រួមគ្នា ផ្តល់ឈាម ផ្តល់ក្តីសង្ឃឹម ដើម្បីសង្គ្រោះជីវិតពលរដ្ឋដែលមានតម្រូវការឈាមនៅក្នុងប្រទេស
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងគោលបំណងចម្បងនៃការចូលរួមចំណែកសកម្មភាពមនុស្សធម៌សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេស អ្នកដែលមានគ្រោះថ្នាក់ និងមានតម្រូវការឈាមក្នុងពេលសង្គ្រោះអាយុជីវិត ក្រុមហ៊ុន APSARA Media Service (AMS) បានសហការជាមួយសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ (ស.ស.យ.ក រាជធានីភ្នំពេញ) និង BNI Happy Chapter រៀបចំកម្មវិធី «ផ្តល់ឈាម ផ្តល់ក្តីសង្ឃឹម» ដោយមានការស្ម័គ្រចិត្តចូលរួមបរិច្ចាកឈាមពីសមាជិក បុគ្គលិក និងភាគីពាក់ព័ន្ធជាច្រើននាក់។
មានប្រសាសន៍នៅក្នុងកម្មវិធីដែលប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី១៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ អ្នកស្រី នុត រដ្ឋា (Clara) នាយិកាប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន APSARA Media Service (AMS) បានមានប្រសាសន៍ថា សកម្មភាពមនុស្សធម៌គឺជាការចូលរួមដោយស្ម័គ្រចិត្តរបស់មនុស្សគ្រប់គ្នា ដើម្បីចូលរួមជាប្រយោជន៍ និងចែករំលែកនូវធនធានផ្ទាល់ខ្លួនទៅកាន់អ្នកដែលកំពុងមានតម្រូវការចាំបាច់។
«សម្រាប់ការបរិច្ចាកឈាមទៅដល់មជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្តល់ឈាមនៅពេលនេះ ខ្ញុំតំណាងក្រុមការងារ និងបុគ្គលិករបស់ AMS ពិតជាមានក្ដីសោមនស្ស និងរីករាយក្នុងការចូលរួមជាមួយគ្នា។ ការបរិច្ចាគ១ដង ស្មើនឹងជួយជីវិតមនុស្សបាន១នាក់ តាមរយៈសកម្មភាពដ៏ប្រពៃនៃយើងទាំងអស់គ្នាក្នុងនាមជាពលរដ្ឋគំរូល្អ»
ប្រធាន BNI Happy Chapter អ្នកស្រី ពុធ ធីតា ដែលបានដឹកនាំសមាជិកចូលរួមបរិច្ចាកឈាមក្រោមគោលការណ៍ស្ម័គ្រចិត្ត «ផ្តល់ឈាម ផ្តល់ក្តីសង្ឃឹម»ក៏បានមានប្រសាសន៍ផងដែរថា ការបរិច្ចាគឈាម ដោយស្ម័គ្រចិត្ត និងទៀងទាត់ ជារឿងដ៏ប្រសើរ និងគួរលើកទឹកចិត្ត។​​​ សម្រាប់សមាជិករបស់ BNI Happy Chapter តែងចូលរួមធ្វើការបរិច្ចាកឈាមដោយស្ម័គ្រចិត្តជារៀងរាល់ឆ្នាំ ព្រោះជាសកម្មភាពដែលពិតជាអាចស្រោចស្រង់ជីវិតមនុស្សបាន !​ ការផ្ដល់ឈាម គឺជាផ្នែកមួយ នៃការសង្គ្រោះជីវិតមនុស្ស។
អ្នកស្រី ពុធ ធីតា បានមានប្រសាសន៍បន្តថា ៖
«ក្នុងនាមខ្លួនខ្ញុំផ្ទាល់ដែលជាប្រជាពលរដ្ឋ និងជាប្រធាន BNI Happy Chapter សូមលើកទឹកចិត្តដល់សាធារណជនទូទៅ ដែលមានធនធាន មានសុខភាពល្អ គួរចូលរួមជាមួយសកម្មភាពមនុស្សធម៌ដោយការផ្តល់ឈាមក្នុងលក្ខខណ្ឌស្ម័គ្រចិត្ត ដើម្បីអាចជួយសង្គ្រោះអាយុជីវិតប្រជាពលរដ្ឋ ក៏ដូចជាអ្នករងគ្រោះ អ្នកជំងឺដែលកំពុងទទួលការព្យាបាល និងមានតម្រូវការឈាមចាំបាច់ ដើម្បីអាចរស់រានមានជីវិត»
លោក សុំ មនោរម្យ ប្រធានលេខាធិការដ្ឋាន ស.ស.យ.ក រាជធានីភ្នំពេញ បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
«ទន្ទឹមនឹងសកម្មភាពសង្គមទូទៅ ដែល ស.ស.យ.ក រាជធានីភ្នំពេញតែងតែបានចូលរួមចំណែកនៅក្នុងសង្គមជាតិជាប់ជាប្រចាំ នៅមានសកម្មភាព និងការលើកទឹកចិត្តដល់សមាជិក រួមជាមួយសាធាណជនទូទៅឱ្យចូលរួមចំណែកក្នុងការបរិច្ចាកឈាមដើម្បីសង្គ្រោះជីវិតពលរដ្ឋ ដែលត្រូវបានធ្វើឡើងជាប្រចាំរៀងរាល់ឆ្នាំ ដោយមានកិច្ចសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្តល់ឈាម»
លោកបានបញ្ជាក់ថា ​៖
«ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ស.ស.យ.ក រាជធានីភ្នំពេញ តែងបង្កើតកម្មវិធីបរិច្ចាកឈាមដោយស្ម័គ្រចិត្តក្រោមការចូលរួមពីសំណាក់សមាជិកផ្ទាល់ និងសហការជាមួយបណ្តាសកលវិទ្យាល័យ និងក្រុមហ៊ុនវិស័យឯកជននានានៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាបានចូលរួមជួយដល់ភាពខ្វះខាត និងចាំបាច់របស់មជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្តល់ឈាមដែលមានតម្រូវការខ្ពស់សម្រាប់សង្គ្រោះជីវិតមនុស្សប្រចាំថ្ងៃ»
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត សុខ ប៉ូ ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាម កាលពីពេលកន្លងទៅធ្លាប់បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា ក្នុងមួយថ្ងៃនៅទូទាំងប្រទេស ត្រូវការឈាមច្រើនជាងឈាមដែលទទួលបានពីសប្បុរសជន ប៉ុន្តែប្រជាពលរដ្ឋសព្វថ្ងៃនេះ នៅមិនទាន់បានយល់ច្បាស់អំពីការបរិច្ចាកឈាមនៅឡើយទេ ដោយសារពួកគាត់យល់ថា ការបរិច្ចាគឈាមធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សុខភាព ។
«បើក្រឡេកមើលអត្រានៃអំណោយឈាមនៅក្នុងចំណោមប្រជាជន ១ពាន់នាក់ យើងឃើញថាមានតែប្រជាជនតែ៤នាក់ប៉ុណ្ណោះដែលបានបរិច្ចាកឈាម ។ ស្ថានភាពតម្រូវការឈាមក្នុងឆ្នាំ២០២០កន្លងទៅនេះ រៀងរាល់៦នាទីម្ដង មានតម្រូវការឈាមចំនួនមួយប្លោកដើម្បីជួយសង្គ្រោះជីវិតអ្នកជំងឺ ខណៈដែលតម្រូវការឈាមប្រចាំថ្ងៃនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញគិតជាមធ្យមចំនួនរហូតដល់ប្រមាណ២៥០ប្លោក »