គិតត្រឹមចុងឆ្នាំ ២០២៥​នេះ ក្រសួង​ដែនដី ចេញបណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លី​ជូនពលរដ្ឋបានជិត ​៩លានបណ្ណ
ភ្នំពេញ ៖ គិតត្រឹមឆ្នាំ ២០២៥ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្មនិងសំណង់ បានចេញបណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លីជូន​បានចំនួន ៨ ៨៩២ ០០៧​បណ្ណ​ ក្នុងនោះ​បានបញ្ចប់​ការ​ចេញ​បណ្ណ​ជំហាន​ទី១ ចំនួន​៧​លានក្បាល​ដី ស្មើនឹង​១០០ភាគរយ នៃផែនការ និង​បាននិងកំពុង​អនុវត្តការ​ចេញបណ្ណជំហានទី២ បានចំនួន ១ ៨៩២ ០០៧​បណ្ណ​បន្តទៀត ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និងសំណង់ ។​
នៅក្នុងរបាយការណ៍​ដដែលនេះ បានបញ្ជាក់ថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ក្រុមការងាររបស់ក្រសួង​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និងសំណង់ បានវាសវែង​ដី​បានចំនួន ១ ៣៦០ ៤២៥ក្បាលដី ហើយបើសរុប​ចាប់ពីពេល​ចាប់ផ្ដើម​វាស់វែង​រួច​បាន ១៣ ៦៩៦ ៥៩៣ ក្បាលដី ​ក្នុងនោះ ខេត្ត​ចំនួន​២១ បានបញ្ចប់ការ​វាស់វែង និងសល់​ប្រមាណតែ​៥៣ ៦៨៥ក្បាលដី ។
ក្នុងឆ្នាំ ២០២៥​នេះដែរ ក្រសួ​ងក៏បានចេញបណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លី បានចំនួន ៦៨០ ៤៦៣​បណ្ណ ក្នុងនោះ​ ការ​ចុះបញញជីធ្លីមានលក្ខណៈ​ជា​ប្រព័ន្ធ មានចំនួន ៦៧៨ ០៨៨​បណ្ណ ហើយដីវត្ត​មានចំនួន​ ១៦៨​បណ្ណ និង​ដីរដ្ឋ​តូចៗគ្រប់ប្រភេទនៅតាមភូមិ ឃុំ នៃតំបន់​វិនិច្ឆ័យ​ចំនួន ១ ៨​១៦​បណ្ណ ដីជាព្រះរាជទ្រព្យ​ចំនួន ១២បណ្ណ ទំហំ​ ១២៥,៤៤២៣ ហិកតា នៅភ្នំពេញ មណ្ឌលគិរី រតនគិរី និងខេត្តព្រះសីហនុ ។
ក្រសួង​រៀបចំដែនដីក៏បានកំណត់​យក​ការ​ចុះបញ្ជីដីបង្ហើយ ដើម្បីបញ្ចប់ការវាស់វែង​ដីធ្លីនៅកម្ពុជា កែសម្រួល​ភាពមិនច្បាស់លាស់​ កាត់បន្ថយ​ជម្លោះលើ​ព្រំដី ដើម្បី​ផ្ដល់​សុវត្ថភាពផ្លូវច្បាប់​ និង​សន្តិភាពផ្លូវ​ចិត្ត​ក្នុងការ​កាន់កាប់​អចលនវត្ថុរបស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ លើកកម្ពស់​តម្លៃសេដ្ឋកិច្ច​នៃអចលនទ្រព្យ​ បង្កើត​នូវ​បរិយាកាស​គ្មានវិវាទ​ ឈានទៅកសាង​សង្គម​កម្ពុជា​ភូមិឋាន​ក្សេម​ក្សាន្ត​ ។​
ទន្ទឹង​មនឹង​នេះ ក្រសួង​ក៏បាននិងកំពុង​បន្ត​អភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មានសុរិយោដីទំនើប ដើម្បី​គ្រប់គ្រង​និងផ្ដល់​សេវាសុរិយោដីតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក​ ជាពិសេស​ការ​ចុះបញ្ជី​បន្ត ដើម្បីឈានទៅសម្រេច​បាន​នូវទស្សនទាន សេវាគាប់ចិត្ត ជូនពលរដ្ឋ​ និងពង្រីក​បាននូវ​មូលដ្ឋាន​ពន្ធពាក់ព័ន្ធនឹងអចលនទ្រព្យ​កាន់តែធំជាង​មុន ។
នៅក្នុង​សន្និបាត​បូក​សរុបការងាររបស់ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និងសំណង់​កាលពីថ្ងៃទី ០១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តមសាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​​និងសំណង់​បានថ្លែងថា៖​ ការ​ចុះបញ្ជីដីធ្លីនៅកម្ពុជា​ គឺជាយុទ្ធសាស្ត្រ​មួយ​ ក្នុងការ​បញ្ចប់ភាពចម្រូង​ចម្រាស់​ក្នុង​សង្គមជាតិយើង ដើម្បីអនុញ្ញាតឱ្យពលរដ្ឋយើង​អាច​មានពេលវេលាមកធ្វើការ​ងារ​ផ្សេង​ ​អាចជួយជំរុញសេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​យើង​បន្ថែម ។
ឯកឧត្តម​បន្តថា ការ​បញ្ចប់​ការ​វាស់វែង ចុះបញ្ជី និង​ចេញបណ្ណកម្មសិទ្ធិ​ដីធ្លីជូនពលរដ្ឋ​នៅពេល​នេះ គឺ​មិនត្រឹមតែបញ្ចប់​បញ្ហា​នៅពេលនេះទេ តែអាច​នឹង​បញ្ចប់បញ្ហា​តកូនតចៅរបស់ពួកគាត់​ទៀត ដូច្នេះហើយនៅពេលអនាគត​ ពលរដ្ឋកម្ពុជា​យើងនឹងលែង​មានបញ្ហា​ទំនាស់ដីធ្លីតទៅទៀត​ហើយ ។ ម្យ៉ាងទៀត ការ​ចុះបញ្ជីដីបង្ហើយនេះដែរ ក៏បានផ្ដល់​នូវ​ផែនទីឯកភាពមួយ​ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យ​អគ្គ​នាយកដ្ឋាន​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​  អាចកំណត់​និងរៀបចំក្រុង​បានកាន់តែ​ងាយស្រួល​និ​ងល្អប្រសើរ ។
យោងតាមសកម្មភាព​របស់​រដ្ឋបាលខេត្ត​នានា​ដែលបានបញ្ចប់ការ​វាស់វែង​ដី និងចុះបញ្ជី​ដីធ្លីមានលក្ខណៈជា​ប្រព័ន្ធ បានឃើញថា​ដីធ្លីដែល​បាន​ចុះបញ្ជី និង​បិទផ្សាយជា​សាធារណៈរួច​រាល់ បានប្រគល់​បណ្ណ​កម្មសិទិ្ធ​ដីធ្លី​ជូន​ពលរដ្ឋ​ជា​បន្ត​បន្ទាប់និង​បន្ត​ប្រគល់ជូនពលរដ្ឋ​ជា​ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធិឱ្យ​បានគ្រប់ៗគ្នា ៕