ភ្នំពេញ ៖ វិបត្តិកូវីដ-១៩ ដែលបានអូសបន្លាយអស់រយៈពេលជិតពីរឆ្នាំកន្លងមកនេះបានធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ និងក្រុមហ៊ុន សហគ្រាសមួយចំនួនមានចំណូលធ្លាក់ចុះ ប៉ុន្តែដើម្បីជួយសម្រាលបន្ទុករបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងក្រុមហ៊ុន សហគ្រាស និងគ្រប់គ្រងសម្ពាធមកលើឥណទានមិនដំណើរការ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានអនុញ្ញាតឱ្យគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហរិញ្ញវត្ថុរៀបចំឥណទានឡើងវិញលើគ្រប់វិស័យ។
ជាក់ស្តែង ការរៀបចំឥណទានឡើងវិញលើគ្រប់វិស័យមានចំនួនសរុប ៣៧០ ៧៨៥ គណនី (ជាង ៣៧ ម៉ឺនគណនី) ស្មើនឹង ៥,៥ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងឆ្នាំ២០២១។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ស្តីពីវឌ្ឍនភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងវិស័យធនាគារឆ្នាំ២០២១ និងទស្សនវិស័យឆ្នាំ២០២២ របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
ប្រឈមនឹងវិបត្តិកូវីដ-១៩ ដែលបានអូសបន្លាយអស់រយៈពេលជិត២ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ប្រព័ន្ធធនាគារបានបន្តដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការគាំទ្រសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច ជាពិសេសវិស័យដែលរងផលប៉ះពាល់។
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានបន្តរក្សាការបន្ធូរបន្ថយបទប្បញ្ញត្តិ និងផ្ដល់លទ្ធភាពឱ្យគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុមានសាច់ប្រាក់ក្នុងដៃគ្រប់គ្រាន់ សម្រាប់រក្សានិរន្តរភាពនៃការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់សេដ្ឋកិច្ច។ ជាមួយគ្នានេះ ការបែងចែកប្រាក់ចំណេញរបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុត្រូវបានផ្អាកជាបណ្ដោះអាសន្ន ដើម្បីលើកទឹកចិត្តឱ្យបង្កើនការវិនិយោគបន្ថែមក្នុងប្រព័ន្ធធនាគារ សំដៅពង្រឹងដើមទុនឱ្យកាន់តែរឹងមាំ។
របាយការណ៍បានបញ្ជាក់ដូច្នេះថា កំណើនឥណទានបានបន្តកើនឡើង ២១,២% (១៨៦,៤ ទ្រីលានរៀល ស្មើនឹង ៤៥,៧ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក) ដែលត្រូវបានបែងចែកទៅគ្រប់វិស័យ។ ម្យ៉ាងទៀត ដើម្បីជួយសម្រាលបន្ទុករបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងក្រុមហ៊ុន-សហគ្រាស ដែលមានចំណូលធ្លាក់ចុះ និងគ្រប់គ្រងសម្ពាធមកលើឥណទានមិនដំណើរការ គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុត្រូវបានអនុញ្ញាតឱ្យបន្តរៀបចំឥណទានឡើងវិញលើគ្រប់វិស័យ ដែលសរុបមានចំនួន ៣៧០.៧៨៥ គណនី ស្មើនឹង ២២,៤ ទីលានរៀល (៥,៥ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក)។
គួររំលេចថា ជំនឿទុកចិត្តមកលើប្រព័ន្ធធនាគារបន្តមានភាពរឹងមាំ ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងតាមរយៈកំណើនប្រាក់បញ្ញើអតិថិជនដែលមានអត្រា ១៥,៤% (១៥៧,១ ទីលានរៀល ស្មើនឹងប្រមាណ ៣៨,៥ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក)។ បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុបានកើនឡើង ដោយចំនួនគណនីប្រាក់បញ្ញើអតិថិជនកើនដល់ ១២,១ លានគណនី (កើន ៤០,៧%) និងគណនីឥណទានអតិថិជនកើនដល់ ៣៣ លានគណនី (កើន ៥,១%)៕