លោក អឿ សុធារ័ត្ន ៖ ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុជាកាតាលីករដ៏សំខាន់លើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងកាត់បន្ថយការខ្ចីបំណុលលើសលប់
ភ្នំពេញ ៖ លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ ក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ (ខេមបូឌា) ខូ អិលធីឌី បានលើកឡើងថា ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុគឺជាកាតាលីករដ៏សំខាន់ ដែលអាចជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងកាត់បន្ថយការខ្ចីបំណុលលើសលប់ ខណៈស៊ីប៊ីស៊ី បានកំណត់យកការជំរុញការយល់ដឹង និងចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុជាអាទិភាពមួយក្រោមគម្រោងបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុដែលជាចន្ទល់មួយ ដើម្បីគាំទ្រដល់ផែនការយុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្តីពីបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ឆ្នាំ២០១៩-២០២៥។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន បានលើកឡើងដូច្នេះ កាលពីថ្ងៃទី៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ អំឡុងពេលពិធីសម្ពោធជាផ្លាវការកម្មវិធី វិថីហិរញ្ញវត្ថុ ដែលបង្កើតឡើងដោយមានការចូលរួមពី សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា សមាគមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន Apsara Media Services និងក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ (ខេមបូឌា) ឬហៅកាត់ថា ស៊ីប៊ីស៊ី ក្រោមការគាំទ្រពីសំណាក់ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក្នុងគោលបំណង រួមចំណែកផ្សព្វផ្សាយបន្ថែមលើចំណេះដឹងផ្នែកហិញ្ញវត្ថុឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយទៅកាន់សាធារណជនក្នុងទិសដៅចូលរួមសម្រេចឱ្យបាននូវចក្ខុវិស័យរយៈពេលវែងរបស់កម្ពុជា ។
“ជាការពិតណាស់ ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុត្រូវបានទទួលស្គាល់ថា ជាកាតាលីករដ៏សំខាន់ ដែលអាចជំរុញបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងកាត់បន្ថយការខ្ចីបំណុលលើសលប់។ ដោយមើលឃើញពីសារសំខាន់នេះហើយ ទើប ស៊ីប៊ីស៊ី បានកំណត់យកការជំរុញការយល់ដឹង និងចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុជាអាទិភាពមួយក្រោមគម្រោងបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុដែលជាចន្ទល់មួយ ដើម្បីគាំទ្រដល់ផែនការយុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្តីពីបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ឆ្នាំ២០១៩-២០២៥”
យោងតាមយុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្តីពីបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ឆ្នាំ២០១៩-២០២៥ បានបញ្ជាក់ថា បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ គឺជាលទ្ធភាពទទួលបាន និងប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការទាន់ពេលវេលាសមស្របតាមតម្រូវការ មានតម្លៃសមរម្យ និងមានកិច្ចការពារតាមផ្លូវច្បាប់។ ទន្ទឹមនេះ ការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនឹងផ្តល់ផលប្រយោជន៍ជាច្រើន ទាំងផ្នែកសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច ដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម និងប្រជាជនដែលពុំទាន់មានលទ្ធភាពទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ។
ចំពោះប្រជាជន ផលប្រយោជន៍ទាំងនេះ រួមានមាន ជួយសម្រួលដល់ជីវភាពរស់នៅ ការផ្តល់លទ្ធភាពឱ្យមានការសន្សំហិរញ្ញវត្ថុ និងការបង្កើនឱកាសធុរកិច្ច ដែលនាំឱ្យប្រជាជនកាន់តែមានលទ្ធភាពច្រើនជាងមុនក្នុងការទទួលបានសេវាចំាបាច់នានា ដូចជា ការលើកកម្ពស់ការអប់រំ សេវាសុខភាព អនាម័យ និងទឹកស្អាត ជាដើម។ ចំពោះសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ផលប្រយោជន៍មានដូចជា ការបង្កើតលទ្ធភាពវិនិយោគ ការទទួលបានសេវាប្រឹក្សាជាដើម។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន  បានថ្លែងថា ដើម្បីសម្រេចនូវអាទិភាពនេះ ស៊ីប៊ីស៊ី បានប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំក្នុងការជំរុញការយល់ដឹង និងចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ និងចូលរួមចំណែកដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមសំខាន់ៗ តាមរយៈសកម្មភាពមានអាទិ៍ ១. ការអប់រំ និងបណ្តុះបណ្តាល ២. ការលើកកម្ពស់ហិរញ្ញវត្ថុ ៣. ការផ្សព្វផ្សាយ ៤. ការបង្កើតវេទិកាឌីជីថល និង ៥. ការស្រាវជ្រាវ។
លោកបានថ្លែងថា តាមរយៈកម្មវិធីវិថីហិរញ្ញវត្ថុ ដែលមានលក្ខណៈសាមញ្ញ និងស្របតាមការអភិវឌ្ឍរបស់សង្គមមួយ លោកជឿជាក់ថា វានឹងជួយឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាយល់ដឹងពីចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុបានកាន់តែក្រាន់ ដោយរួមបញ្ចូលវប្បធម៌សន្សំ បង្កើនលទ្វភាពទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុ ការគ្រប់គ្រងបំណុលប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងជៀសវាងការឆបោកជាដើម៕