ធនាគារកណ្តាលនឹងមានលទ្ធភាពខ្ពស់ក្នុងការគ្រប់គ្រងអត្រាការប្រាក់លើទីផ្សារ បើប្រាក់រៀលចរាចរណ៍ក្នុងបរិមាណច្រើន
ភ្នំពេញ ៖ ទេសាភិបាលរងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (ធនាគារកណ្តាល) បានលើកឡើងថា ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នឹងអាចមានលទ្ធភាពខ្ពស់ក្នុងការគ្រប់គ្រងអត្រាការប្រាក់លើទីផ្សារ តាមរយៈការជះឥទ្ធិពលពីអត្រាការប្រាក់ជារៀលរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាទៅអត្រាការប្រាក់របស់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ប្រសិនបើប្រាក់រៀលត្រូវបានប្រើប្រាស់ក្នុងបរិមាណច្រើន។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាលរងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានលើកឡើងដូច្នេះ នាឱកាសខួបលើកទី៤៣ នៃការដាក់ឱ្យចរាចរប្រាក់រៀលឡើងវិញកាលពីថ្ងៃទី0៣ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣ នៅខេត្តកំពង់ស្ពឺ។
លោកជំទាវបានមានប្រសាសន៍ថា ចាប់ពីខែមីនា ឆ្នាំ២០២២មក ធនាគារកណ្តាលអាមេរិក បានបង្កើនអត្រាការប្រាក់គោល ដើម្បីបន្ទាបអត្រាអតិផរណា ដែលបានកើនឡើងខ្ពស់មិនធ្លាប់មានក្នុងរយៈពេល៤ទសវត្សរ៍ចុងក្រោយ។ ការបង្កើននេះ បាននាំឱ្យអត្រាការប្រាក់លើទីផ្សារអន្តរជាតិកើនឡើងផងដែរ ដែលនៅដើមឆ្នាំ២០២៣ ឥទ្ធិពលនេះបានចាប់ផ្តើមកើតឡើងនៅកម្ពុជា ដោយមានគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុមួយចំនួនបានបង្កើនអត្រាការប្រាក់ជាដុល្លារអាមេរិកដល់អតិថិជន។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បានលើកឡើងថា ៖
“ការកើនឡើងអត្រាការប្រាក់នេះ គឺដោយសារតែកម្ពុជាមានកម្រិតដុល្លារូបនីយកម្មខ្ពស់ និងបានផ្តល់ឥណទានភាគច្រើនជាដុល្លារអាមេរិក​​ ក៏ប៉ុន្តែ ប្រសិនបើប្រាក់រៀលត្រូវបានប្រើប្រាស់ក្នុងបរិមាណច្រើនវិញ នោះធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានឹងអាចមានលទ្ធភាពខ្ពស់ក្នុងការគ្រប់គ្រងអត្រាការប្រាក់លើទីផ្សារ តាមរយៈការជះឥទ្ធិពលពីអត្រាការប្រាក់ជារៀលរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាទៅអត្រាការប្រាក់របស់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ”
ប្រឈមនឹងបញ្ហានេះ ការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលកាន់តែទូលំទូលាយមានសារៈសំខាន់​ណាស់ក្នុងការរួមចំណែកបង្កើនលទ្ធភាពរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាក្នុងការគ្រប់គ្រងការប្រែប្រួលអាត្រាការប្រាក់ និងការរក្សាស្ថិរភាពថ្លៃ ដើម្បីរក្សាភាពរឹងមាំនៃសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ក្នុងន័យ​នេះ លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បាន​អំពាវនាវដល់​​​ក្រសួង-ស្ថាប័នសាធារណៈ គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ រោងចក្រ ក្រុមហ៊ុន​-សហគ្រាស ម្ចាស់​អាជីវ​កម្ម ប្រជាពលរដ្ឋ និងគ្រប់ភាគី​​ពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ បន្តរួមចំណែកកាន់តែសកម្មក្នុងការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលនៅ​​ក្នុង​​ប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន ដូចជា តាមរយៈការទូទាត់ ការបិទស្លាកថ្លៃទំនិញនិងសេវា ការផ្តល់​ឥណទាន និង​​ការសន្សំ​ជាប្រាក់រៀល ព្រមទាំងផ្តល់លក្ខខណ្ឌអនុគ្រោះឱ្យបាន​ច្រើន​​ចំពោះការប្រើប្រាស់​ប្រា​ក់រៀល។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្រោយកម្ពុជា​ទទួលបាន​សុខសន្តិភាពពេញលេញនៅចុងឆ្នាំ១៩៩៨​ ក្រោម​នយោបាយ​​ឈ្នះ-ឈ្នះ របស់​សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃ​ព្រះរាជា​ណា​ចក្រ​កម្ពុជា រាជរដ្ឋាភិបាលបានធ្វើស្ថិរកម្មម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គម និងបានដាក់ចេញនយោបាយអភិវឌ្ឍជាតិនៅគ្រប់វិស័យ ដែលក្នុងនោះក៏មានការជំរុញការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលផងដែរ។ ជាលទ្ធផលនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនិងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ប្រាក់រៀលក្នុងចរាចរណ៍កើនឡើង​​ជាលំដាប់ក្នុងអត្រាកំណើនប្រចាំឆ្នាំ ១៦,៦% ក្នុងរយៈពេល២៥ឆ្នាំចុងក្រោយ។ ទន្ទឹមនេះ អត្រាប្តូរប្រាក់រៀល​ត្រូវបានរក្សា​​ឱ្យ​មានស្ថិរភាព​យ៉ាង​ល្អប្រសើរ ទាំងនៅ​ក្នុង​អំឡុង​វិបត្តិហិរញ្ញវត្ថុសកលនិងវិបត្តិកូវីដ-១៩ ជាមួយអត្រាមធ្យម ៤.០៣៦ រៀល​ក្នុងមួយ​ដុល្លារអាមេរិកគិតចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៨មក និងប្រែប្រួលក្នុងរង្វង់តែ ១% ប៉ុណ្ណោះក្នុងមួយឆ្នាំ។ ស្ថិរភាពអត្រាប្តូរប្រាក់​បានរួមចំណែករក្សាស្ថិរភាពថ្លៃ និង​ការពារ​អំណាចទិញ​របស់​ប្រាក់​រៀល ជាពិសេសប្រាក់ចំណូលរបស់មន្រ្តីរាជការ និង​ប្រជាជនរស់នៅតាមខេត្ត និងតំបន់ជនបទ ដែលមានប្រាក់ចំណូលចម្បងជាប្រាក់រៀល៕