គម្រោង​បុរី​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​រំពឹងថា​មានកំណើន ​៦០គម្រោង​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៣ ​នេះ
ភ្នំពេញ ៖ ការអភិវឌ្ឍ​លំនៅឋានមានលក្ខណៈជា​បុរីនៅក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា​នា​ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ​នៅតែ​មានសកម្មភាព​គួរឱ្យកត់សម្គាល់បើទោះបីជា​ពិភពលោកំពុងជួបប្រទះនឹង​វិបត្តិ​ដោយអន្លើ​ក្ដី។ ជាក់ស្ដែង ​ចាប់​តាំងពី​កម្ពុជា ក៏ដូចជាពិភពលោកជួបប្រទះនឹង​វិបត្តិកូវីដ​១៩​គេសង្កេតឃើញថាការអភិវឌ្ឍ​លំនៅឋានជា​បុរី​នៅតែ​មាន​ភាព​ល្អ​ប្រសើរ ​ហើយក្នុងឆ្នាំ២០២៣​នេះ ការអភិវឌ្ឍ​លំនៅឋានជា​បុរីត្រូវបានរំពឹងថានឹង​មាន៦០​គម្រោង​ថ្មីបន្ថែមទៀត។ នេះ​បើ​តាម​របាយការណ៍សិក្សា​ដោយក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ​ CBRE Cambodia ។
របាយការណ៍ដដែលនេះឱ្យដឹងផងដែរថា ​ក្នុងឆ្នាំ​២០១៩ រហូតដល់​ឆ្នាំ២០២១ ការអភិវឌ្ឍអចលនទ្រព្យ​ប្រភេទ​នេះបានឡើង​ដល់​កំពូល​ ហើយចាប់ផ្ដើមធ្លាក់ចុះ​នៅក្នុងអំឡុង​ឆ្នាំ២០២២ និងបន្ត​ដល់ឆ្នាំ២០២៣​នេះ ។ ដោយឡែក ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៣​នេះ រយៈពេលកន្លះឆ្នាំកន្លងទៅ ការអភិវឌ្ឍ​អចលនទ្រព្យ​ប្រភេទនេះសម្រេច​បានត្រឹមតែ ៨​គ​ម្រោ​​​ង​ប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែការសិក្សា​រត្រូវបានរំពឹងថា​នឹង​សម្រេចបានរហូតដល់ជាង​៦០គម្រោង​​។
បើតាមរបាយការណ៍​បង្ហាញថា​ ការអភិវឌ្ឍលំនៅឋា​ន​តម្លៃមធ្យម​ក្នុងឆ្នាំ២០២៣​នេះ​មានច្រើនជាង​គេ បន្ទាប់​មក​គឺលំនៅឋានតម្លៃ​សមរម្យ​។ ដោយឡែក​ការអភិវឌ្ឍ​លំនៅឋានតម្លៃខ្ពស់​​គឺមានតិច​តួច​ប៉ុណ្ណោះ​សម្រា​ប់ក្នុ​ង​ឆ្នាំ​២០២៣​នេះ។ ក្នុងន័យនេះ បានបង្ហាញ​ទីផ្សារ​លំនៅឋាន​តម្លៃសមរម្យ ​និង​មធ្យម​​ក្នុ​ងប្រទេស​កម្ពុជា​ហាក់​មាន​កំណើនខ្ពស់ដដែល​  ។
បើក្រលេកមកមើលពីតម្លៃ​​លំនៅឋាន​ក្នុ​ងបុរី​ក្នុងមាស​ទី​១ ឆ្នាំ២០២៣​នេះ ឃើញថា​បន្តថមថយ​បន្ថែមទៀត​សម្រាប់​ប្រភេទផ្ទះវីឡា​ភ្លោះ​ ផ្ទះអាជីវកម្ម និង​ ប្រភេទផ្ទះវីឡា​ទោល ។ ប៉ុន្តែបើងាកទៅចាប់អារម្មណ៍ប្រភេ​ទ​ផ្ទះ​វីឡា​កូ​នកាត់វិញ ( Link House ) ​ឃើញថា​មានការ​កើនឡើង​បន្តិច​សម្រាប់ឆមាសទី១ ​ឆ្នាំ២០២​៣ ធៀបនឹង​ឆ​មា​ស​ទី​២ ឆ្នំា២០២២ ។
ការស្រាវជ្រាវដដែលបង្ហាញថា ​ផ្ទះប្រភេទវីឡាទោស​មានការធ្លាក់ចុះប្រមាណ២ភាគរយ ប្រភេទ​វីឡា​ភ្លោះ ធ្លាក់​៥​ភាគ​រយ និង​ផ្ទះអាជីវកម្ម​ធ្លាក់ចុះ២ភាគរយ ធៀបនឹងឆមាស​ទី២​​កាលពីឆ្នាំមុន ប៉ុន្តែប្រភេទវីឡាកូនកាត់វិញ​មាន​ការកើនឡើង​ប្រមាណ៦ភាគរយ​​ទៅវិញ។​ បើធៀបនឹង​ឆមាសទី១ដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២២ឃើញថា ប្រ​ភេ​​ទ​​ផ្ទះវីឡា​ទោលតម្លៃ​ធ្លាក់ចុះ ១៧ភាគរយ​ ប្រភេទវីឡា​ភ្លោះ​ធ្លាក់ចុះរហូតដល់ ២៣ភាគរយ​ ផ្ទះអាជីវកម្ម​ធ្លាក់​​ចុះ ១៨ភាគរយ​ ហើយវីឡាកូនកាត់ធ្លាក់តែ ១ភាគរយ​ប៉ុណ្ណោះ ។​
យ៉ាងណាក្ដី សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋដែលទិញផ្ទះដោយបង់រំលស់​ក្នុងបុរី​នានា​នៅរាជធានីភ្នំពេញ ជាពិសេស​ប្រ​ភេ​ទផ្ទះដែលមានតម្លៃសមរម្យឃើញថា​មានបញ្ហា​កាន់តែខ្លាំង​ ដោយសារតែអតិថិជន​មិនមាន​​ល​ទ្ធ​ភា​ព​ក្នុ​ង​កា​​​រ​​បង់​រំលស់​បន្ត ធ្វើឱ្យ​ម្ចាស់បុរីខ្លះត្រូវរឹបអូស​ផ្ទះពីអតិថិជន​វិញ ហើយបុ​រី​ខ្លះ​បាន​ស​ម្រួ​ល​​ដោ​យទិ​​ញ​​ផ្ទះពី​​អ​តិ​ថិជន​វិញ​តាមតម្លៃចរចា​គ្នា ។
គួររំលឹកដែរថា ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងបញ្ហានៃការគ្មានលទ្ធភាពបន្តបង់ប្រាក់រំលស់ផ្ទះប្រចាំខែខាងលើនេះ កាលពីពេលកន្លងទៅ សម្ដេច​អគ្គមហាសេនា​បតីតេជោ ហ៊ុន​សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជាធ្លាប់ក៏បានអំពាវនាវ​ឱ្យ​ម្ចាស់បុ​រីរ​ក​​ដំ​ណោះ​ស្រាយ​ស​ម​​រ​ម្យណា​មួយ​ជៀស​វាង​ការ​រឹបអូសផ្ទះពីអតិថិជន​ក្នុងអំឡុងពេលដែល​ប្រជាពលរដ្ឋ​កំពុង​ជួប​វិ​បត្តិ​ធ្លាក់​ចំ​ណូ​ល​​ ដោយសារតែវិបត្តិ​នៃ​កូវីដ​១៩ផង និង​វិបត្តិ​នៃសង្គ្រាម​រុស្ស៊ីផង៕