តំបន់​ផ្លូវ​ ៦០ម៉ែត្រ ​​នៅតែមានសក្ដានុពល​ និងការអភិវឌ្ឍន៍​យ៉ាងទូលាយ
ភ្នំពេញ ៖ ទោះបីជា​តំបន់​ផ្លូ​វ​៦០​ម៉ែត្រ ឬមហា​វិថី​សម្ដេច​តេជោ​ ហ៊ុន សែន បច្ចុប្បន្ននេះមាន​ការ​អភិ​វឌ្ឍ​ជាមួយនឹងវត្តមានសំណង់អគារ​ខ្ពស់​ៗ ​ផ្សារទំនើប លំនៅឋានបែបប្រណីតក្ដី ប៉ុន្តែតំបន់នេះ​នៅតែមានសក្ដានុពល​ធំធេងស​ម្រា​ប់ការវិនិយោគ ជាពិសេស​វិស័យដីធ្លីនៅតំបន់នេះនៅតែមាន​ទំហំធំសម្រាប់គម្រោងអភិវឌ្ឍ។​
តំបន់ផ្លូវ៦០ម៉ែត្រ កំពុង​ទាក់ទាញ​ការវិនិយោគបន្ថែមទៀត ស្របពេល​អាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ​ថ្មី ឬព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិ​តេជោ​ នៅស្រុកកណ្ដាល​ស្ទឹង​កំពុងមមាញឹក​ក្នុងការសាងសង់​ ដើម្បីពន្លឿន​​ឱ្យ​ទាន់ពេលវេលា​កំណត់​​ ។ តំបន់​ជុំវិញ​ផ្លូវ​៦​០ម៉ែត្រ​នេះដែរ ក៏ឃើញថា​កំពុង​មានការអភិវឌ្ឍ​លើ​ហេដ្ឋា​រច​នា​ស​ម្ព័​​ន្ធ​ខ្វាត់ខ្វែង រួមមានផ្លូវជាតិលេខ​២ បានបញ្ចប់​ការសាងសង់​រួចរាល់ហើយ ផ្លូវ​ក្រវាត់​ក្រុងទី​៣ ក៏​បា​នប​ញ្ច​ប់​ការ​​សាងសង់ទាំងស្រុង និងកំពុង​ទាក់ទាញ​អាជីវកម្ម​ទៅ​កាន់​ទី​នោះជា​បន្តបន្ទាប់ រួមជាមួយផ្លូវថ្មីៗជាច្រើនទៀត​នៅក្នុង​ខណ្ឌ​​ដង្កោ​ ​​និង​​ខណ្ឌមានជ័យ ។
នៅក្នុង​គម្រោង​របស់​សាលា​រាជធានីភ្នំពេញ ក៏គ្រោងអភិវឌ្ឍ​ន៍​ស្ពាន​តភ្ជាប់​ពី​ព្រែកប្រា​ក្នុងខណ្ឌច្បារ​អំពៅ​ ឆ្លងកាត់ទន្លេបាសាកទៅកាន់​ផ្លូ​វជាតិលេ​ខ២ ក្នុងសង្កាត់ចាក់​អង្រែ​ រួច​ឆ្ពោះ​ទៅកាន់​តំបន់​ផ្លូវ​៦០ម៉ែត្រ ដែល​នឹង​ធ្វើឱ្យផ្លូវ​៦០​ម៉ែត្រ​កាន់​​តែទាក់ទាញ​ដល់វិនិយោគិនជាតិ និងអន្តរជាតិ​បន្ថែមទៀត។ លើសពីនេះ​ គម្រោ​ងស្ពាន​អាកាស​ព្រះ​មុនីវង្ស​ថ្មី​ ក៏កំពុងមមាញឹក​ក្នុងកា​រសាងសង់ ដោយ​ដំណាក់​កាលទី​១ ស្ពាន​នេះនឹង​ដាក់ដំណើរការ​នៅ​មុន​ចូល​ឆ្នាំ​ខ្មែរខាងមុខនេះ ។
អ្នកស្រី អាន សុធីតា នាយិកា​ប្រតិបត្តិ​ក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​ PropNex Cambodia បាន​លើកឡើងថា​ តំបន់​​ប៉ែក​ខាងត្បូង​ភ្នំពេញ​ ក្នុងនោះរួមមានតំបន់​ផ្លូវ​៦០ម៉ែត្រ​នឹង​ក្លាយជា​តំបន់​លំនៅឋាន និង​ពាណិជ្ជកម្មដ៏មាន​សក្ដា​នុពល​ ​ជាក់ស្ដែងបច្ចុប្បន្ននេះឃើញថា​មានក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍​លំនៅឋានធំៗ​កំពុង​លេច​រូបរាង​​នៅក្នុង​តំបន់នេះ។ កា​រអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវ​ថ្មីៗជា​បន្តបន្ទាប់​នៅក្នុង​តំបន់ បានទាក់​ទាញឱ្យ​វិនិយោគិន​ថ្មីៗចាប់អារម្មណ៍​ចូលទៅ​អភិវឌ្ឍន៍​ទីតាំង​នោះ ។​
អ្នកស្រីបានបន្តថា​ សម្រាប់ដីធ្លីនៅតំបន់​នេះ ប្រហែលជានឹង​មិនឡើង​ថ្លៃខ្ពស់បន្តទៀត​ទេក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ខាងមុខនេះ ប៉ុន្តែ​ផ្សារទំនើប​ធំចំនួន២​នៅក្នុងតំបន់ រួមមានផ្សារ​ជីបម៉ុង Megamall 271 និងផ្សារទំនើបអ៊ីអន​មានជ័យ កំពុង​ធ្វើឱ្យតំបន់​ផ្លូវ​៦០ម៉ែត្រ ​និងតំបន់ជុំវិញនោះកាន់តែ​មានសក្ដានុពល​ខ្លាំងក្នុងការទាក់ទាញមនុស្ស​ទៅ​រស់​នៅទី​នោះកាន់តែច្រើន ហើយវិនិយោគិនក៏​នឹងបំពេញ​តម្រូវការ​ដោយនឹង​អភិវឌ្ឍន៍​គម្រោង​លំនៅ​ឋាន​​បន្ថែមទៀតផងដែរ​ ។