ភ្នំពេញ៖ ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ គឺជាពិធីបុណ្យប្រពៃណីដ៏ធំមួយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលប្រារព្ធធ្វើឡើងរវាង រៀងរាល់ខែកញ្ញា ឬខែតុលា ដែលថ្ងៃបុណ្យធំមានរយៈពេល ៣ថ្ងៃ ខណៈក្នុងឆ្នាំនេះ នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា នឹងប្រារព្ធថ្ងៃបុណ្យធំពីថ្ងៃទី១៣ ដល់ថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣។ ជាទូទៅ នៅក្នុងអំឡុងពេលថ្ងៃបុណ្យធំ គេមើលឃើញថា ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាតែងតែធ្វើដំណើរទៅកាន់ស្រុកកំណើតដើម្បីប្រារព្ធ ឬក៏ទៅស្រុកកំណើតជួបជុំគ្រួសារ ដើម្បីធ្វើបុណ្យឧទ្ទិសកុសលសាច់ញាតិ ដែលបានចែកឋាន ក៏ដូចជាជូនជាថវិកា ចំណអាហារ និងសម្លៀកបំពាក់ដល់សាច់ញាតិផងដែរ។
អំឡុងពេលពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះដែរ ប្រជាពលរដ្ឋត្រូវការចំណាយប្រាក់ជាច្រើន ដើម្បីទៅជួបជុំគ្រួសារ ធ្វើបុណ្យឧទ្ទិសកុសលជូនជីដូនជីតា និងសាច់ញាតិដែលបានចែកឋាន ក៏ដូចជាជូនលុយកាក់ជូនចាស់ទុំសម្រាប់ពួកគាត់ធ្វើបុណ្យ។ ដូច្នេះ ដើម្បីចៀសវាងការចំណាយខុសខ្ទង់ ឬលើសពីផែនការចំណាយថវិការបស់អ្នក អ្នកជំនាញផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុបានលើកថា ដើម្បីកុំឱ្យប៉ះពាល់ដល់ការចំណាយ ក្រោយត្រឡប់បីពិធីបុណ្យជាតិមួយនេះ ប្រជាពលរដ្ឋត្រូវរៀបចំផែនការថវិកាឱ្យច្បាស់លាស់។
លោក ទិត្យ កំរង អ្នកជំនាញចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន ឫទ្ធិពល និង អេបកត់លុយ បានថ្លែងប្រាប់ថា មិនថាមាន ឬគ្មានពិធីបុណ្យទានធំៗនោះទេ មនុស្សម្នាក់ៗត្រូវមានផែនការថវិកាប្រចាំខែ និងប្រចាំឆ្នាំ ដើម្បីបែងចែកលើចំណាយ ចំណូល ឬសន្សំឱ្យបានច្បាស់លាស់ និងដើម្បីចៀសវាងការចំណាយលើសខ្ទង់។
លោក ទិត្យ កំរង បានថ្លែងបន្តថា តាមពិតទៅ មិនមែនទាល់តែជិតភ្ជុំបិណ្ឌ ឬពិធីបុណ្យជាតិនានា ជិតមកដល់ បានរៀបចំផែនការថវិកានោះទេ ពោលគឺត្រូវរៀបចំផែនការថវិការៀងរាល់ឆ្នាំសម្រាប់ចំណាយ នៅពេលមានព្រឹត្តិការណ៍បុណ្យជាតិធំៗ ដូចជា បុណ្យបិណ្ឌ និងពីធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីជាដើម។
លោកបានលើកឡើងថា អំឡុងពិធីបុណ្យជាតិធំៗ សម្រាប់អ្នកមានធនធានគ្រប់គ្រាន់លើការចំណាយ នោះវាមិនអីនោះទេ។ តែសម្រាប់អ្នកមានចំណូលនៅមានកម្រិត ទាមទារឱ្យមានការគិតគូរច្បាស់លាស់លើចំណាយ និងគួររៀបចំផែនការថវិកាសម្រាប់ចំណាយ ព្រោះអំឡុងពិធីបុណ្យជាតិធំៗនេះ មនុស្សគ្រប់គ្នាតែងតែចំណាយច្រើន លើការជូនថវិកាទៅឪពុកម្តាយ ធើដំណើរ ជួបជុំបងប្អូនញាត្តិមិត្ត និងម្ហូបអាហារជាដើម។
លោក ទិត្យ កំរង បានឱ្យដឹងថា
“អំឡុងពេលខែបុណ្ឌភ្ជុំបិណ្ឌ ប្រជាជនម្នាក់ៗនឹងចំណាយច្រើន ខុសពីខែធម្មតា ដែលគ្មានពិធីបុណ្យ ដូច្នេះហើយទាមទារឱ្យមុនស្សៗ និងក្រុមគ្រួសារនីមួយៗគិតគូរលើការរៀបចំផែនការថវិកាតាំងដើមឆ្នាំ ដូចជាបង្កើតកញ្ចប់សន្សំមួយសម្រាប់ចំណាយ នៅពេលមានពិធីបុណ្យជាតិធំៗ ដើម្បីកុំឱ្យប៉ះពាល់ដល់ការចំណាយផ្សេងៗប្រចាំខែ ឬប៉ះពាល់ដល់ការចំណាយ នៅពេលត្រឡប់មកពីស្រុកកំណើតវិញ”។
លោកបានគូសបញ្ជាក់ថា ការរៀបចំផែនការថវិកាគឺជារឿងចាំបាច់ណាស់សម្រាប់មនុស្សម្នាក់ៗ និងក្រុមគ្រួសារនិមួយៗ ព្រោះមិនមានការរៀបចំផែនការថវិកាឱ្យបានច្បាស់លាស់នោះទេ វាអាចប៉ះពាល់ដល់ផែនការហិរញ្ញវត្ថុនាពេលអនាគត។ ក្នុងន័យនេះ លោកសំដៅថា ឧទាហរណ៍ មនុស្សម្នាក់មានក្តីស្រមៃចង់បានលំនៅដ្ឋានសមរម្យមួយ នាពេល ៥ ឆ្នាំខាងមុខ តែបើមិនបានអនុវត្តតាមផែនការថវិកាច្បាស់លាស់ត្រឹមត្រូវនោះទេ នោះវាអាចប៉ះពាល់ដល់ការផែនការហិរញ្ញវត្ថុរបស់គាត់ក្នុងការទិញលំនៅដ្ឋាននោះ។
លោកបានឱ្យដឹងទៀតថា ប្រជាពលរដ្ឋត្រូវមានគម្រោងថវិកាឱ្យច្បាស់លាស់ ដូច្នេះការចាយវាយនឹងមិនប៉ះពាល់ដល់ខ្ទង់ចំណាយជីវភាព ឬតម្រូវការនោះទេ។ ពេលមានផែនការ និងគម្រោងថវិកា នោះនឹងអាចដឹងថា តើត្រូវចាយវាយនៅពេលណា ដូច្នេះ គម្រោងនៃការសន្សំប្រាក់ទុកដើម្បីចំណាយពេលណាគឺត្រូវតែមាន
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា បុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ( Pchum Ben Day) គឺជាពិធីបុណ្យនឹករលឹកសាច់ញាតិដែលបានស្លាប់របស់ជនជាតិខ្មែរ ដែលកំណត់តាម ប្រតិទិនពុទ្ធសាសនា (Buddhist calendar) តាមដំណើរគោលចររបស់ ព្រះចន្ទ ដែលរាប់តាមរង្វាស់នៃឆ្នាំ ចន្ទគតិ (Lunar calendar) នៅក្នុងប្រពៃណីរបស់កម្ពុជា ពិធីបុណ្យនេះត្រូវបានគេហៅថា “ពិធីសែនដូនតា” (Ancestor Ceremony) ដែលមានប្រវត្តិតាំងពី សម័យមុនអង្គរមកម៉្លេះ។
ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ដែលប្រារព្ធឡើងរៀងរាល់ថ្ងៃ ១រោច ដល់ថ្ងៃ ១៥រោច ខែភទ្របទ ចន្លោះ ខែកញ្ញា និងខែតុលា ដែលជាពិធីបុណ្យដែលមានរយៈពេលវែងជាងគេរហូតដល់ ១៥ថ្ងៃ ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាគ្រប់រូប និងត្រូវបានឈប់សំរាកពីការងាររយៈពេល ៣ថ្ងៃ ដើម្បីចូលរួមពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះនាថ្ងៃចុងក្រោយ ដើម្បីឱ្យពួកគេអាចរៀបចំម្ហូបអាហារ ដើម្បីសែនដូនតា ជូនសាច់ញាតិរបស់ពួកគេដោយសេចក្ដីនឹករលឹក រៀងរាល់មួយឆ្នាំម្ដង៕