" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-pr-template post-template-templatespr-template-php single single-post postid-82164 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
មជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍធុរកិច្ច រៀបចំសិក្ខាសាលាស្ដីពី «ការលើកទឹកចិត្តពន្ធ និងអាករ សម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម»
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងគោលបំណងបន្តលើកកម្ពស់ការយល់ដឹង បង្កើនសមត្ថភាព និងជំរុញការចូលរួម​របស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនៅកម្ពុជាអនុវត្តត្រឹម​ត្រូវ​ស្របតាមច្បាប់ មជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍធុរកិច្ច បានរៀបចំសិក្ខា​សាលា​​ស្ដីពី «ការលើកទឹកចិត្តពន្ធ និងអាករ សម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម» ក្រោមអធិប​តីភាពរបស់រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហ៊ាន សាហ៊ីប រដ្ឋលេខា​ធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជា​ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ភិបាលមជ្ឈមណ្ឌល​អភិវឌ្ឍ​ធុរកិច្ច។
មានប្រសាសន៍នៅក្នុងអង្គពិធីទាំងមូល លោកបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហ៊ាន សាហ៊ីប នារសៀលថ្ងៃទី៣០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ បានលើកឡើងថា សិក្ខាសាលានេះ គឺជាសកម្មភាព គាំទ្រធុរកិច្ចមួយ​របស់មជ្ឈ​មណ្ឌលអភិវឌ្ឍធុរកិច្ចដែលត្រូវបានបង្កើតឡើង ក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើម និងអនុសាសន៍ ដឹកនាំជាបន្ត​បន្ទាប់របស់ឯកឧត្តមអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ។
សិក្ខាសាលានេះ គឺជាសកម្មភាពលើកកម្ពស់ការយល់ដឹង និងជំរុញការចូលរួមរបស់​វិស័យឯកជន ក្នុងការអនុវត្តគោលនយោបាយ និងបទប្បញ្ញត្តិ​របស់រា​ជ​រដ្ឋា​ភិបាល ក្រោមការដឹកនាំ​ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ដោយ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ដែលបានផ្តល់អាទិភាពខ្ពស់ក្នុងការអភិវឌ្ឍ​សហគ្រាស​ធុនតូច និងមធ្យម។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានបញ្ជាក់ថា ៖
“រាជរដ្ឋាភិបាលមានគោលដៅបន្តពង្រឹងការអភិវឌ្ឍ​សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម, លើកកម្ពស់សហគ្រិនភាព និង​សហគ្រាសបង្កើតថ្មី ដើម្បីជំរុញ​ផលិតកម្មក្នុងស្រុកតភ្ជាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុនវិនិ​យោគផ្ទាល់​ពីបរទេស និងជំរុញការ​នាំ​ចេញ។ រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់​ចេញ «គោលនយោបាយអភិវឌ្ឍន៍វិស័យ​ឧស្សាហកម្មកម្ពុជាឆ្នាំ ២០១៥-២០២៥» ក្នុងនោះការពង្រឹង និងទំនើបកម្ម​សហគ្រាស​ធុនតូច និងមធ្យម គឺជាវិធានការគោលនយោបាយអាទិភាព”
តាមរយៈនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលបានផ្តល់ការលើកទឹកចិត្ត ក្នុងការបង្កើតចង្កោមសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម (SME Cluster) និងបង្កើតយន្តការនានា ដើម្បី​គាំទ្រ រួមមាន ធនាគារសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមកម្ពុជា, ក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា, មូលនិធិអភិវឌ្ឍសហគ្រិន, មូលនិធិ​អភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ, មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី «តេជោ», មជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍ធុរកិច្ច, ព្រមទាំងរៀប​ចំលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្ត ពិសេសអនុក្រឹត្យស្តីពីការលើកទឹកចិត្តផ្នែក​ពន្ធដារ និងគយ សម្រាប់​សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហ៊ាន សាហ៊ីប បានលើកឡើងថា ទោះបីយ៉ាងណា, សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនៅជួបប្រទះបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួនជាអាទិ៍ ការទទួលបានឥណទាននៅមានកម្រិត, ប្រភពទុនវិនិយោគនៅមានភាពចង្អៀត, កង្វះសហគ្រិនភាព និងសមត្ថភាពគ្រប់គ្រងសហគ្រាស​ខ្លួនឯងផ្ទាល់ និងការលើកទឹកចិត្តពន្ធអាករមិនទាន់មានលក្ខណៈគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ។ បញ្ហាប្រឈមទាំងនេះត្រូវបានដោះស្រាយជាបន្តបន្ទាប់ តាមរយៈការដាក់ចេញគោល​នយោបាយ និងយន្តការនានា ។ ជាមួយនេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​ក៏បាន​ផ្តល់​ការ​លើកទឹកចិត្តជារួម តាមវិស័យអាទិភាព ពិសេសវិស័យកសិកម្ម និងការលើកទឹកចិត្ត​ដោយ​ឡែក សម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការរៀបចំសិក្ខាសាលានេះ ឯកឧត្តម អ៊ឹម សុខធី នាយកប្រតិបត្តិនៃមជ្ឈមណ្ឌល​អភិវឌ្ឍធុរកិច្ចបានមានប្រសាសន៍ថា ការរៀបចំសិក្ខា​សាលា​នេះ​ឡើង គឺក្នុងគោលបំណងទី១ លើកកម្ពស់ការយល់ដឹងសហគ្រាសធនតូច និងមធ្យមដែលជាអ្នកទទួលផលពីការលើកទឹកចិត្ត ឬក៏គោល​នយោបាយ​គាំទ្រ​ផ្សេងៗរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។ ទី២គឺដើម្បីផ្សព្វផ្សាយបន្ថែមទៀត ឱ្យកាន់តែទូលំ​ទូលាយ​នូវគោលនយោបាយ ក៏ដូចជាច្បាប់បញ្ញត្តិពាក់ព័ន្ធ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​ពាក់​ព័ន្ធនឹងការលើកទឹកចិត្តសម្រាប់​សហគ្រាស​ធនតូច និងមធ្យម ទី៣គឺក្នុងគោលបំណងសម្រាប់ការផ្ដល់នូវ កិច្ចសហការ ឬក៏ទំនាក់ទំនង​ផ្សេងៗ​​​​​ក្នុង​ចំណោម​តួអង្គពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ សហគ្រាសធនតូច និងមធ្យមនៅ​កម្ពុជាទៅមុខទៀត។
ឯកឧត្តមក៏បានបន្តសង្កត់ធ្ងន់ដែរថា ៖
“សិក្ខាសាលានេះគឺជាសកម្មភាពមួយក្នុងការចូលរួមចំណែកគាំទ្រ​បំពេញបន្ថែមទៅលើ​អ្វីដែលរដ្ឋាភិបាលបាន​អនុវត្ត​កន្លង​មក ហើយសកម្មភាព​នេះក៏ទទួល​បាននូវ​ការគាំទ្រច្រើនពីអ្នកចូលរួមផងដែរ ហើយទៅមុខទៀត មជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍ធុរកិច្ចប្ដេជ្ញាខិតខំ​បន្តនូវបេសកម្ម ភារកិច្ចរបស់ខ្លួនដើម្បីចូលរួមចំណែកអនុវត្តនូវគោលនយោបាយរបស់រដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាជំរុញការអនុវត្តច្បាប់ និងបទបញ្ញត្តិទាំងឡាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។ “
សូមបញ្ជាក់ថា មជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍធុរកិច្ច គឺជាអង្គភាពមួយនៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើង ដើម្បីផ្តល់កន្លែងប្រមូលផ្តុំគំនិត​ផ្តួច​ផ្តើម​នានា ឲ្យនៅក្រោម​ហេដ្ឋារចនា​សម្ព័ន្ធតែមួយ និងផ្តល់សេវាកម្ម និងអនុវត្តកម្មវិធី ឬគម្រោងគាំទ្រធុរកិច្ច ព្រមទាំងធ្វើការសម្រប​សម្រួល និងកិច្ចសហការ​ក្នុង​ការអភិវឌ្ឍធុរកិច្ច។ ក្នុងន័យនេះ សិក្ខាសាលានេះ ត្រូវបានរៀប​ចំឡើងដោយមានកិច្ចសម្របសម្រួល និងកិច្ចសហការក្នុងចំណោមតួអង្គពាក់ព័ន្ធ ព្រមទាំង​កិច្ច​សហការ និងការគាំទ្រពីសហគ្រិនខ្មែរ, អគ្គនាយកដ្ឋានពាក់ព័ន្ធ និងវិស័យឯកជន៕