ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីរួមគ្នាបង្កើតមូលដ្ឋានទិន្នន័យហិរញ្ញវត្ថុ និងសេដ្ឋកិច្ច
ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានសហការជាមួយធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី(ADB​​) លើការងារប្រព័ន្ធទិន្នន័យតាមអ៊ិនធឺណេតដើម្បីតាមដានស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ខណៈដែលប្រព័ន្ធទិន្នន័យតាមដានម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច (Macroeconomic Surveillance Data​base System – MSDS) នឹងត្រូវបានសាកល្បងតាមអ៊ិនធឺណេតក្នុងពេលដ៏ខ្លី។
កិច្ចព្រមព្រៀងរវាងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា(NBC) និងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) ត្រូវបានរៀបចំពិធីដាក់ឱ្យដំណើរការសាកល្បងប្រព័ន្ធទិន្នន័យតាមដានម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច (Macroeconomic Surveillance Database System – MSDS) តាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ ក្រោមវត្តមានរបស់លោក ឃូ វុឌ្ឍី អគ្គនាយករងបច្ចេកទេសធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងជាប្រធានផ្នែកស្រាវជ្រាវសេដ្ឋកិច្ចនៅនាយកដ្ឋានសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិប្រចាំ NBC និងលោក Anthony Robert Gill ប្រធានបេសកកម្មរបស់ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីប្រចាំនៅកម្ពុជា។​
លោក ឃូ វុឌ្ឍី បានមានប្រសាសន៍ប្រាប់ឲ្យដឹងថា ប្រព័ន្ធទិន្នន័យនេះនឹងក្លាយជាឧបករណ៍ដ៏សំខាន់សម្រាប់សម្រួលដល់ការវិភាគ និងការតាមដានស្ថានភាពដំណើរការនៃវិស័យម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំងគាំទ្រដល់ការរៀបចំគោលនយោ​បាយយុទ្ធសាស្រ្តនានា សំដៅធានាឱ្យបាននូវស្ថិរភាពតម្លៃ និងរក្សាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព។
លើសពីនេះ ក្រៅពីការរំលេចនូវការវិវឌ្ឍ អ្នកប្រើប្រាស់មូលដ្ឋានទិន្នន័យក៏នឹងអាចតាមដាន និងវាយតម្លៃវឌ្ឍនភាពសេដ្ឋកិច្ច​ និងហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈសូចនាករគន្លឹះទាំង ៧០ ប្រព័ន្ធទិន្នន័យអនឡាញថ្មីនេះក៏ផ្ទុកនូវព័ត៌មាន និងទិន្នន័យសំខាន់ៗផ្សេងទៀត ដូចជាតារាងសូចនាករសង្ខេបក្រាហ្វិក និងទិន្នន័យបែងចែកតាមវិស័យម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចប្រមាណ ៣០០មុខ ដែលត្រូវបានចងក្រង ។
លោក ឃូ វុឌ្ឍី បានបញ្ជាក់ថា ៖​ ការដាក់ឱ្យដំណើរការទិន្នន័យនេះ គឺជាជំហានមួយទៀតក្នុងដំណើរការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានដែលមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ និងទាន់ពេលវេលា ស្របតាមបេសកកម្មរបស់ធនាគារ។
លោក Anthony Robert Gill បានមានប្រសាសន៍ប្រាប់ឲ្យដឹងថា មូលដ្ឋានទិន្នន័យនេះនឹងមានប្រយោជន៍ជាច្រើន ជាពិសេសក្នុងពេលមានជំងឺរាតត្បាត និងរីករាលដាលដូចពេលពេលបច្ចុប្បន្នស្រាប់។
លោកបន្តថា ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី មានកិត្តិយសបំផុតដែលបានចូលរួមជួយដល់ធនា​គារជាតិនៃកម្ពុជាក្នុងការបង្កើតប្រព័ន្ធទិន្នន័យតាមដានម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចនេះ។ ប្រព័ន្ធដែលត្រូវនឹងលក្ខណៈ និងលក្ខខណ្ឌប្រទេសរបស់ប្រទេសកម្ពុជានឹងជួយដល់ការយល់ដឹង និងវាយតម្លៃផលប៉ះពាល់ម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ។
សូមបញ្ជាក់ថា ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីនឹងផ្តល់ជំនាញបច្ចេកទេសរបស់ខ្លួនជាមួយនឹងការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុពីរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ហើយមូលដ្ឋានទិន្នន័យនឹងរួមបញ្ចូលព័ត៌មានដែលបានចងក្រងជារៀងរាល់ខែ ត្រីមាស និងប្រចាំឆ្នាំ និងចែកជា ៦ ផ្នែកម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចសំខាន់ៗគឺ ៖ ការផ្លាស់ប្តូរសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក ស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច ទិន្នន័យពីក្រៅវិស័យសារពើពន្ធ វិស័យហិរញ្ញវត្ថុ និងចុងក្រោយប្រៀបធៀប​ទិន្នន័យជាមួយបណ្តាប្រទេសដែលស្រដៀងគ្នា ព្រមទាំងស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចដល់ប្រទេសកម្ពុជា៕