" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-75604 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
អ្នកជំនាញ មានសុទិដ្ឋិនិយម​ខ្ពស់​ចំពោះ​ការងើបឡើង​វិញ​នៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យឆ្នាំ២០២៣ ​និងឆ្នាំ២០២៤​​
ភ្នំពេញ ៖ វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ក៏ដូចជា​វិស័យ​ជាច្រើនទៀត​នៅតែមានបញ្ហា​ប្រឈម​ ទោះបីស្ថានភាពវិបត្តិ​កូវីដ​១៩បានធូរស្រាល​មួយកម្រិត​ក្ដី តែ​អ្នកជំនាញ​នៃវិស័យនេះនៅតែ​បន្ត​ក្ដីរំពឹង​ខ្ពស់ពីការងើបឡើងវិញ​នៅឆ្នាំបន្តបន្ទាប់ ជាពិសេស​នៅឆ្នាំ២០២៣ ​​និងឆ្នាំ២០២៤ ​ខាងមុខ​នេះ ។
លោក​ ច្រឹក សុខនីម ប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់​ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជា (CVEA) ​បានឱ្យដឹងថា បន្ទាប់ពីកម្ពុជា​ធ្វើ​ជាម្ចាស់​ផ្ទះ​នៃកិច្ចប្រជុំ​កំពូលអាស៊ានលើកទី៤០ – ៤១  និងកិច្ចប្រជុំពាក់ព័ន្ធ ពិភពលោកបាន​ស្គាល់កម្ពុជា​កាន់តែ​ច្បាស់ ដោយមានមេដឹកនាំរបស់ប្រទេសនានា​បានមកដល់​កម្ពុជា​រួមជាមួយនឹ​ងបណ្ដា​សារព័ត៌មាន​អន្តរជាតិ​មក​ជាមួយផងដែរ ​ដូច្នេះ​គេ​នឹ​ងផ្សព្វផ្សាយ​ពីអ្វីដែលកម្ពុជា​មានទៅកាន់​ប្រជាជន​ក៏ដូចជា​វិនិយោគិន​របស់ពួកគេ​។​
“ក្រោយកិច្ចប្រជុំ​អាស៊ាននេះ​ទៅ ​​កម្ពុជា​អាច​នឹងទទួលបាន​នូវការ​វិនិយោគ​ពីបណ្ដា​ប្រទេស​អាស៊ាន និង​ប្រទេស​ផ្សេងៗទៀត​ដែលមានមេដឹកនាំចូល​រួមក្នុងកិច្ច​ប្រជុំ​នេះដែរ ដូចជា​សហរដ្ឋអាមេរិក, ​ជប៉ុន, និងកូរ៉េ​ខាងត្បូងជាដើម​។ ​បន្ទាប់ពីឆ្នាំនេះ​ទៅ​ នៅឆ្នាំ២០២៣ ​កម្ពុជា​នឹង​ធ្វើជា​ម្ចាស់ផ្ទះនៃព្រឹត្តិការណ៍​ស៊ីហ្គេម​ ​ដែល​​ព្រឹត្តិការណ៍​នេះដែរ​នឹង​នាំមក​នូវទេសចរ​ពីប្រទេស​នានា​ចូលមកកម្ពុជា ពេលនោះហើយ​ដែល​ធ្វើឱ្យ​ក​ម្ពុជា​​​​កាន់តែមាន​កេរ្តិ៍ឈ្មោះ​លើឆាកអន្តរជាតិ​បន្ថែមទៀត”
អ្នក​ស្រី​ អាន សុធីតា​ នាយិកា​នៃក្រុមហ៊ុន ​PropNex Cambodia ក៏បានមានប្រសាសន៍​តាមទូរសព្ទឱ្យដឹងផង​ដែរ​ថា ​​ការ​ដែលកម្ពុជា​ចំណាយ​ប្រាក់​ក្នុងការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍​អន្តរជាតិ​នឹង​ធ្វើឱ្យកម្ពុជា​ទទួលបានអត្ថ​ប្រយោជ​ន៍​​ម​ក​វិញ ហើយនៅក្រោយព្រឹត្តិការណ៍​អន្តរជាតិនេះទៅ​ កម្ពុជាត្រូវតែត្រៀមខ្លួន​ក្នុងកា​រ​ស្វា​​គ​មន៍​​វិនិយោគិន​បរទេស​មកពីបណ្ដាប្រទេស​នានា ទាំង​នៅក្នុង និងក្រៅ​តំបន់អាស៊ាន​ ។
អ្នកស្រីបន្តថា​ ៖
“អ្វីដែលកម្ពុជាគួរត្រៀមខ្លួន​សម្រាប់ការ​មកដល់​នៃ​វិនិយោគិន​បរទេស​គឺ​ត្រៀមរួចរាល់នូវច្បាប់​គតិយុត្តិ​នានា ​ដើម្បីសម្រួល​ដល់ការ​វិនិយោគ​របស់​វិនិយោគិន​បរទេស​​ទាំង​នោះ ហើយក្នុងនោះដែរធនធាន​មនុស្សក៏ជា​កត្តា​សំខាន់​ក្នុងការ​សម្រួលដល់ការ​ងារ​វិនិយោគរបស់ពួកគេ​ដែរ​”
លោក ខន គង្គា​ នាយកក្រុមហ៊ុនភ្នាក់ងារអចលនទ្រព្យ ERA Cambodia ដែលជាអ្នកជំនាញទីផ្សារ​ខុនដូ​មួយរូប​ក៏បានរំពឹងថា​ ឆ្នាំ២០២៣ និងឆ្នាំ២០២៤ ទាំងអ្នកវិនិយោគ ទាំងបណ្តាញភ្នាក់ងារ ត្រូវ​ត្រៀមខ្លួន​ក្នុងកា​រស្វាគមន៍វិនិយោគិន​ និងទេសចរ​ ដែលនឹងធ្វើឱ្យ​ការអភិវឌ្ឍ​ខុនដូ និងតម្រូវការ​ទីផ្សារ​ងើបឡើង​ខ្ពស់​ឡើង​វិញ​ ហើយអាច​នឹង​ខ្លាំង​ជាង​ឆ្នាំ២០១៩​ទៅទៀត ។
ឆ្នាំ២០២២​នេះ ទីផ្សារ​នៅមានបញ្ហា​ប្រឈម​ តែ​ការ​លក់​ខុនដូរបស់ក្រុមហ៊ុនមួយ​ចំនួន​នៅតែ​ទទួលបា​ន​លទ្ធផលល្អ​ ដូច្នេះ​ហើយ​នៅឆ្នាំ​២០២៣​ និងឆ្នាំ២០២៤​ ទីផ្សារ​នឹង​ល្អជាង​នេះ ​ពីព្រោះ យើង​មើលឃើញថា​កិច្ចប្រជុំ​ដែលមានមេដឹកនាំពិភពលោកចូលរួមបានប្រព្រឹត្ត​ទៅដោយ​រលូន​​មិនមានបញ្ហា​អ្វីទេ ហើយពេលពួកគេត្រលប់ទៅវិញ​ ពួកគេ​នឹងផ្សព្វផ្សាយ​ក៏ដូចជា​ជំរុញឱ្យវិនិយោគិន​របស់ពួកគេ​ចូល​មក​កម្ពុជា​ស្វែងរកការ​វិនិយោគ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោក ខន គង្គា ​ ៕