" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-72923 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ការប្រើប្រាស់ឥណទានក្រៅផ្លូវការអាចរុញច្រានឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់ជាប់បន្ទុកបំណុលលើសលប់
ភ្នំពេញ ៖ កម្ចីឥណទានផ្លូវការត្រូវបានទទួលស្គាល់ជាប្រភពទុនសំខាន់សម្រាប់ការពង្រីកអាជីវកម្ម និងការបើកអាជីវកម្ម ទោះយ៉ាងជានេះក្តី បច្ចុប្បន្ន ក៏នៅមានកម្ចីឥណទានក្រៅផ្លូវការដែលបង្កហានិភ័យខ្ពស់ដល់អ្នកប្រើប្រាស់ផងដែរ។
ការប្រើប្រាស់ឥណទានក្រៅផ្លូវការនេះ ត្រូវបានមើលឃើញថា មានហានិភ័យខ្ពស់ ដោយអត្រាការប្រាក់ខ្ពស់ និងអាចរុញច្រានឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់ឥណទានក្រៅផ្លូវការជាប់នូវបំណុលលើសលប់។ ទោះបីជាយ៉ាងក៏ដោយ អតិថិជនដែលមានតម្រូវការកម្ចីតែងតែមានការត្អួញត្អែរថា ការទទួលបានឥណទានផ្លូវការពីធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានហិរញវត្ថុគឺមានភាពស្មុគស្មាញ និងនីតិវិធីច្រើន ដែលធ្វើឱ្យប្រជាជនមួយចំនួនងាកទៅខ្ចីបុលពីឯកជនដែលជាកម្ចីឥណទានក្រៅផ្លូវការជាជាងប្រើប្រាស់កម្ចីផ្លូវការពីស្ថាប័នធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ។
លោកបណ្ឌិត អ៊ិន ចាន់នី ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី បានថ្លែងថា ធម្មតា ឥណទានផ្លូវការនៅតាមគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុតែងមាន ឬយកផែនការអាជីវកម្មជាគោល ដែលការប្រកាន់គោលការនេះហើយបណ្តាលឱ្យអតិថិជនគិតថា ទី១មានភាពស្មុគស្មាញ , ទី២) ពាក្យស្នើសុំកម្ចី និងបែបបទមានភាពស្មុគស្មាញ និង ទី៣) តម្រូវការបញ្ជាក់ពីអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ។
លោកបណ្ឌិតបានលើកឡើងថា ៖
“សួរថា តើគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុទម្លាក់ការទាមទារ និងការតម្រូវនេះ ចោលទេ? លោកថា យើងមិនទម្លាក់វាចោល ប៉ុន្តែគ្រាន់តែយើងកែសម្រួលពីច្រើនទំព័រមកតិចទំព័រវិញ ដើម្បីឱ្យមានភាពងាយស្រួលក្នុងការដាក់ពាក្យសុំ ក៏ដូចជាការបំពេញផែនការអាជីវកម្ម”
លោកបណ្ឌិត អ៊ិន ចាន់នី  បានថ្លែងថា ៖
“ចំពោះសេវាកម្មក្រៅផ្លូវការងាយ​ត្រង់ថា អតិថិជនមិនចាំបាច់ធ្វើទាំងអស់។ ដូច្នេះយើងត្រូវថ្លឹងថ្លែងសេវាទាំងពីរ។ សួរថា តើយើងធ្វើដូចម្តេចចំពោះស្ថាប័នផ្លូវការ យើងសម្រួលបែបបទផ្សេងៗឱ្យវាងាយ ដើម្បីឱ្យអតិថិជនបានប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ”
លោកបណ្ឌិត បានបញ្ជាក់ថា ៖
“ដូច្នេះស្ថាប័នផ្លូវការមានតែសម្រួលទម្រង់ ៣ ដែលខ្ញុំបានលើកឡើង ក្នុងនោះទី១) ពាក្យសុំ ទី២) ផែនការអាជីវកម្ម និងទី៣) តម្រូវអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ។ យើងសម្រួលទម្រង់ទាំង ៣ នេះទៅ ដើម្បីអតិថិជនបានប្រើប្រាស់សេវាងាយ ហើយក៏មានប្រ័ពន្ធហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថល (Mobile App) ដើម្បីឱ្យអតិថិជនទទួលបានការដាក់ពាក្យខ្ចី និងទម្រង់ហិរញ្ញវត្ថុផ្សេងៗបានច្រើន”
លោក សុខ វឿន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA)បានថ្លែងថា ក្នុងនាមជាស្ថាប័នផ្លូវការ គឺត្រូវតែមានលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យមួយសមស្រប ហើយមិនអាចបន្ធូរលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យឱ្យធ្លាក់ដល់ចំណុចមួយទាបបំផុតនោះទេ។
“បើយើងទម្លាក់ការទាមទារ ឬការតម្រូវនេះ (Requirement) មានន័យថាម៉េច? បើយើងទម្លាក់ មានន័យថា យើងចេះតែឱ្យកម្ចីដោយគ្មានពិចារណា គ្មានមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការវាយតម្លៃប្រកបដោយទទួលខុសត្រូវ ធ្វើឱ្យអតិថិជនមានបំណុលច្រើនលើសលប់ ធ្វើឱ្យអតិថិជនមានបំណុលដែលមិនអាចសងបាន វាជះឥទ្ធិពលអាក្រក់ដល់គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុយើង”
លោក សុខ វឿន បានថ្លែងបន្តថា ដូច្នេះទាក់ទងនឹងបញ្ហាទាំងអស់នេះ ឯកសារតម្រូវ ឬក៏ពិនិត្យពិច្ច័យឱ្យបានច្បាស់លាស់មុនពេលផ្តល់កម្ចី គឺត្រូវអនុវត្តឱ្យខាងតែងបាន មិនអាចលើកលែងបាននោះទេ។ បុគ្គលិក ឬមន្ត្រីនឹងធ្វើការសម្រួលជូនអតិថិជន មានន័យថា នឹងណែនាំប្រាប់គាត់ថា តើឯកសារអ្វីខ្លះ នឹងតម្រូវឱ្យមាន និងលក្ខខណ្ឌអ្វីដែលត្រូវការ។ សូមបញ្ជាក់ថា កម្ចីឥណទានផ្លូវការ គឺកម្ចីដែលផ្តល់ឱ្យដោយគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ ដែលទទួលស្គាល់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា៕