ដាំដំណាំលើទឹកអាចទទួលបានទិន្នផលខ្ពស់ ចំណូលបានច្រើន និងមានទីផ្សារល្អ
ដំណាំលើប្រព័ន្ធទឹកត្រូវបានគេចាត់ទុកថាជាដំណាំដាំដោយប្រើច្ចេកទេសថ្មីមានលក្ខណៈទំនើបដែលទាមទារឱ្យមានទាំងជំនាញ បទពិសោធន៍ ទាំងការដាំ និងថែទាំទើបអាចទទួលបានទិន្នផលខ្ពស់។
លោក តុង រដ្ឋា ជាគ្រូបង្រៀនដាំដំណាំលើទឹកដែលបានបញ្ចប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រវិទ្យាសាស្ត្រដំណាំនៅប្រទេសថៃបានមានប្រសាសន៍ប្រាប់ AMS ថា ការដាំដំណាំ ឬបន្លែលើទឹកមានច្រើនប្រភេទ ដែលវាជាបច្ចេកវិទ្យាទំនើបមិនមែនចេះតែនឹកឃើញដាំទេ ពៅលគឺទាមទារឱ្យមានការរៀនពីបច្ចេកទេស និងមានបទពិសោធន៍ច្បាស់លាស់ បើមិនចេះគ្រប់គ្រងសារធាតុចិញ្ចឹម ជី និងសីតុណ្ហភាពនោះទេ បន្លែ ឬដំណាំទាំងនោះនឹងងាប់អាសារបង់ជាមិនខាន។
ការដាំដំណាំលើប្រព័ន្ធទឹកត្រូវបានអ្នកជំនាញចែកចេញជា3 គឺប្រព័ន្ធ NFT ប្រព័ន្ធ DFT និងប្រព័ន្ធ DRFT ហើយប្រព័ន្ធដែលមានការពេញនិយមដាំ​ជាងទេគឺប្រព័ន្ធ DRFT។ ក្រៅពីនេះក៏មានការដាំដោយប្រើចំហាយទឹក ឬក៏ខ្យល់ ដាំដោយប្រើប្រាស់វត្ថុជំនួសដី និងចែកជាសរីរាង្គ និងអសរីរាង្គ។
លោក តុង រដ្ឋា បានបន្តឲ្យដឹងថា ដំណាំលើទឹកនេះគឺមានភាពងាយស្រួដោយសារមិនចាំបាច់ជ្រោយដី ហាលដី ដកស្មៅ និងស្រោចទឹកដូចការដាំ​នៅ​លើ​ដី​នោះទេ ហើយក៏អាចដាំបានគ្រប់រដូវកាលអាស្រ័យលើការថែទាំដិតដល់។ ម្យ៉ាងវិញទៀត អាចចំណេញពេលវេលាដោយសាររយៈពេលនៃការដាំដុះ​គឺតិច​ជាង​ការដាំនៅលើដីប្រមាណ7-10ថ្ងៃ។
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការថែទាំ គឺត្រូវមើលថែ និងសង្កេតនៅតាមរងនីមួយៗជារៀងរាល់ថ្ងៃ មើលថែប្រព័ន្ធចំហាយទឹក ជាពិសេសនៅពេលមាន​បម្រែបម្រួល​អាកាសធាតុ កម្ដៅឡើងខ្លាំង ឬមានជំងឺផ្សេងៗដែរត្រូវដោះស្រាយ។ ដោយឡែកចំពោះ ទិន្នផលផលដែលទទួលបានវិញ បន្លែដែលដាំនៅលើទឹកមាន​សភាព​ស្រួយ មានអនាម័យ និងមានរសជាតិឆ្ងាញ់ជាងបន្លែដែលដាំនៅលើដីធម្មតា។
ចំពោះបន្លែដែលដាំនៅលើទឹកក៏ត្រូវបានគេចែកចេញជា2ប្រភេទ គឺការដាំដោយប្រើជី AB គេហៅថាបន្លែសុវត្ថិភាព ចំណែកការដាំដោយប្រើ​ជីសរីរាង្គ​គេ​ហៅថា បន្លែសរីរាង្គ។ ពិសេសជាងនេះទៅទៀត ដោយសារបន្លែលើទឹកអាចដាំបានគ្រប់រដូវកាល វាក៏ជាឱកាសល្អសម្រាប់កសិករនៅរដូវប្រាំងដែល​គេពុំ​អាច​ដាំដំណាំអ្វីបាន ធ្វើឱ្យទិន្នផលបន្លែលើទឹកមានទីផ្សារល្អ។ នេះជាចំណុចខ្លះៗដែលលោកបានបញ្ជាក់ប្រាប់។
យ៉ាងណាមិញ ការដាំដំណាំលើប្រព័ន្ធទឹកនេះក៏មានផលវិបាកខ្លះៗដែរ ជាពិសេសនៅពេលចាប់ផ្ដើមដំបូងដែលគេត្រូវចំណាយច្រើនទៅលើការទិញសម្ភារៈ ធ្វើរង និងរៀនបច្ចេកទេសដាំដុះ ប៉ុន្តែក្រោយពេលដំណាំដុះលូតលាស់មានទំហំធំល្អ និងអាចផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារបានវានឹងផ្តល់ចំណូលបានច្រើន។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា ក្រៅពីបង្រៀងនច្ចេកទេសដាំ លោក រដ្ឋា ក៏បានបើកជាកសិដ្ឋានដំណាំលើទឹក F1-Hydroponics ដោយខ្លួនឯងផ្ទាល់ដែលបានច្នៃ​វត្ថុធាតុដើម​ផ្សេងៗដោយចំណាយដើមទុនប្រមាណ 100ដុល្លារ និងបានពង្រីកជាបន្តបន្ទារហូតប់ដល់ទៅពីរទីតាំងគឺនៅខេត្តកំពង់ធំមួយកន្លែង និងរាជធានី​ភ្នំពេញមួយកន្លែងទៀត។ ក្រៅពីនេះលោកក៏មានលក់ជាសម្ភារៈផ្សេងៗសម្រាប់ដាំដំណាំលើទឹកដែលនាំចូលពីប្រទេសថៃផងដែរ។
សូមសម្រាប់ថា បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋដែលចង់ដាំដំណាំលើប្រព័ន្ធទឹកនេះ អាចធ្វើជារងដាំ ឬក៏ដាំជាលក្ខណៈគ្រួសារដោយប្រើដើមទុនតិចក៏បាន។ ចំណែក​អ្នក​​ដែលចង់ដាំជាលក្ខណៈធំដុំសម្រាប់លក់វិញ អាចឱ្យធ្វើជារង តម្លើងប្រព័ន្ធទឹកវិល និងធ្វើជា Greenhouse ឬអាចធ្វើជាផ្ទះកញ្ចក់ទៀតកាន់​តែប្រសើរ​ដែលកាន់តែងាយស្រួលក្នុងការគ្រប់គ្រងទាំងសីតុណ្ហភាព អាកាសធាតុ និងការពារពីការបំផ្លាញរបស់សត្វល្អិតចង្រៃ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ ការយល់ដឹង​ពី​បច្ចេកទេស​ក្នុងការដាំ ការយល់ដឹងពីការថែទាំ ដាក់ជី នៅតែជាកត្តាសំខាន់សម្រាប់អ្នកដាំដែលចាំបាច់ត្រូវតែស្វែងយល់ឲ្យបានច្បាស់លាស់។
ជាមួយនឹងការលើកឡើងពីបច្ចេកទេសថ្មីនៃការដាំដុះដំណាំលើទឹកខាងលើនេះ លោក តុង រដ្ឋា បានជំរុញ និងលើកទឹកចិត្តដល់បណ្តា​កសិករនានាគួរងាក​មក​ចាប់អារម្មណ៍ស្វែងយល់ និងចាប់យកជំនាញដាំចុះដោយបច្ចេកទេសថ្មីនេះ ដ្បិតថាការដាំដុះអាចមានភាពលំបាកជាងការដាំដំណាំលើដីធម្មតាបន្តិច ប៉ុន្តែ​ការទទួលបានផលពីការដាំមានអត្រាខ្ពស់ មានទីផ្សារល្អ និងទទួលបានតម្លៃថ្លៃ៕