លក្ខខណ្ឌងាយៗដែលបណ្តាសហគ្រិនគួរស្វែងយល់ ដើម្បីអាចទទួលបានកម្ចីពីធនាគារ SME
ភ្នំពេញ ៖ សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម (SME) ត្រូវបានរដ្ឋាភិបាលចាត់ទុកថា បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច-សង្គម តាមរយៈការបង្កើតការងារ និងកំណើនប្រកបដោយនិរន្តរ៍ភាព ប៉ុន្តែបើទោះ SME ដើរតួនាទីសំខាន់ក៏ដោយ SME មួយចំនួននៅតែប្រឈមបញ្ហាកង្វះប្រភពហិរញ្ញវត្ថុ ខណៈដែលធនាគារ SME រង់ចាំស្វាគមន៍ការស្នើសុំកម្ចីដើម្បីបន្តដំណើរ និងពង្រីកសហគ្រាសរបស់ខ្លួន។
ធនាគារសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម កម្ពុជា ម.ក (ធនាគារ SME) ដែលទទួលបានអាជ្ញាបណ្ណផ្លូវការជាធនាគារពាណិជ្ជពីធនាគារជាតិនៃ កម្ពុជា (“NBC”) កាលពីថ្ងៃទី២៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២០ ត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយមានគោលបំណង និងទិសដៅជាយុទ្ធសាស្ត្រ ស្របទៅតាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងចីរភាព ដើម្បីគាំទ្រសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម សំដៅជំរុញពិពិធកម្ម សេដ្ឋកិច្ច និងការនាំចេញ ស្របតាមគោលនយោបាយដែលបានកំណត់ដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
ទោះជាយ៉ាងនេះក្តី សហគ្រិននៅក្នុងវិស័យ SME ដែលខ្វះធនធានហិរញ្ញវត្ថុ គួរស្វែងពីគម្រោងហិរញ្ញប្បទានសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមរបស់ធនាគារ SME ដើម្បីងាយស្រួលក្នុងការដាក់ស្នើ និងទទួលបានកម្ចី ក្នុងការពង្រីកអាជីវកម្ម ឬប្រើប្រាស់ ដើម្បីបម្រើឱ្យគោលបំណងអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនឱ្យកាន់តែមានភាពល្អប្រសើរ។
គម្រោងហិរញ្ញប្បទានសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនេះ ត្រូវបានអភិវឌ្ឍន៍ឡើងក្នុងគោលបំណងផ្តល់ការគាំទ្រដល់ម្ចាស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមទូទៅនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា តាមរយៈគម្រោងហិរញ្ញប្បទានដែលមានលក្ខខណ្ឌអនុគ្រោះ និងអត្រាការប្រាក់់ទាប។ សហគ្រិនទូទៅអាចប្រើប្រាស់គម្រោងហិរញ្ញប្បទានខាងលើ ដើម្បីយកទៅពង្រីកអាជីវកម្ម ឬដំណើរការអាជីវកម្មថ្មី។