ឥណទាន​សម្រាប់គេហដ្ឋាន​បានកើនឡើងដល់​ជិ​ត ៧០០០លានដុល្លារ​អាមេរិក
ភ្នំពេញ ៖ យោងតាម​របាយការណ៍របស់ធនាគារ​ជាតិនៃកម្ពុជា ដែលបានចេញផ្សាយកាលពីពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះបានបង្ហាញឱ្យឃើញថា​ សម្រាប់ឆមាស​ទី១​ ឆ្នាំ​២០២៣ ទំហំឥណទាន​សរុប​​ដែលធនាគារ​និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​ឯកជនផ្ដល់ជូន​អតិថិ​ជ​ន​ក្នុ​ង​ប្រទេស​កម្ពុជា​មានរហូតដល់ ​២៣៨​,៧​ទ្រីលាន​រៀល​ ឬប្រមាណនឹង​ ៥៧​ពាន់​លាន​ដុល្លា​រ​អាមេរិក ​ក្នុង​នោះ​​ទំហឥណទាន​សម្រាប់ទិញផ្ទះ​ជា​កម្មសិទ្ធិផ្ទាល់​ខ្លួន បានកើនឡើងដល់​ ២៨,៦ទ្រីលានរៀល ​ឬ​ប្រមាណ ៦,៩២ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក ។
ក្នុងរបាយការណ៍របស់ធនាគារ​ជាតិ​បានបង្ហាញថា ឥណទានសម្រាប់ទិញផ្ទះ​ជាកម្មសិទ្ធិផ្ទាល់ខ្លួ​​​នេះ បាន​កើន​ឡើង​ប្រមាណ ១៥,៦ភាគរយ បើធៀបនឹង​ឆ្នាំមុន ឬមានចំណែក​ប្រមាណ ១២ភាគរយ​នៃទំហំ​ឥណ​ទាន​សរុប ​ខណៈទំហំ​ឥណទានផ្នែក​ការជួញដូរ ​និងលក់រាយ​ មានចំនួន​ច្រើនជាង​គេ​រហូត​ដល់ ​​៥៩,៥ទ្រី​លានរៀល​ ឬប្រមាណ ១៤,៤១ពាន់លានដុល្លារ​អាមេរិក​ និងមានចំណែករហូតទៅដល់​២៤,៩ភាគរយ​នៃ​ឥណ​ទា​នសរុប ។​
លោក ​មឿង រដ្ឋា​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​នៃបុរីវិមាន​ភ្នំពេញ​បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា ក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មានឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយនេះ ការទិញ​ផ្ទះ​ពីសំណាក់​ប្រជា​ពល​រដ្ឋ​កម្ពុជា ភាគច្រើន​ធ្វើឡើង​តាមរយៈធនាគារ​ ដោយពួកគាត់​មានប្រាក់ត្រឹមតែ ២០ភាគរយ​ ឬ៣០​ភាគរយ​នៃតម្លៃផ្ទះ គាត់​ក៏ឱ្យ​ខាង​ធនាគារ​សិក្សា​ រួចហើយ​ក៏យក​កម្ចី​ពីធនាគារមកបង់ជាមួយ​អ្នកអភិវឌ្ឍ​ន៍​លំនៅឋាន​ ហើយគាត់បង់ត្រលប់ទៅ​ធនាគារវិញ ។​
លោកបន្តថា​ ការធ្វើដូចនេះ គឺ​បានសម្រួលដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដែលមិនមានលទ្ធភាព​ទិញផ្ទះដោយបង់ផ្ដាច់​ ឬក៏សម្រួលដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុងការទុក​លុយកាក់​សម្រាប់ប្រកបអាជីវកម្មដោយមិនចាំបាច់​យក​លុយ​ទាំង​ដុ​ល​​ទៅ​​ទិញផ្ទះអស់ ហើយអត់មានលុយសម្រាប់ប្រកបរបរ​រកស៊ី​ ឬធ្វើអា​ជីវកម្ម​នោះ​ទេ ។
លោកបន្ត​ថា ៖ កំណើន​នៃ​អ្នកទិញផ្ទះ​បង់​រំលស់ជាមួយបុរី ឬបង់ជាមួយធនាគារ​ ឃើញថា​មាននិន្នាការ​កើន​ឡើង​ខ្ពស់​ ​គិតមកដល់​បច្ចុប្បន្ន​នេះ ដោយ​មិ​​​នសូវ​មានអ្នកទិញផ្ទះ​ដោយបង់ផ្ដាច់​នោះទេ​ ។​ក្នុងអំឡុងនៃវិបត្តិកូវីដ​១៩​ ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២០ រហូតដល់ឆ្នាំ ២០២២ ការទិញផ្ទះពីសំណាក់​ប្រជាជនកម្ពុជា​នៅតែមាន​សកម្មភា​ព​ល្អ​ប្រសើរ ប៉ុន្តែ​ក្នុងឆ្នាំ២០២៣​នេះ ការទិញលក់​ផ្ទះ​​មានការ​ថមថយ ជាក់ស្ដែង​បុរីវិមានភ្នំពេញ កាលពីឆ្នាំ២០២០ ​ដល់ ឆ្នាំ២០២២ ការលក់​ផ្ទះនៅ​តែមាន​ភាព​ប្រសើរ តែចូ​លដ​ល់​ឆ្នាំ២​០២៣ ការ​លក់​ក៏ចាប់ផ្ដើម​ថមថយ​ជា​ង៣ឆ្នាំមុ​ន ។
​លោកបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ​មានធនាគារ​ជាច្រើន​បានបង្កើត​កញ្ចប់​ឥណទាន​សម្រាប់ទិញផ្ទះ​ ឬឥណទាន​គេហដ្ឋាន ដូច្នេះ​ អតិថិជន​ ឬប្រជា​ពលរដ្ឋ​អាច​មានជម្រើស​​ក្នុងការជ្រើសរើស​ធនាគារ​ណាមួយដែលគេ​គិតថា​មានការប្រាក់ទាប និងលក្ខខណ្ឌល្អប្រសើរ​ដល់ពួកគាត់​ ៕