ប្រជាពលរដ្ឋនឹងទទួលបានប្រយោជន៍ជាច្រើនពីរការដាក់ប្រាក់សន្សំនៅគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ
សៀមរាប ៖ ប្រតិបត្តិករហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជាបានលើកទឹកចិត្តបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋឱ្យងាកមកប្រើប្រាស់សេវាសន្សំនៅតាមគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ ដើម្បីទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើន ខណៈការសន្សំប្រាក់ជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុរបស់បុគ្គល និងក្រុ​ម​គ្រួសារនីមួយៗ។
ឯកឧត្តម រ័ត្ន សុវណ្ណនរៈ ឧបការីទេសាភិបាល និងជាអគ្គនាយកត្រួតពិនិត្យធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានថ្លែងក្នុងសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយស្តីពី “ទិវាសន្សំអាស៊ាន” នៅខេត្តសៀមរាប ទី៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ ថា ពិតណាស់ ការសន្សំប្រាក់ជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុរបស់បុគ្គល និងក្រុ​ម​គ្រួសារនីមួយៗ។
ឯកឧត្តមបានថ្លែងថា ៖
“ការគ្រប់គ្រងចំណូល-ចំណាយបានល្អជាកត្តាចាំបាច់បឋម ដើម្បីឈានទៅដល់ការស​ន្សំ​ប្រាក់ ជាពិសេស ការសន្សំប្រាក់ជាមួយគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការនឹងនាំមកនូវអត្ថប្រ​យោ​ជន៍ជាច្រើ​ន​ មានដូចជា៖ ១/- សុវត្ថិភាពនៃការរក្សាទុកប្រាក់សន្សំ ២/- ការទទួលបា​ន​ការប្រាក់សន្សំ ៣/- កា​រទទួលបានកិច្ចការពារតាមផ្លូវច្បាប់ ៤/- លទ្ធភាពរៀបចំគម្រោងសម្រាប់អនាគតច្បាស់​លា​ស់​ និង ៥/- ប្រាក់សន្សំរបស់សាធារណជនជាមូលធនដ៏សំខាន់សម្រាប់តម្រូវការវិនិយោគក្នុងប្រទេស”
ឯកឧត្តម រ័ត្ន សុវណ្ណនរៈ បានឱ្យដឹងទៀតថា ដោយយល់ឃើញអំពីសារៈសំខាន់នៃការសន្សំប្រាក់ទាំងក្នុងក្របខណ្ឌសង្គមកិច្ចនិងសេដ្ឋកិច្ច ​ដែលមួយផ្នែកអាចជួយសម្រួលតម្រូវការបន្ទាន់របស់ក្រុមគ្រួសារ​ និងមួយផ្នែកទៀតជាមូ​លធនជួយសម្រួលដល់តម្រូវការវិនិយោគនិងអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ កាលពីឆ្នាំ២០១៩ បណ្ដាប្រ​ទេ​​​ស​សមាជិកអាស៊ាន​ទាំ​ង​ ១០ ​ប្រទេស បានអនុម័តជ្រើសរើសយកថ្ងៃទី៣១ ខែតុលា ជាថ្ងៃប្រារព្ធ “ទិ​វា​ស​ន្សំអាស៊ាន” ​ដែ​ល​​ស្របទៅនឹ​ង​ ទិវាសន្សំសកល ផងដែរ។
យោងតាមឯកឧត្តម រ័ត្ន សុវណ្ណនរៈ បានឱ្យដឹងថា គិតត្រឹមខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ ​​គ្រឹះស្ថានធនាគារ និ​ង​​ហិរញ្ញវត្ថុ បាន​​​និងបន្តចូលរួមលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ជាពិសេស ប្រាក់បញ្ញើបានកើនឡើងដល់ ១៦០,៦% នៃផ.ស.ស.​ ស្មើ ​១៧០​,៦​​ទ្រីលានរៀល (៤១,៥​ ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក)។ ចំនួន​គណនីប្រា​ក់​​បញ្ញើអតិថិជនក៏បានកើនឡើងគួ​រ​កត់សម្គាល់ដល់ប្រ​មាណ​​ ១៤,៣ លានគណនី ដោយក្នុងនោះ ​១១​,៧​ លានគណនី នៅធនាគារពា​ណិជ្ជ​និ​ង ២,៦ លានគណនី នៅ​គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ញើ។​
គ្រឹះ​ស្ថា​នធនាគារ និ​ង​ហិ​រញ្ញ​​វ​​ត្ថុ​បានពង្រី​​ក​ប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិការ ដោយមានសាខាសរុបចំនួន ២.៥៩៣ សាខា និងម៉ា​ស៊ី​ន​ដកនិងដាក់ប្រាក់ស្វ័យប្រវត្តិ (ATM) ចំនួន ៤.២១៩ ម៉ា​ស៊ី​ន នៅគ្រប់រាជធានី-ខេត្តទូទាំងប្រទេស ព្រមទាំងធ្វើពិ​ពិធ​កម្មផលិតផល និងសេវាហិរញ្ញវត្ថុច្រើនបែ​ប​ស្របតាមតម្រូវការនិងនិន្នាការបច្ចុប្បន្ន។ សមិទ្ធផលប្រកបដោយផ្លែផ្កាទាំងនេះ បានកកើតឡើងតាមរយៈ ការកំណត់ទស្សនវិស័យ និ​​ងយុទ្ធសាស្រ្តតម្រង់ទិសអភិវឌ្ឍច្បាស់លាស់របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។ កត្តាស្ថិរភាពនយោបាយ និងម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច ក្រោមម្លប់សន្តិភាពនៃការដឹកនាំប្រកបដោយគតិបណ្ឌិតរបស់ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន​ នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ពិតជាបានដឹកនាំប្រទេសកម្ពុជាឱ្យ​ឈានទៅរកការរីកចម្រើន និងមានការអភិវឌ្ឍយ៉ាងឆាប់រហ័ស ប្រ​កបដោ​យ​បរិយា​ប​ន្ន។
លោក​ សុខ វឿន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា បានថ្លែងថា សមាគមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាតែងតែចូលរួមយ៉ាងសកម្មជាមួយដៃគូ គ្រឹះស្ថានសមាជិក ក៏ដូចជាធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក្នុងការផ្តួចផ្តើម និងចូលរួមជំរុញចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ជាពិសេសគឺបង្កើតនូវវប្បធម៌សន្សំដល់សាធារណៈជន តាមរយៈគម្រោង យុទ្ធនាការណ៍នានា ក៏ដូចជាការបង្កើតនូវមាតិកាសង្គមជាច្រើនបែបបទ​ ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយ​ជាប្រចាំ។
លោកបាថ្លែងបន្តថា មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ សមាគមផ្ទាល់ក៏បានបង្កើតនូវកិច្ចជជែកពិភាក្សា សៀវភៅបែបអប់រំ និង​វីដេអូអប់រំនានាពាក់ព័ន្ធនឹងការសន្សំ ដើម្បីបញ្ជ្រាប និងលើកកម្ពស់ការសន្សំនៅកម្ពុជា។
លោក​ សុខ វឿន មានប្រសាសន៍ថា ៖
“ក្នុងនាមជាសមាគមវិជ្ជាជីវៈមិនស្វែងរកប្រាក់ចំណេញ ដែលមានគោលដៅធានាឱ្យបានថា ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូបទទួលបាននូវសេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ ប្រកបដោយភាពសំបូរបែប ទាន់ពេលវេលា តាមរយៈប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយនិរន្តរភាព សមាគមតែងតែបានលើកទឹកចិត្តដល់សមាជិករបស់ខ្លួនទាំងអស់ក្នុងការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាការសន្សំប្រាក់ ក្នុងចំណោមអតិថិជន និងសាធារណៈជនផងដែរ”
យោងតាមលោកប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល នៃសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា គិតត្រឹមត្រីមាសទី​៣ ឆ្នាំ​២០២២ នេះ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ញើទាំង៥ បានទទួលប្រាក់បញ្ញើសរុបចំនួនជាង ៤,៧ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ពីអតិថិជនប្រមាណ ២,៦ លាននាក់ ហើយយើងរំពឹងថា ចំនួនប្រាក់បញ្ញើនេះក៏នឹងបន្តកើនឡើងជាលំដាប់ តាមរយៈសេវាកម្មដែលមានភាពច្នៃប្រឌិត និងងាយស្រួលដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងការប្រើប្រាស់។
លោកបណ្ឌិត អ៊ិន ចាន់នី សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា បានលើកទឹកចិត្តបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ងាកមកប្រើប្រាស់សេវាសន្សំនៅតាមគ្រឹះស្ថានធនាគារផ្លូវការ ទោះជាច្រើនក្តីតិចក្តី សន្សំតិចប្រសើរជាងមិនបានសន្សំ ដើម្បីទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗដូចជា អត្រាការប្រាក់ប្រគួតប្រជែង សុវត្ថិភាព​ និងមានការពារពីហានិភ័យផ្សេងៗ ជាពិសេសគឺអាចយកប្រាក់សន្សំនេះទៅធ្វើជាទ្រព្យធានា និងមានគុណវុឌ្ឍិក្នុងការខ្ចីឥណទាន។
លោកបណ្ឌិត អ៊ិន ចាន់នី បានថ្លែងបន្តថា ការសន្សំប្រាក់នៅតាមគ្រឹះស្ថានធនាគារចូលរួមចំណែក្នុងការដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច សង្គម ដោយគ្រឹះស្ថានធនាគារ នឹងចាត់ចែងប្រាក់សន្សំនេះ ដើម្បីបន្តផ្តល់ជាទុនជូនប្រជាជនកម្ពុជា ដែលមានតម្រូវការចាប់ផ្តើម និងពង្រីកមុខរបរអាជីវកម្ម ដែលនាំឲ្យមានតម្រូវការធនធានមនុស្ស បន្តចូលរួមចំណែកផ្តល់ការងារជូនប្រជាជនកម្ពុជា កាត់បន្ថយអត្រាអត់ការងារធ្វើ និងបង្កើនប្រាក់ចំណូលរបស់ពួកគេ ដែលជាការចូលរួមចំណែកដល់ការពង្រឹង និងការរីកលូតលាស់នៃសេដ្ឋកិច្ចជាតិប្រកបដោយចីរភាព។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកបណ្ឌិត អ៊ិន ចាន់នី បានអំពាវនាវដល់សមាជិកគ្រឹះស្ថានធនាគារ នៃសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជាផងដែរ ក្នុងការចូលរួមបង្កើត និងពង្រីកយន្តការផលិតផល និងសេវាសន្សំប្រាក់ដែលមាននវានុវត្តន៍ ដើម្បីបំពេញតាមតម្រូវការរបស់អតិថិជន និងសម្រួលដល់ការសន្សំប្រាក់របស់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា​ និងបង្កើនទំនុកចិត្តដល់ប្រជាពលរដ្ឋមកដាក់ប្រាក់សន្សំនៅគ្រឹះស្ថានធនាគារផ្លូវការ៕