" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-finance-template post-template-templatesfinance-template-php single single-post postid-106187 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ការព្យាករណ៍ ៖ អត្រាអតិផរណានៅកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០២៤ អាចមានកម្រិតខ្ពស់ជាងឆ្នាំមុនបន្តិច
ភ្នំពេញ ៖ អត្រាអតិផរណានៅកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០២៤ នេះ ត្រូវបានព្យាករថាអាចមានកម្រិតខ្ពស់ជាងឆ្នាំ២០២៣បន្តិច ដោយសារតម្លៃប្រេងឆៅពិភពលោកត្រូវបានរំពឹងថានឹងកើនឡើង ខណៈកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅឆ្នាំ២០២៤ រំពឹងថានឹងបន្តសម្រេចបានអត្រាល្អប្រសើរ បើទោះបីជាកម្រិតអតិផរណារំពឹងថានឹងកើនឡើងខ្ពស់ជាងឆ្នាំមុនបន្តិចក្តី។
យោងតាមរបាយការណ៍ប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ និងទិសដៅការងារប្រចាំឆ្នាំ២០២៤ របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានឱ្យដឹងថា អតិផរណានៅឆ្នាំ២០២៤ ត្រូវបានព្យាករថាមានកម្រិត ២,៥% ខ្ពស់ជាងឆ្នាំ២០២៣ (២,១%) ដោយសារថ្លៃប្រេងឆៅពិភពលោកត្រូវបានរំពឹងថានឹងកើនឡើង។
ការព្យាករនេះស្ថិតក្រោមការសន្មត់ ៖ ១/-ថ្លៃទំនិញនិងសេវាពាក់ព័ន្ធនឹងប្រេងឥន្ធនៈកើនជាមធ្យម ១,២% (នៅឆ្នាំ២០២៣ មានអត្រា -២,៧%) ដោយសារការរំពឹងថាប្រទេសសមាជិក OPEC+ នឹងកាត់បន្ថយការផ្គត់ផ្គង់ប្រមាណ ៣៤០ ពាន់បារ៉ែលក្នុងមួយថ្ងៃ នៅឆ្នាំ២០២៤ ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣ ២/-អតិផរណាម្ហូបអាហារមានកម្រិត ៣,៣% ប្រហាក់ប្រហែលនឹងឆ្នាំ២០២៣ (៣,២%) ដោយសារថ្លៃដើមផលិតកើនឡើង បើទោះជាវិស័យកសិកម្មរំពឹងថាមានកំណើនខ្ពស់ជាងឆ្នាំ២០២៣ និងអតិផរណាម្ហូបអាហារពីប្រទេសនាំចូលសំខាន់ៗ រំពឹងថានឹងថយចុះ និង ៣/-អតិផរណាស្នូលនឹងកើនដល់ ២,២% (នៅឆ្នាំ២០២៣ មានអត្រា ២%) ដោយសារកំណើនតម្រូវការក្នុងបរិការណ៍ដែលសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជារំពឹងថានឹងមានកំណើនខ្ពស់ជាងឆ្នាំ ២០២៣។
ចំពោះកម្ពុជា កំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅឆ្នាំ២០២៤ រំពឹងថានឹងសម្រេចបានក្នុងអត្រា ៦,៤% ដែលគាំទ្រជាចម្បងដោយការបន្តរក្សាបានកំណើនខ្ពស់នៃវិស័យទេសចរណ៍ កម្មន្តសាលមិនមែនកាត់ដេរ និងកសិកម្ម។ នេះបើយោងតាមការបញ្ជាក់របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
វិស័យទេសចរណ៍ត្រូវបានរំពឹងថានឹងបន្តមានកំណើនខ្ពស់ ១៩,៥% ដោយសារការបន្តកើនឡើងនៃការតភ្ជាប់ជើងហោះហើរមកកម្ពុជាការងើបឡើងនៃវិស័យទេសចរណ៍ក្នុងតំបន់ និងការដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយគាំទ្របន្ថែមរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដូចជា កម្មវិធី “ទស្សនាសៀមរាបឆ្នាំ២០២៤” ជាដើម។ ការបន្តរក្សាបានកំណើនខ្ពស់នៃវិស័យទេសចរណ៍នឹងផ្ដល់ផលវិជ្ជមានដល់វិស័យសេវាគាំទ្រផ្សេងៗ ដែលបម្រើដល់ទេសចរណ៍ ដូចជាពាណិជ្ជកម្មលក់ដុំនិងរាយ និងការដឹកជញ្ជូនជាដើម ឱ្យមានវឌ្ឍនភាពល្អប្រសើរ។
ទន្ទឹមនេះ ការងើបឡើងនៃសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសដៃគូពាណិជ្ជកម្មរបស់កម្ពុជា និងការផ្ដល់ការលើកទឹកចិត្តដល់ការវិនិយោគផ្នែកកម្មន្តសាល នឹងជំរុញឱ្យអនុវិស័យកម្មន្តសាលមិនមែនកាត់ដេរបន្តមានកំណើនរឹងមាំក្នុងអត្រា ១៤,២% និងអនុវិស័យកម្មន្តសាលកាត់ដេរ កើន ៧,៦%។ វិស័យកសិកម្មត្រូវបានព្យាករថានឹងមានកំណើនខ្ពស់ជាងមុនបន្តិចក្នុងអត្រា ១,៣% ក្រោមគោលនយោបាយជំរុញរបស់រដ្ឋាភិបាលដើម្បីលើកស្ទួយកសិផល រកទីផ្សារ និងរក្សាលំនឹង ថ្លៃផលកសិកម្ម និងការដាក់ពង្រាយមន្ត្រីកសិកម្មឱ្យបានគ្រប់ឃុំ ស្របពេលដែលកម្ពុជាទទួលអំណោយផលពីកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយតំបន់ (RCEP) និងកិច្ចព្រមព្រៀង ពាណិជ្ជកម្មសេរីទ្វេភាគី។
ដោយឡែក វិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យដែលបានទទួលរងឥទ្ធិពលពីវិបត្តិកន្លងមក ត្រូវបានព្យាករថានឹងបន្តមានកំណើនទាប ដែលគាំទ្រដោយការបន្តអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសាធារណៈ គួបផ្សំនឹងការងើបឡើងវិញសន្សឹមៗនៃតម្រូវការក្នុងស្រុក ដែលផ្តោតលើលំនៅឋានដែលមានតម្លៃសមរម្យ ក្នុងពេលដែលតម្រូវការសំណង់ប្រណីតដែលបម្រើដល់អនិវាសនជន ត្រូវបានរំពឹងថានឹងបន្តមានភាពទន់ខ្សោយ។ ជាមួយគ្នានេះ វិស័យធនាគាររំពឹងបន្តដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការចូលរួមគាំទ្រកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ដោយកំណើនឥណទានរំពឹងថាមានអត្រា ១១%។
យោងតាមក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ និងហិរញ្ញវត្ថុ ឆ្នាំ២០២៤ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាត្រូវបានព្យករណ៍ថា មានកំណើន ៦.៦ភាគរយ គាំទ្រដោយការងើបឡើងវិញ របស់វិស័យសំខាន់ៗមួយចំនួន។ ឯកឧត្តម ផាន់ ផល្លា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានឱ្យដឹងថា កត្តាជួយជំរុញឱ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាកំណើនវិជ្ជមានល្អ នៅឆ្នាំ២០២៤ រួមមាន ភាពល្អប្រសើរនៃសេដ្ឋកិច្ច ប្រទេសដៃគូពាណិជ្ជកម្មសំខាន់ៗរបស់កម្ពុជា, វិស័យឧស្សាហកម្មមិនមែនកាត់ដេរ ក៏នៅតែរំពឹងថាមានកំណើនល្អ, វិស័យទេសចរណ៍ក៏រំពឹងថានឹងបន្តកើនឡើង ខណៈវិស័យកាត់ដេរបានបញ្ហាញសញ្ញាមានកំណើនឡើងវិញ នៅដើមឆ្នាំ២០២៤៕