តំបន់​មួយនៃខេត្តកំពង់ស្ពឺ កំពុង​ប្រែក្លាយពីដីកសិកម្មទៅ​ឧស្សាហកម្ម ​និងជំរុញឱ្យ​តម្លៃដី​កាន់​តែឡើង​ថ្លៃ​
ភ្នំពេញ ៖ ស្រប​នឹង​ការ​វិនិយោគ​ឧស្សាហកម្ម​រោងចក្រ​ សហគ្រាស​នៅ​ក្នុង​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ កាន់តែ​មាន​ចំនួន​ច្រើន​ឡើងៗ​ បានធ្វឱ្យដីធ្លី​នៅតំបន់មួយចំនួន​ដែលពីមុន​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​ជាកសិកម្ម​ ដាំដំណាំផ្សេងៗនោះ មក​ជា​ដីសម្រាប់​ឧស្សាហកម្ម​សហគ្រា​ស​នានា​វិញជាក់ស្ដែង​ដីនៅតំបន់មួយ​ក្នុង​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ​កំពុង​ប្រែក្លាយ​ពីដីកសិកម្មទៅជា​ដី​ឧស្សាហកម្មដ៏មានសក្ដានុពល ។​
លោក​ ញ៉ាញ់​ ជាបហ៊ង ប្រធាន​មន្ទីរធនធានទឹក ​និងឧត្តុ​និយម​ខេត្តកំពង់​ស្ពឺ ថ្លែង​នៅក្នុង​សន្និសីទ​ស្ដីពីវឌ្ឍន​ភាព​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ​កាលពីពេលថ្មីៗនេះបានឱ្យដឹងថា​ កាលពីមុន​ក្នុង​ស្រុក​គងពិសី ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលមានដីធ្លីធំៗ​បាន​នាំគ្នា​ដាំដំណាំ​នានា​សម្រាប់រកប្រាក់ចំណូល​ផ្គត់ផ្គង់គ្រួសារ​ដូចជា​រដូវ​កាលនេះជាដើម​ ពួក​គាត់​នាំគ្នា​ដាំដំណាំឪឡឹក សម្រាប់​លក់​នៅលើទីផ្សារ ហើយខែ​វស្សា​ពួកគាត់ដាំដំណាំស្រូវ​ឬដំណាំផ្សេងៗទៀត ប៉ុន្តែមកដល់ពេលនេះ នៅក្នុងស្រុកគងពិសី​វា​លែង​ជាតំបន់​កសិកម្មទៀត​ហើយ គឺបាន​ប្រែក្លាយពីដីកសិកម្មទៅជា​ដី​ឧស្សាហកម្ម និងធ្វើឱ្យ​តម្លៃដីធ្លីនៅក្នុងស្រុកនោះ​មានតម្លៃ​ខ្ពស់​ផងដែរ  ។
លោកបន្តថា បច្ចុប្បន្ន ​ដីដែលពួកគាត់​ធ្លាប់​ធ្វើកសិកម្ម​ដាំដំណាំនានា​នោះ បានប្រែទៅជា​ដី​សម្រាប់សង់​រោង​ចក្រ​ ដីសម្រាប់សង់ឃ្លាំង​ស្តុកទំនិញរបស់រោងចក្រ​នានា​ស្រប​នឹង​តំបន់នោះ កាន់តែ​មានការ​ទាក់ទាញ​លើកា​រ​វិនិយោគ​ឧស្សាហកម្ម សហគ្រាស​ផងដែរ។
ឯកឧត្តម ​វ៉ី សំណាង អភិបាលខេត្តកំពង់ស្ពឺ បានថ្លែ​ងនៅក្នុង​សន្និសីទនោះផងដែរថា​ យោងទៅលើ​កត្តា​សុខ​សន្តិភាពបានទាក់ទាញ​ឱ្យ​វិនិយោគ​ក្នុងនិងក្រៅ​ប្រទេស​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​ជា​ហូរ​ហែ​ ក្នុងនោះដែរ ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ ទទួលបានគម្រោង​វិនិយោគ​លើឧស្សាហកម្ម​រោងចក្រ​ច្រើនមួយ​ក្នុង​ចំណោ​មបណ្ដា​ខេត្ត​នានា​ទូទាំង​ប្រទេស​ ជាក់ស្ដែង​កាលពីប៉ុន្មានថ្ងៃមុននេះ ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បានអនុម័ត​គម្រោង​ថ្មីៗចំនួន​៥បោះ​ទីតាំ​ង​នៅខេត្តកំពង់ស្ពឺ ដូច្នេះ កំពង់ស្ពឺនឹងទទួលបានការ​វិនិយោគ​ជា​បន្តបន្ទាប់ទៀត ។
ឯកឧត្តម​អភិបាល​ខេត្ត​បានធានា​អះអាងចំពោះ​សុវត្ថិភាពរបស់​វិនិយោគិន​ដែល​ចូលមកក្នុ​ងទឹក​ដីនៃខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ ដោយ​នឹង​សម្របសម្រួល​ជូន​វិនិយោគិន​ទាំងនោះដើម្បីឱ្យ​ការ​វិនិយោគ​របស់ពួកគាត់​កាន់តែ​មាន​ភាព​រលូន​ ។
អ្នកជំនាញនៃវិស័យ​អចលនវត្ថុកម្ពុជាជាច្រើន​បានមើលឃើញថា​ ខេត្ត​កំពង់​ស្ពឺជា​តំបន់ដែលមានសក្ដានុពល​ខ្ពស់​ក្នុងការទាក់ទាញ​វិនិយោគ​លើ​ឧស្សាហកម្ម​នានា ដោយសារតែទីតាំង​នេះអំណោយផល​ខ្ពស់​ក្នុងកា​រដឹក​ទំនិញ​ចេញនិងចូលកន្លែង​ផលិត​និ​ងនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​វិញ ពីព្រោះជា​តំបន់ដែលមានភាព​ងា​យ​​​ស្រួល​ក្នុងកា​រដឹកជញ្ជូនទំនិញ​ទៅកាន់កំពង់ផែ​អន្តរជាតិ និងដឹកពីកំពង់ផែ​ចូល​កន្លែងផលិត​វិញ និង​ងា​យ​ស្រួល​​ក្នុងការ​ដឹកជញ្ជូនទៅកាន់ច្រកព្រំដែ​នកម្ពុជា​ថៃជាដើម​​ ៕