បរទេស ៖ ប្រទេសឡាវកាលពីចុងសប្តាហ៍កន្លងមកនេះទើបតែបានប្រកាសអនុញ្ញាតឲ្យក្រុមហ៊ុនចំនួន៦ទទួលបានសិទ្ធិស្របច្បាប់ក្នុងការជួញដូរលុយអេឡិចត្រូនិកយ៉ាងទូលាយនៅក្នុងប្រទេស។
ការសម្រេចចិត្តលើកនេះត្រូវបានក្រុមអ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចមើលឃើញថា វាគឺជាឱកាសរបស់ឡាវក្នុងការទាញយកប្រយោជន៍ និងប្រមូលរូបិយបណ្ណទាំងនេះឲ្យបានកាន់តែច្រើនខណៈដែលចិនកំពុងដាក់បំរាមក្នុងការធ្វើអាជីវកម្មលុយអេឡិចត្រូនិក ឬ Digital Currency Mining។
នៅក្នុងសេចក្តីប្រកាសមួយដែលចេញដោយការិយាល័យរបស់នាយករដ្ឋមន្ត្រីឡាវបានបញ្ជាក់ដែរថា ក្រុមហ៊ុនទាំង៦ដែលអាចដំណើរការរកលុយអេឡិចត្រូនិក រួមទាំង Bitcoin, Ether and Litecoin ផងដែរ។
ដោយឡែកក្រុមហ៊ុនដែលឡាវបានអនុញ្ញាតឲ្យធ្វើការជួញដូរលុយអេឡិចត្រូនិកដោយសេរីនោះមានដូចជាក្រុមហ៊ុន Wap Dada Technology Laos, Phongsubthavy Road & Bridge Construction, Sisaket Construction Company, Boupha Road-Bridge Design Survey, Joint Development Bank និង Phousy Group។
ក្រសួងដែលពាក់ព័ន្ធទាំងអស់របស់រដ្ឋាភិបាលឡាវនឹងត្រូវធ្វើការជាមួយធនាគារឡាវ និងក្រុមហ៊ុនអគ្គិសនីអេឡិចត្រូនិកឡាវដែលជាឧបករណ៍ដើម្បីគ្រប់គ្រងទៅលើវិស័យថ្មីនេះ ហើយលទ្ធផលនៃការស៊ើបអង្កេតពិនិត្យ និងការពិគ្រោះយោបល់បន្ថែមនឹងត្រូវយកទៅធ្វើការពិភាក្សានៅក្នុងកិច្ចប្រជុំរបស់រដ្ឋាភិបាលនៅចុងខែកញ្ញានេះ។
គួរឲ្យដឹងដែរថា ការសម្រេចចិត្តលើកនេះមានភាពផ្ទុយស្រឡះទៅនឹងអ្វីដែលធនាគារជាតិរបស់ឡាវធ្លាប់បានបញ្ជាក់កាលពីខែមុនដោយមានទាំងការហាមប្រាមមិនឲ្យក្រុមហ៊ុនទាំងឡាយក្នុងការប្រើប្រាស់លុយអេឡិចត្រូនិកផង ហើយរដ្ឋាភិបាលក៏ធ្លាប់បានប្រកាសប្រយុទ្ធប្រឆាំងទៅនឹងសកម្មភាពលាងលុយខុសច្បាប់តាមរយៈរូបិយវត្ថុនេះផងដែរ៕