ការចុះបញ្ជីអាជីវកម្មតាមអនឡាញពីវិស័យសំណង់ និងអចលនវត្ថុមានទំហំទុនជាង ១,២ ពាន់លានដុល្លារ
ភ្នំពេញ ៖ ក្រុមហ៊ុនក្នុងវិស័យសំណង់ និងសកម្មភាពអចលនវត្ថុមានទំហំដើមទុនជាង ១,២ ពាន់លានដុល្លារក្នុងការចុះបញ្ជីអាជីវកម្មតាមថ្នាលបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ក្នុងរយៈពេលជាង ១ ឆ្នាំកន្លងមកនេះ។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ។
តាមរបាយការណ៍ បានឱ្យដឹងទៀតថា ក្នុងរយៈពេលជាង ១ ឆ្នាំកន្លងមក ប្រព័ន្ធចុះបញ្ជីអាជីវកម្ម បានដំណើរការឥតដាច់ និងបានអនុញ្ញាតឱ្យធុរជនអាចធ្វើការស្នើសុំការចុះបញ្ជីអាជីវកម្មគ្រប់ពេលវេលា និងទីកន្លែង ហើយគិតត្រឹមថ្ងៃទី២៤ ខែ សីហា ឆ្នាំ ២០២១ ក្រុមហ៊ុនដែលបានចុះបញ្ជីអាជីវកម្មតាមថ្នាលបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននេះ មានចំនួនសរុបដល់ទៅ ៧ ៧១៥ និង មានដើមទុន សរុបស្មើជិត ៣ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ។
វិស័យ ៥ ដែលមានទំហំដើមទុនធំជាងគេ ក្នុងការចុះបញ្ជីតាមប្រព័ន្ធ រួមមាន(១)-សំណង់ មានចំនួន ២៥,៣២ភាគរយ  (២)-អាហរ័ណ នីហរ័ណ ទិញលក់ ជួសជុលយានយន្ត និងទោចក្រយានយន្តគ្រប់ប្រភេទ មានចំនួន ១៦.៤៤ ភាគរយ (៣)-សកម្មភាពអចលនវត្ថុ មានចំនួន ១៥,៥៣ ភាគរយ  (៤)-កម្មន្តសាល មានចំនួន ១៤,៣ និង (៥)-សកម្មភាពហិរញ្ញវត្ថុ និង ធានារ៉ាប់រង មានចំនួន ៨,២២ ភាគរយ។
ដើមទុន ២៥,៣២ ភាគរយរបស់វិស័យសំណង់នៃទំហំដើមទុនសរុបក្នុងការចុះបញ្ជីតាមអាជីវកម្មតាមថ្នាលបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានស្មើនឹងប្រមាណ ៧៥៩.៦ លានដុល្លារ និង១៥,៥៣ ភាគរយនៃសកម្មភាពអចលនវត្ថុ ស្មើនឹងប្រមាណ ៤៦៥ លានដុល្លារ ដូច្នេះទំហំទុនទាំងវិស័យសំណង់ និងអចលនវត្ថុសរុបស្មើនឹង ១ ២២៥,២ លានដុល្លារក្នុងរយៈពេលជាង ១ កន្លងមកនេះ។
លោកអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានឱ្យដឹងថា ប្រព័ន្ធចុះបញ្ជីអាជីវកម្មតាមថ្នាលបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានបានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ដល់ការរក្សានិរន្តរភាពសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចក្នុងបរិការណ៍នៃវិបត្តិនៃជំងឺកូវីដ-១៩។
លោកបានឱ្យដឹងទៀតថា ជាក់ស្តែង នៅក្នុងអំឡុងពេលនៃការបិទខ្ទប់ភូមិសាស្ត្ររាជធានីភ្នំពេញ និងក្រុងតាខ្មៅ នៃខេត្តកណ្តាល មន្ត្រី បុគ្គលិក-និយោជិតត្រូវបានអនុញ្ញាតឱ្យធ្វើការងារពីផ្ទះ ហើយការធ្វើដំណើររបស់ប្រជាជនក៏ត្រូវបានរឹតត្បិតផងដែរ។
លោកបានឱ្យដឹងទៀតថា ៖
« ប្រព័ន្ធនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងមានលក្ខណៈអនឡាញទាំងស្រុង ហើយយន្តការគាំទ្រក៏ធ្វើឡើងតាមអនឡាញផងដែរនោះ ធុរជន នៅតែបន្តស្នើសុំការចុះបញ្ជីពីផ្ទះបានស្របពេលដែលយន្តការគាំទ្រ និងត្រួតពិនិត្យសំណើដោយមន្ត្រីរដ្ឋាភិបាលក៏នៅតែបន្តបានដូចប្រក្រតី»
លោកបានបន្តថា សមិទ្ធផលទាំងនេះបានគូសរំលេចបន្ថែមនូវសារៈសំខាន់ និងភាពចាំបាច់នៃការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថលសម្រាប់គាំទ្រដល់ការផ្ដល់សេវាសាធារណៈ ជាពិសេសក្នុងបរិបទនៃវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩៕