" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-68712 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
តម្លៃលំនៅឋាន​អភិវឌ្ឍន៍ថ្មី​ៗរក្សា​លំនឹងថេរ ខណៈ​តម្លៃគ្រឿ​ងសំណង់​បានកើនឡើងទៅតាម​តម្លៃប្រេងឥន្ធនៈ
ភ្នំពេញ ៖ វិបត្តិ​នៃសង្គ្រាម​រវាងរុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែន​បាន​ធ្វើឱ្យប៉ះពាល់​ដល់សេដ្ឋកិច្ច​សកល​កាន់តែធ្ងន់ធ្ងរ ​​និង​ប៉ះ​ខ្លាំង​ជា​​ងវិបត្តិកូវីដ​១៩ ​ទៅទៀត ជាក់ស្ដែង​តម្លៃប្រេង​ឥន្ធនៈបានហក់​ឡើងខ្ពស់ និង​ជំរុញឱ្យ​តម្លៃដឹកជញ្ចូ​ន​ក៏​ហក់​​​ខ្ពស់ដូចគ្នា ហើយ​ថែមទាំង​ជំរុញឱ្យ​តម្លៃនៃគ្រឿង​សំណង់ រួមនឹង​សម្ភារៈជាច្រើនទៀ​តនៅក្នុងប្រទេស​​កម្ពុជា​ក៏បាន​កើន​ឡើង​​ដូចគ្នា​ដែរ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ បើទោះបីជា​តម្លៃគ្រឿង​សំណង់​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​ត្រូវបានគេមើលឃើញថា​មាន​កំណើនខ្ពស់ ប៉ុន្តែអ្ន​ក​អ​ភិ​វឌ្ឍ​ន៍​​លំនៅ​ឋានបានអះអាង ថាតម្លៃ​លំនៅឋានដែលទើប​អភិវឌ្ឍន៍ថ្មីនៅតែរក្សា​លំនឹងដដែល។
អ្នកស្រី សុខ បូរី ​ប្រធានផ្នែក​លក់​នៃក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានមួយ​នៅក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ បានមាន​ប្រសា​ស​ន៍​ថា​​ សង្គ្រាមរវាងរុស្ស៊ី​ និងអ៊ុយក្រែន ជៀសមិនផុតពីការ​ប៉ះពាល់​មកលើ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​នោះទេ​ ហើយ​ក៏​បា​​នធ្វើឱ្យ​ទំនិញ​ផ្សេងៗទៀត​ហក់ឡើង​ថ្លៃទៅតាមសន្ទុះ​នៃតម្លៃសាំង ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​តម្លៃលំនៅឋានដែ​ល​អភិវ​ឌ្ឍ​ន៍​ដោយក្រុមហ៊ុន​របស់អ្នកស្រីផ្ទាល់​មិនហក់ឡើង​នោះទេ ពោល​គឺស្ថិតនៅក្នុងកម្រិត​ថេរ ហើយបន្ថែមពីនេះ ​ជាការ​លើក​ទឹក​ចិត្ត​ដល់អតិថិជន​ដែលទិញ​លំនៅឋានរបស់ខ្លួន ក្រុមហ៊ុន​បាន​ផ្ដល់​ការបញ្ចុះ​តម្លៃ​ និង​ផ្ដល់​នូវ​រង្វាន់​ជូន​អតិ​ថិ​ជ​ន​​ដែលបានមកកក់ ​និងទិញផ្ទះផងដែរ​។​
អ្នកស្រីបានបន្តថា ទោះបីស្ថិតនៅក្នុងវិបត្តិនៃ​កូវីដ​១៩ និងវិបត្តិ​នៃសង្គ្រាមក៏ពិតមែន តែ​ការអភិវឌ្ឍ​លំនៅឋាន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ត្រូវបានមើលឃើញថា​នៅតែមាន​សន្ទុះ​ ជាមួយ​នឹង​តម្រូវការ​ក៏ឃើញថា​នៅតែមាន​ ជាក់​ស្ដែង​​គម្រោងរបស់ក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍​ត្រូវ​បានគាំទ្រ​ និងលក់​ចេញ ជិតអស់​រួចហើយ​ដែរ ​។
លោក ជា ស៊ីមុយ ​ប្រធាន​ផ្នែកលក់​នៃក្រុមហ៊ុន​បុរី​ភ្នំពេញថ្មីក៏បានលើកឡើងផងដែរថា លំនៅឋាន​ដែល​អភិ​វឌ្ឍ​​​ន៍​ដោយក្រុមហ៊ុន​​បុរី​ភ្នំពេញថ្មី​មិនមានការ​ឡើងថ្លៃទៅតាម​ការ​កើនឡើង​នៃគ្រឿង​សំណង់​នោះទេ គឺនៅ​រក្សា​​តម្លៃថេរ ដើម្បីកុំឱ្យ​​អតិថិជន​កាន់តែមានផលលំបាក​ក្នុងកា​រស្វែងរក​ទិញលំនៅឋាន។​
លោកបន្តថា​ តាមរយៈការអភិវឌ្ឍ​ជា​បន្តបន្ទាប់​នៅក្នុងវិបត្តិ​នៃកូវីដ​១៩​ ​និងមកដល់ពេល​នេះ​ ការអភិវឌ្ឍ​លំ​នៅឋានរបស់ក្រុមហ៊ុន​នៅ​តែ​មានការ​​គាំទ្រពី​អតិថិជន និងប្រជាពលរដ្ឋក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា ជា​ក់​ស្ដែង​គម្រោ​ង​​ចុងក្រោយ​របស់ខ្លួន​ត្រូវបាន​ពលរដ្ឋ​កក់ ​និងបង់​ប្រាក់ទិញជាបន្តបន្ទាប់ដែលធ្វើឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​បន្ត​អភិវឌ្ឍន៍​លំនៅ​ឋាន​​របស់ខ្លួន​ជា​បន្តបន្ទាប់​នៅតាមគម្រោងថ្មីៗ​ជា​បន្តបន្ទាប់។​
យោងតាមក្រសួងរៀបចំដែន​ដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់បានបង្ហាញថា ក្នុងរយៈ​ពេល​៥ខែ​ដើមឆ្នាំ២០២២​នេះ ក្រសួងបានអនុញ្ញាតគម្រោង​សាងសង់​ចំនួន​១ ៦៧៩ ​គម្រោង​ដែលមានទុនវិនិយោគ​សរុប​ចំនួនជាង ៩​៥០​​លា​នដុល្លារអាមេរិកធៀបនឹ​ងរយៈ​ពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុនមានការថមថយប្រមាណ ៦០ភាគរយ​ តែ​កម្ពុជា​រំពឹងថា​នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២​នេះ វិស័យសំណង់​រំពឹង​កើនឡើង​៣ភាគរយ ដោយសារតែបណ្ដាធនាគារ​បន្តផ្ដល់​ឥណទានដល់វិស័យសំណង់​  ហើយបន្តកើនឡើងរហូតដល់ប្រមាណ៧ភាគរយនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣៕