សម្ដេចតេជោ ៖ កម្ពុជាផ្លាស់ប្តូរពី​ចាយលុយតិច​សង់ផ្លូវ​ឱ្យបាន​វែង​មកជាសង់ផ្លូវដែលមានគុណភាព​
ភ្នំពេញ ៖​ ការ​សាងសង់ផ្លូវ​នៅកម្ពុជា​កាលពីសម័យ​ក្រោយសង្គ្រាម​ គឺធ្វើយ៉ាងណា​សាងសង់​ផ្លូវឱ្យ​បានវែង ឱ្យមានផ្លូវ​សម្រាប់​ធ្វើដំណើរ​ដោយមិនទាន់​គិតគូ​រ​ដល់​គុណភាព​នៃផ្លូ​វនៅឡើយ​ ដូច្នេះហើយទើបមាន​ពាក្យ​ថា​កម្ពុជា​ធ្វើផ្លូវ​បានយូរ ប៉ុន្តែមកដល់​បច្ចុប្បន្ននេះ រាជរដ្ឋាភិបាលចាប់ផ្ដើម​អភិវឌ្ឍន៍​ផ្លូវដែលគិតពីគុណភាព​ជា​បន្តបន្ទាប់​។
សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​បានថ្លែង​នៅក្នុងពិធី​បើក​ការដ្ឋាន​លើកកម្រិត​គុណភាព​ផ្លូវលេខ​៣១ និង៣៣ កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី​៣០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២បាន​ឱ្យដឹងថា ​កាលពីមុន​ រដ្ឋាភិបាលមិនទាន់មានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់​ក្នុងការសាងសង់ផ្លូវ ដូច្នេះ​​ការ​សាងសង់ផ្លូវ​​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​គឺ​ចំណាយ​លុយ​តិច​តែត្រូវធ្វើឱ្យបានវែង ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋមានផ្លូ​វធ្វើ​ដំណើរ​។​ ប៉ុន្តែ​មកដល់​បច្ចុ​ប្ប​ន្ន​​នេះ រដ្ឋាភិបាល​ចាប់ផ្ដើម​ផ្លាស់ប្តូរ​ពីការ​ចំណាយលុយតិចសង់ផ្លូវ​ឱ្យបានវែង​ មកជា​ការ​សាងសង់ផ្លូវ​ដែល​មាន​គុណ​ភាព។
សម្ដេច​តេជោ​បានមានប្រសាសន៍ថា​ ៖
“ដោយសារតែសេដ្ឋកិច្ច​រីកចម្រើន ការដឹកជញ្ជូនក្នុងប្រទេស​ក៏មាន​សក​​ម្មភា​ពមមាញឹក និងមានរថយន្ត​តូចធំជាច្រើន​ធ្វើដំណើរលើ​ដងផ្លូវ ​ដូច្នេះ​ហើយ​ បើសិនជា​យើងធ្វើ​ផ្លូវមិនមាំ​ មិនមានគុណភាព​ កា​រប្រើប្រាស់ក៏មិនបានយូរដែរ ។ ផ្លូវខ្លះ​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​តម្លៃ​រហូត​ដល់​២​លា​ន​ដុល្លារ​​អាមេរិក​ក្នុងមួយគីឡូម៉ែត្រ ផ្លូវ​ខ្លះ​ជាង​១លានដុល្លារ​អាមេរិក​ក្នុងមួយម៉ែត្រគីឡូម៉ែត្រ”
សម្ដេច​បន្តថា ៖
“កាលពីមុនយើងមានលុយ​តិច តែត្រូវ​ធ្វើផ្លូវឱ្យ​វែង តែឥឡូវ​យើងមិនធ្វើ​ដូច្នេះទៀតទេ គឺត្រូវ​ធ្វើឱ្យ​រឹង​មាំ ឱ្យប្រើប្រាស់​បានយូរ ដោយ​ត្រូវ​ចាក់បេតុង គឺត្រូវធ្វើឱ្យរឹងមាំ​តាមដែលអាច​ធ្វើទៅបាន”
សម្ដេច​បន្ថែមថា​ គម្រោងផ្លូវ២​ខ្សែ​ដែលបើក​ការដ្ឋានស្ដារ​ និងលើកកម្រិត​គុណភាព​នៅថ្ងៃនេះ មានប្រវែង​សរុបប្រមាណ១០៦​គីឡូម៉ែត្រ តែ​ត្រូវ​ចំណាយ​ថវិកា​ប្រមាណ១២០លានដុល្លារអាមេរិក​ ដែល​ក្នុង​មួយ​គីឡូ​ម៉ែត្រ​ត្រូវ​ចំណាយថវិកា​ជាង​១លានដុល្លារ​អាមេរិក  ជាថវិកា​ឥណទានសម្បទាន​របស់សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិនផង និងថវិកា​បដិភាគរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ផង ។​
សូមបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​បន្តអភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវ​ថ្នល់ ស្ពាន​ជាច្រើន​ទៀត ​​​ជាពិសេស​នៅ​ចុង​ឆ្នាំ២០២​២ ​និងដើមឆ្នាំ២០២៣​ខាងមុខនេះ កម្ពុជាបាន​បើ​ក ​និងគ្រោង​បើក​ការដ្ឋានសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាច្រើន​កន្លែងទៀតនៅតាមបណ្ដាខេត្ត ​និ​ងក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញផងដែរ ដែល​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទាំង​នោះត្រូវបានធ្វើឡើងក្រោម​ថវិកា​ជាតិ និង​កម្ចីពីបរទេស៕