ភ្នំពេញ៖ ស្ថិតនៅក្នុងបរិបទនាពេលបច្ចុប្បន្ន សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម(SME) គ្រប់វិស័យទាំងអស់ កាន់តែមានតួនាទីសំខាន់ក្នុងការជួយដល់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា និងកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែកជាលំដាប់ពីការនាំចូល តាមរយៈការបង្កើនផលិតកម្ម ដើម្បីបំពេញតម្រូវការក្នុងស្រុក ការពង្រឹងគុណភាពផលិតផលក្នុងស្រុកឱ្យស្របតាមស្តង់ដាអន្តរជាតិ និងការពង្រឹងខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្ម ដើម្បីធានាបាននូវការផ្គត់ផ្គង់គ្រប់គ្រាន់ ។
នេះជាការថ្លែងរបស់ឯកឧត្តម រ័ត្ន សុវណ្ណនរៈ ទេសាភិបាលរងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នៅក្នុងសន្និសីទម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចប្រចាំឆ្នាំលើកទី១២ ឆ្នាំ២០២៥ ស្តីពីការជំរុញការចូលរួមរបស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា នៅវិទ្យាស្ថានសិក្សាបច្ចេកទេសធនាគារ នាថ្ងៃទី២៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥។
ឯកឧត្តម បានបន្តថា៖ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នៅតែប្តេជ្ញាចិត្តធ្វើការជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល វិស័យឯកជន និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍នានា ដើម្បីគាំទ្រ SME ឱ្យបង្កើនការចូលរួមថែមទៀតក្នុងការគាំទ្រ និងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។ លើសពីនេះ ការពង្រឹងគុណភាព SME រួមចំណែកបង្កើនភាពធន់ ការរួបរួម និងកសាងវិបុលភាពសង្គមរយៈពេលវែងដល់កម្ពុជាផងដែរ ។
ឯកឧត្តមទេសាភិបាលរង បានបញ្ជាក់ថា៖
«សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ជាសសរស្តម្ភនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ដែលតំណាងឱ្យសហគ្រាសអាជីវកម្មភាគច្រើនលើសលប់ប្រមាណ ៩០% នៃសហគ្រាសអាជីវកម្មទាំងអស់ ព្រមទាំងបាន និងកំពុងបង្កើតការងារជាច្រើនវិស័យក្នុងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា» ។
ឯកឧត្តមបានឱ្យដឹងថា៖ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា តែងតែចូលរួមចំណែកក្នុងការគាំទ្រការអភិវឌ្ឍ SME តាមរយៈការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធទូទាត់ឱ្យកាន់តែសម្បូរបែប ការសម្រួលដល់ការបើកគណនីធនាគារ និងការលើកទឹកចិត្តដល់ការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានចំពោះ SME ។ ជាក់ស្តែង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ថ្លឹងហានិភ័យត្រឹមតែ ៧៥% ប៉ុណ្ណោះ សម្រាប់ឥណទានចំពោះ SME ដែលបានចុះបញ្ជី និងរៀបចំរបាយការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុបានសមស្រប ។ ការណ៍នេះជួយលើកទឹកចិត្តដល់ SME អាចទទួលបានឥណទានកាន់តែច្រើនក្នុងអត្រាការប្រាក់ទាប ។
លោកបណ្ឌិត ឃូ វុឍ្ឍី ឧបការីទេសាភិបាល និងជាអគ្គនាយកគោលនយោបាយ និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ នៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានថ្លែងថា៖ សន្និសីទម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចប្រចាំឆ្នាំនេះ បានផ្តល់ជាវេទិកាដ៏មានសារៈសំខាន់សម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរទស្សនៈលើប្រធានបទ ការជំរុញការចូលរួមរបស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម (SME) ក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ដែលធ្វើឱ្យ SME អាចត្រូវបានពង្រឹងបន្ថែម ដើម្បីមានតួនាទីរឹងមាំជាងមុនក្នុងការរួមចំណែកជំរុញសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ។ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បន្តប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំ ក្នុងការថែរក្សាស្ថិរភាពម៉ាក្រូ-សេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំងជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាពង្រឹងភាពធន់ និងប្រសិទ្ធភាពនៃប្រព័ន្ធធនាគារ ។
គួរបញ្ជាក់ថា គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២៤ ឥណទានចំពោះសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម បានកើនឡើងដល់ប្រមាណ ៨០,៨ទ្រីលានរៀល ដែលស្មើនឹង ២០,១ ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក និងមានសមាមាត្រប្រមាណ ៣៥% នៃឥណទានចំពោះអាជីវកម្មសរុប ៕