គម្រោងសាងសង់ផ្លូវល្បឿនលឿនទី២របស់កម្ពុជា នឹងបើកការដ្ឋាននៅដើមខែក្រោយនេះ
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូនកាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣ ម្សិលមិញនេះ បានបើកកិច្ចប្រជុំមួយជាមួយក្រុមការងាររបស់ក្រសួងសម្រាប់ត្រៀមរៀបចំពិធីបើកការដ្ឋានសាងសង់ផ្លូវល្បឿន​លឿន ភ្នំពេញ-បាវិត ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនាថ្ងៃទី៧ ខែមិថុនាខាងមុខនេះដោយបានបែងចែកការងារ តួនាទី និងភារកិច្ច ទៅដល់សមាជិកក្រុមការងាររួចរាល់ហើយ។
គម្រោងសាងសង់ផ្លូវល្បឿនលឿនទី២នៅកម្ពុជា តភ្ជាប់ពីភ្នំពេញ-បាវិត ជាគម្រោង​រវាងរាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មស្ពាន និងថ្នល់ចិន (CRBC) ព្រមទាំងបានចុះហត្ថលេខា​លើកិច្ចព្រម​ព្រៀងសាងសង់កាលពីថ្ងៃទី១០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅនេះ។ ​គម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿននេះ ​មាន​ប្រវែង​ប្រមាណ​ ១៣៥​គីឡូ​ម៉ែត្រ តភ្ជាប់ពី​ភ្នំពេញ​ទៅ​កាន់​ព្រំដែន​ប្រទេស​វៀត​ណាម​ គ្រោង​ចំណាយ​ទឹក​ប្រាក់​ ១ ៤០០ ​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ហើយគ្រោងនឹងបញ្ចប់ការសាងសង់ជាស្ថាពរនៅចុងឆ្នាំ២០២៦ ឬ ដើមឆ្នាំ២០២៧។
បើតាមឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន បានឱ្យដឹងថា ផ្លូវល្បឿនលឿនតភ្ជាប់ពីភ្នំពេញ-បាវិតនេះ មានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការតភ្ជាប់ពីប្រទេសចិន មកភូមា មកប្រទេសថៃ មកកម្ពុជា និងទៅវៀតណាម ដើម្បីផ្តល់​ភាពងាយស្រួលក្នុងការដឹកជញ្ជូនទំនិញ និងការធ្វើដំណើរ ដែល​ត្រូវសាងសង់ជា៤គន្លង, តួផ្លូវមានទទឹង ២៥,៥ ម៉ែត្រ ដោយផ្តើមចេញពីភ្នំពេញ​នៅចំណុច​ផ្លូវ​ក្រវាត់ក្រុងទី៣ កាត់តាមខេត្តកណ្តាល ខេត្តព្រៃវែង និងខេត្តស្វាយរៀង ឆ្ពោះទៅ​ក្រុងបាវិត ព្រំដែនកម្ពុជា-វៀតណាមតែម្ដង៕