វត្តមានថ្មីនៃគម្រោងរោងចក្រកាន់តែច្រើននៅកម្ពុជានឹងផ្ដល់ផលដ៏ធំធេងលើសេដ្ឋកិច្ចជាតិ
ភ្នំពេញ ៖ ស្របពេលដែលបណ្តាប្រទេសភាគច្រើននៅអាស៊ីកំពុងធ្លាក់ចូលទៅក្នុងវិបត្តិនយោបាយក្នុងស្រុក ក៏ដូចជាវិបត្តិជំងឺផ្លូវ​ដង្ហើម​ដែល​ចេះតែបំប្លែងខ្លួនថ្មីៗនោះ សេដ្ឋកិច្ចនៃប្រទេសទាំងនោះក៏កំពុងធ្លាក់ចុះយ៉ាងគំហុកផងដែរដោយសារការផ្អាកអាជីវកម្ម និងការបម្រើ​ការងារផ្សេងៗ ដើម្បីបង្វែរមកដោះស្រាយបញ្ហាចំពោះមុខជាអាទិភាពមុនសិន។
ដោយសារការមើលឃើញពីហានិភ័យទាំងនោះ បណ្តាក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិមួយចំនួនបានបង្វែរទិសដៅវិនិយោគរបស់ខ្លួនបណ្ដើរៗ​ទៅកាន់​ទីតាំង​ដែលមានសុវត្ថិភាព ដោយក្នុងនោះកម្ពុជាបានក្លាយទីតាំងអាទិភាពសម្រាប់ពួកគេ ជាក់ស្ដែងមួយរយៈចុងក្រោយនេះកម្ពុជា​ទទួល​បាន​នូវគម្រោងបង្កើតរោងចក្រជាច្រើន ដែលភាគច្រើនជារោងចក្រកាត់ដេរ។
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាបានសម្ដែងការសាទរចំពោះគម្រោងថ្មីៗ​ដែលកំពុងហូរចូលមកកាន់​កម្ពុជាដូច​ទឹកបាក់ទំនប់នេះ ដោយលោកបានគូសបញ្ជាក់ថា កម្ពុជានឹងទទួលបានប្រយោជន៍ច្រើនពីគម្រោងទាំងនោះ។
«នេះជាផលប្រយោជន៍នៃការវិនិយោគសម្រាប់វិស័យឧស្សាហកម្មទាំងមូល មិនថាតែវិស័យកាត់ដេរ​តែមួយមុខនោះទេ នៅមានវិស័យឧស្សាហកម្មកែច្នៃទាំងអស់ ទាំងផ្នែកកសិកម្ម ទាំងកសិឧស្សាហកម្ម និងឧស្សាហកម្មកែច្នៃធនតូច និង​មធ្យម ពោលគឺទាំងនេះជាផលប្រយោជន៍របស់ជាតិយើងតែម្ដង»
លោកឧកញ៉ាបន្ថែមថា ៖
«ផលប្រយោជន៍លើផ្នែកសំខាន់ៗ៣សម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានោះគឺ ទី១បានទៅលើថ្លៃពលកម្ម ទី២ទៅលើវិស័យ​ដឹកជញ្ជូន និងសេវាកម្មផ្សេងទៀតដែលផ្គត់ផ្គង់ឲ្យរោងចក្រកាត់ដេរ និងទី៣ ទៅលើចំណូលពន្ធចូលទៅវិស័យពន្ធដារ។ និយាយជារួម ផ្នែកទាំង៣នេះជាផ្នែកគោលដែលនឹងទទួលបាននូវផលប្រយោជន៍ដោយផ្ទាល់ពីបណ្ដារោងចក្រកាត់ដេរទាំងនោះ»
គួរបញ្ជាក់ថា កាលពីខែកក្កដាកន្លងទៅ កម្ពុជាបានអនុម័តលើគម្រោងបង្កើតរោងចក្រចំនួន៨ ដោយភាគច្រើនជារោងចក្រកាត់ដេរ ដែលជា​សញ្ញាមួយកាន់តែប្រសើរសម្រាប់វិស័យឧស្សាហកម្មកម្ពុជាក្នុងការរួមចំណែកជួយស្រោចស្រង់ ទ្រទ្រង់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិឲ្យបានកាន់​តែប្រសើរជាងមុន ស្របពេលដែលវិស័យដទៃកំពុងឈរលើភាពមិនច្បាស់លាស់នៃការក្រោកឡើងវិញរបស់ខ្លួននៅឡើយ។ ក្រៅពីគម្រោងរោងចក្រដែលទើបត្រូវបានទទួលការគាំទ្រ និងអនុម័តពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាលទាំងនេះ នៅមានក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិផ្សេងៗ​ទៀតដែលបង្ហាញពីគម្រោងត្រៀមខ្លួនចូលមកវិនិយោគនៅកម្ពុជាបន្ថែមទៀត ដែលសុទ្ធតែជាដំណឹងល្អនៃចំណុចចាប់ផ្ដើមងើបឡើងវិញ​បណ្ដើរៗនៃវិស័យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាទាំងមូលក្រោយឥទ្ធិពលវិបត្តិសកល៕