បុគ្គលិក Google ប្រឈមមុខនឹងការកាត់ប្រាក់ខែ២៥ភាគរយប្រសិនបើចង់ធ្វើការពីផ្ទះរហូត
បរទេស ៖ នៅក្នុងរបាយការណ៍មួយដែលត្រូវបានទទួលដោយកាសែតរ៉យទ័ររបស់ចក្រភពអង់គ្លេសកាលពីថ្ងៃពុធម្សិលមិញនេះបានបង្ហើបថា បុគ្គលិកទាំងឡាយរបស់ក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាយក្ស Google នឹងអាចជ្រើសយកវិធីនៃការធ្វើការងារពីផ្ទះជាអចិន្ត្រៃយ៍ ប៉ុន្តែប្រហែលជានឹងត្រូវប្រឈមមុខទៅនឹងការកាត់ប្រាក់ខែប្រមាណជា២៥ភាគរយ។
កាលពីសប្តាហ៍មុន Google ទើបតែបានប្រកាសក្នុងការអនុញ្ញាតឲ្យបុគ្គលិករបស់ខ្លួនប្រមាណជា ១០​ ០០០នាក់បន្ថែម ដើម្បីឲ្យពួកគេអាចបន្តធ្វើការងារពីផ្ទះក្នុងពេលដែលក្រុមហ៊ុនក៏ធ្លាប់បានបង្ហាញពីការគាំទ្រខ្លាំងទៅលើវិធីសាស្ត្រនៃការធ្វើការពីចម្ងាយនេះផងដែរ លើសពីនេះ Google ក៏បានប្រកាសពន្យាពេលក្នុងការត្រឡប់ចូលមកធ្វើការងារនៅការិយាល័យវិញទៅដល់ថ្ងៃទី១៨ ខែតុលាផងដែរ ដោយសារតែបញ្ហានៃការរីកដាលនៃវិរុសកូវីដកាន់តែមានចំនួនកើនឡើងសាជាថ្មី។
របាយការណ៍ដដែលបានបញ្ជាក់ទៀតថា នៅក្នុងលក្ខណ្ឌមួយជាក់ស្តែងបានអះអាងថាការគណនានៃការកាត់បន្ថយប្រាក់ខែរបស់បុគ្គលិកនឹងអាចធ្វើឡើងតាមរបៀបនៃការពិនិត្យមើលជាក់ស្តែងទៅនឹងចម្ងាយនៃទីលំនៅរបស់ពួកគេ ប៉ុន្តែក្រោយមកក៏មានការអះអាងថ្មីបានបញ្ជាក់ថា ការកាត់ប្រាក់ខែនឹងធ្វើឡើងដោយមិនគិតគូរទៅលើទីតាំងនៃអាស័យដ្ឋានរបស់បុគ្គលិកឡើយ។
អ្នកនាំពាក្យរបស់ Google បានថ្លែងប្រាប់រ៉យទ័រថា ៖
«កញ្ចប់ប្រាក់សំណងរបស់ក្រុមហ៊ុនតែងតែបានធ្វើឡើងតាមរយៈការកំណត់យកទីតាំងរបស់បុគ្គលិក ហើយយើងនឹងផ្តល់ប្រាក់កម្រៃច្រើនបំផុតទៅឲ្យធៀបទៅនឹងទីផ្សារក្នុងស្រុក និងផ្អែកទៅលើទីតាំងដែលបុគ្គលិកទាំងនោះធ្វើការផងដែរ។ ប៉ុន្តែពាក់ព័ន្ធទៅនឹងរបាយការណ៍នៃការកាត់បន្ថយប្រាក់ខែ២៥ភាគរយ សុំមិនធ្វើការផ្តល់ព័ត៌មានម្អិតបន្ថែមនោះទេ»
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើយើងក្រឡេកទៅមើលក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាយក្សរបស់ពិភពលោកផ្សេងទៀត ដូចជា Facebook ជាដើម ក៏ធ្លាប់បានអះអាងថា បុគ្គលិករបស់ខ្លួនដែលបន្តធ្វើការងារពីចម្ងាយស្ថិតនៅក្នុងទីតាំងមិនសូវមានផលប៉ះពាល់នឹងអាចប្រឈមមុខទៅនឹងកាត់បន្ថយប្រាក់កម្រៃខ្លះៗ ហើយក្នុងនោះផងដែរ Twitter ក៏ធ្លាប់បានអះអាងថានឹងអនុវត្តកិច្ចការងារស្រដៀងគ្នានេះផងដែរ៕