ភ្នំពេញ ៖ សញ្ញាបណ្ណបៃតងដំបូងគេនៅកម្ពុជាទទួលបានការអនុញ្ញាតជាគោលការណ៍ក្នុងការបោះផ្សាយលក់មូលបត្របំណុលជាសាធារណៈ ខណៈសញ្ញាបណ្ណបៃតងដំបូងនេះបានរៀបចំស្របតាមគោលការណ៍ណែនាំនៃសញ្ញាបណ្ណបៃតងអាស៊ាន។ នេះបើយោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជានៅថ្ងៃទី១២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២។
នាព្រឹកថ្ងៃទី១២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា និងជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាអាជ្ញាធរសេវាហិរញ្ញវត្ថុមិនមែនធនាគារ (អ. ស.ហ.) បានចូលរួមកិច្ចប្រជុំ អ. ស. ហ. លើកទី១១ លើរបៀបវារៈចំនួន ៨ ដោយក្នុងនោះក៏មានផងដែរនូវសំណើសុំបោះផ្សាយលក់មូលបត្របំណុលជាសាធារណៈជាប្រភេទសញ្ញាបណ្ណបៃតងរបស់ក្រុមហ៊ុន ហ្គោលដេនទ្រី និងសេចក្តីព្រាងផែនការអភិវឌ្ឍន៍ស្ថាប័នសម្រាប់រយៈពេល ៥ ឆ្នាំ (២០២១-២០២៥) របស់និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា។
ក្រុមប្រឹក្សា អ. ស. ហ. បានផ្តល់ការអនុញ្ញាតជាគោលការណ៍លើសំណើសុំបោះផ្សាយលក់មូលបត្របំណុលជាសាធារណៈ ជាប្រភេទសញ្ញាបណ្ណបៃតងដំបូងគេនៅកម្ពុជារបស់ក្រុមហ៊ុន ហ្គោលដេនទ្រី ដោយក្រុមហ៊ុនត្រូវបន្តបំពេញនីតិវិធីជាផ្លូវការលើការបោះផ្សាយនេះ តាមសេចក្តីសម្រេចរបស់និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា។
ក្រុមហ៊ុន ហ្គោលដេនទ្រី ជាក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យឈានមុខគេនៅកម្ពុជាក្នុងការផ្តល់សេវាជួលអគារការិយាល័យពាណិជ្ជកម្ម គ្រប់គ្រង អគារ និងប្រឹក្សាផ្នែកអចលនទ្រព្យ។
សញ្ញាបណ្ណបៃតងដំបូងនេះ គឺបានរៀបចំស្របតាមគោលការណ៍ណែនាំនៃសញ្ញាបណ្ណបៃតងអាស៊ានផងដែរ ដែលការណ៍នេះ ការបោះផ្សាយនេះនឹងមានការទទួលស្គាល់ជាសញ្ញាបណ្ណបៃតងអាស៊ាន។ បន្ថែមលើនេះ ក្រុមប្រឹក្សា អ. ស. ហ. បានអនុម័តលើសេចក្តីព្រាងផែនការអភិវឌ្ឍន៍ស្ថាប័ន សម្រាប់រយៈពេល ៥ ឆ្នាំ (២០២១-២០២៥) របស់និយ័តករមូលបត្រកម្ម៕