លោក ង៉ែត ជូ ប្រាប់ពីរូបមន្តបែងចែកប្រាក់ចំណូល និងខ្ទង់ចំណាយសម្រាប់បង់រំលស់
ភ្នំពេញ ៖ការទិញលំនៅឋានដោយបង់រំលស់ជាមួយក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍ផ្ទាល់ ឬជាមួយធនាគារជាដៃគូរបស់ក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋា​នគឺជាវិធីសាស្ត្រ​មួយ​ដ៏ល្អ និងទទួលបានផលចំណេញដល់ភាគីចំនួន៤ក្នុងពេលតែមួយ រួមមានម្ចាស់គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ ធនាគារផ្តល់កម្ចី អតិថិជនដែលជាអ្នកបង់រំលស់ ព្រមទាំង​រដ្ឋាភិបាលតាមរយៈចំណូលពន្ធ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ អ្នកជំនាញហិរញ្ញវត្ថុបានព្រមានថា ការទិញលំនៅឋានដោយបង់រំលស់អាចផ្តល់នូវផលល្អ ហើយក៏​អាច​បង្កជាផលលំបាកផងដែរ ប្រសិនបើអ្នកទិញចេះបែងចែកខ្ទង់ចំណូល និងចំណាយត្រឹមត្រូវ។
លោក ង៉ែត ជូ អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានមានប្រសាសន៍ប្រាប់ឲ្យដឹងថា ការទិញលំនៅឋានដោយការ​បង់រំលស់គឺជាជម្រើសមួយ​ដ៏ល្អសម្រាប់​អ្នកដែលមានតម្រូវការស្នាក់នៅជាក់ស្ដែង ប៉ុន្តែមិនទាន់មានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ ដែលអាចនិយាយបានថាមានលុយមិនគ្រប់ក៏អាចទិញលំនៅឋានបាននៅដែរ ដោយអាស្រ័យទៅលើកម្ចីពីធនាគារ ឬបង់រំលស់ជាមួយក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍ផ្ទាល់។
អ្នកជំនាញរូបនេះបានបន្តថា យុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារដោយការទិញលក់លំនៅឋានដោយការបង់រំលស់នេះអាចអនុគ្រោះ និងជារឿងល្អសម្រាប់អ្នកទិញទាំងឡាយ​ណា​ដែលចេះគ្រប់គ្រង និងបែងចែកខ្ទង់ចំណាយប្រចាំខែរបស់ខ្លួនបានត្រឹមត្រូវ ប៉ុន្តែសម្រាប់អ្នកដែលមិនចេះបែងចែកច្បាស់លាស់អាចនឹងជួបបញ្ហានៅថ្ងៃ​អនាគត។
លោក ង៉ែត ជូ បានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ៖
“ការទិញលំនៅឋានដោយបង់រំលស់តម្រូវឲ្យអ្នកទិញត្រូវតែមានភាពច្បាស់លាស់ទៅលើចំណូលប្រចាំខែរ​បស់​ខ្លួន​ដែលអាចធានាបានថាមិនអាចប៉ះពាល់ដល់ការចំណាយសម្រាប់ជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ ហើយក៏មិនមានបញ្ហាដល់ខ្ទង់ចំណាយសម្រាប់ការបង់រំលស់ប្រចាំខែផង​ដែរ”
“នៅក្នុងរូបមន្តនៃការទិញផ្ទះដោយការបង់រំលស់ ជាទូទៅគឺអនុញ្ញាតបានត្រឹមប្រមាណ ២០ ទៅ ២៥ភាគរយនៃចំណូលសរុបតែប៉ុណ្ណោះ មានន័យថា ប្រសិនបើចំណូលប្រចាំខែមានចំនួន ១០០០ដុល្លារ នោះការបង់រំលស់ត្រូវមានកម្រិតត្រឹម ២០០ ទៅ ២៥០ដុល្លារក្នុងមួយខែប៉ុណ្ណោះ ដើម្បីអាច​បង្ការ​នូវហានិភ័យផ្សេងៗដែលអាចកើតមានជាយថាហេតុ។ ការបង់រំលស់លំនៅឋាន មិនមែនដូចគ្នាទៅនឹងការបង់រំលស់សម្ភារៈនិយមដែលមានរយៈពេលខ្លី​នោះទេ ដូច្នេះមុនពេលសម្រេចចិត្តគម្បីត្រូវគិតពិចារណាឲ្យលម្អិតទៅលើចរន្តសាច់ប្រាក់ប្រចាំខែ ប្រចាំឆ្នាំក្នុងរយៈពេលពេលវែង”
“ក្នុងមួយខែយើងបង់តែត្រឹមតែ២៥ភាគរយនៃចំណូលសរុប ដូច្នេះយើងនៅសល់៧៥ភាគរយទៀតសម្រាប់ប្រើប្រាស់ទៅ​លើខ្ទង់​ចំណាយ​ប្រចាំថ្ងៃ ឬចំណាយទៅលើតម្រូវការចាំបាច់បន្ទាន់ផ្សេងដែលអាចកើតមានជាយថាហេតុ។ យើងនៅសលើលុយច្រើនក្នុងដៃ ដូច្នេះបើទោះជាមាន​បញ្ហា​អ្វី​មួយកើតឡោះងក៏មិនបារម្ភខ្វះលុយបង់រំលស់ប្រចាំខែ ដែលមានការផាកពិន័យនៅពេលគ្មានប្រាក់បង់ ឬបង់យឺតយ៉ាវនោះដែរ។ ម៉្យាងទៀត យើងក៏​អាច​យកលុយដែលនៅដល់ទៅបង្វិលវិនិយោគនៅក្នុងវិស័យផ្សេងក៏បាន”
ជាមួយនឹងការបង្ហើបប្រាប់ពីក្បួននៃការបែងចែកចំណែកនៃចំណូល និងខ្ទង់ចំណាយសម្រាប់បង់រំលស់ខាងលើនេះ លោក ង៉ែត ជូ ក៏បានបង្ហាញពីក្ដី​បារម្ភ​ផងដែរចំពោះបុគ្គលមួយចំនួនដែលចង់បានលំនៅឋានដោយការទិញបង់រំលស់ហ៊ានចំណាយរហូតដល់ពាក់កណ្តាលនៃចំណូលសរុបប្រចាំខែរបស់របស់ខ្លួន ឬផ្តល់ព័ត៌មានមិនពិតដល់មន្ត្រីធនាគារឯកជនពីចំណូលដើម្បីអាចទទួលបានកម្ចីនោះ វាគឺជាការប្រឈមទៅនឹងហានិភ័យខ្ពស់បំផុត ជាពិសេសនៅក្នុង​បរិបទ​នៃសម័យកាលកូវីដនាពេលបច្ចុប្បន្ន ដែលប្រភពចំណូលហាក់មិនទៀងទាត់តែម្ដង៕