ដោយសារតែវត្តមានរបស់ក្រុមហ៊ុនជាតិ និងអន្តរជាតិធំៗ ក៏ដូចជាបណ្តាហាងលក់ទំនិញសម្ភារប្រើប្រាស់ទំនើបៗទាំងនោះហើយ បានធ្វើឲ្យតំបន់នេះ​មាន​សភាពអ៊ូអរ និងកាន់តែមានភាពងាយស្រួលក្នុងការធ្វើអាជីវកម្ម ព្រមទាំងក្លាយជាគោលដៅដ៏សំខាន់សម្រាប់អ្នកវិនិយោគក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យនៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ។
លោក អ៊ា ចរិយា អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ AP Real Estate Co.L.T.D បានមានប្រសាសន៍ថា៖
រូបភាព ៖ លោក អ៊ា ចរិយា អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ AP Real Estate Co.L.T.D
«ទាក់ទិននឹងតម្លៃអចលនទ្រព្យនៅលើបណ្ដោយផ្លូវម៉ៅសេទុង ដែលរាប់ចាប់ពីចំណុចផ្សារដើមគរ រហូតទៅដល់ចំណុចស្តុបបូកគោគឺមានតម្លៃមិនដូចគ្នាទេ ដែលវាអាស្រ័យទៅតាមទីតាំង និងទំហំ»
«តម្លៃដីនៅតាមផ្លូវម៉ៅសេទុង ចាប់ពីចំណុចផ្លូវបំបែកផ្សារដើមគររហូតទៅដល់ស្តុបបូកគោស្ថិតនៅចន្លោះពី 5,000-8,000 ដុល្លារ អាស្រ័យទៅតាមប្រភេទដី មុខធំ មុខតូច ហើយវាអាចខុសគ្នាទៀត ចំពោះតំបន់កាច់ជ្រុង និងតំបន់ដែលមានការលក់ដូរច្រើន»
លោកបានបន្ថែមទៀតថា ៖
«មូលហេតុដែលជម្រុញឲ្យតម្លៃដី ក៏ដូចជាអចលនទ្រព្យនៅផ្លូវនេះមានតម្លៃខ្ពស់ដោយសារតែផ្លូវនេះជាផ្លូវមេនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ហើយវាមានភាពងាយស្រួលក្នុងការប្រកបអាជីវកម្ម ឬក៏ដូចជាបើកជាការិយាល័យក្រុមហ៊ុនផ្សេងៗជាដើម ហេតុដូច្នេះហើយបានជាយើងឃើញមានក្រុមហ៊ុនធំៗជាច្រើនបើកការសាងសង់នៅតាមដងវិថីមួយនេះ»
ដោយឡែកសម្រាប់អចលនទ្រព្យ ក៏ដូចជាដីធ្លីដែលស្ថិតនៅតាមបណ្តោយផ្លូវសំខាន់ៗផ្សេងទៀតដូចជា ផ្លូវព្រះមុនីវង្ស ផ្លូវសម្ដេចព្រះនរោត្តម និងផ្លូវព្រះសីហនុ ក៏មានតម្លៃមិនចាញ់គ្នាប៉ុន្មាននោះដែរ ដោយសារតែវាជាប្រភេទផ្លូវធំៗ និងសំខាន់ៗរបស់រាជធានីភ្នំពេញដែលមានការធ្វើចរាចរណ៍ច្រើន។
បើទោះយ៉ាងណាក៏ដោយ អ្នកជំនាញទីផ្សារអចលនទ្រព្យរូបនេះបានអះអាងថា តម្លៃដីធ្លី និងអចលនទ្រព្យនៅតំបន់ទាំងនេះនឹងនៅតែបន្តកើនឡើង ទាំងការជួល ក៏ដូចជាការទិញលក់ ព្រោះរាជធានីភ្នំពេញកាន់តែមានការអភិវឌ្ឍន៍ តម្រូវការប្រើប្រាស់អចលនទ្រព្យកាន់តែកើនឡើង ដែលជាទូទៅកំណើនតម្លៃបានកើនឡើងក្នុងរង្វង់ប្រមាណ 10-15ភាគរយជាប្រចាំឆ្នាំ៕