជាការបង្កើតបំណុលទេឬ ?
មុនឆ្លើយតបទៅនឹងសំនួរខាងលើ អ្នកជំនាញចង់ប្រាប់ទៅកាន់អ្នករាល់គ្នាថា មិនមែនការខ្ចីទាំងអស់សុទ្ធតែជាការបង្កើតបំណុលនោះទេ។ កម្ចីអាចផ្ដល់ផលល្អ ឬអាក្រក់ អាស្រ័យទៅលើការប្រើប្រាស់របស់អ្នក។
ប្រសិនបើអ្នកប្រើវាត្រូវទៅតាមគោលបំណង នោះវានឹងជួយអ្នកក្នុងការរកចំណូលបន្ថែម ផ្ទុយទៅវិញ ប្រសិនបើអ្នកចេះតែខ្ចីតាមចំណង់ដោយមិនបានគិតឱ្យបានច្បាស់លាស់ វានឹងធ្វើឱ្យអ្នកជំពាក់បំណុលគេលើសដើម។ កម្ចីដែលនឹងបង្កើតបំណុលដល់អ្នកគឺជាការខ្ចី ដោយមិនមានគោលបំណងនៃការប្រើប្រាស់ច្បាស់លាស់។ វាកើតឡើងនៅពេលដែលអ្នកខ្ចីប្រាក់គេយកទៅទិញរបស់ដែលមិនចាំបាច់ ឬយកទៅចំណាយលើអ្វីមួយដែលមិនផ្ដល់ចំណូលត្រលប់មកកាន់អ្នកវិញ។
២. តើអ្នកមានសមត្ថភាពអាចបង់សងត្រឡប់រួចទេ?
បន្ទាប់ពីអ្នកសម្រេចចិត្តហើយថា អ្នកពិតជាត្រូវការកម្ចីមែននោះ សូមពិចារាណាទៅលើស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់អ្នក ដើម្បីស្វែងរក សមត្ថភាពនៃការបង់របស់អ្នកថា អ្នកអាចបង់សងត្រឡប់បានប៉ុន្មានដែរក្នុងមួយខែ។ អ្នកអាចគណនារកតួលេខនេះតាមរយៈការពិចារណាពីការប្រាក់ចំណូល និងចំណាយជាមធ្យមរបស់អ្នកប្រចាំខែ។ ហេតុអ្វីបានជាអ្នកចាំបាច់គិតពីចំណូល និងចំណាយនោះ? វាជាការសំខាន់ក្នុងការគណនាទុកជាមុននូវចំនួនដែលអ្នកមានលទ្ធភាពក្នុងការបង់សងប្រចាំខែទៅកាន់ស្ថាប័នដែលអ្នកខ្ចី ព្រោះថាប្រសិនណាបើអ្នកដឹងពីចំនួនប្រាក់ដែលអ្នកអាចបង់សងបាន អ្នកនឹងអាចជ្រើសវើសយកទំហំកម្ចីដែលស័ក្ដិសមនឹងអ្នក៕