ឆ្នាំ២០២៥​ ក្រសួង​ដែនដី បានដោះស្រាយ​គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យដែលជួប​វិបត្តិ​ចំនួន ១១៥ ដោយជោគជ័យ
ភ្នំពេញ ៖ ចាប់តាំងពីកើតវិបត្តិកូវីដ១៩ មានគម្រោ​ងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ​ជាច្រើន​បានជួ​បបញ្ហា​ហិរញ្ញវត្ថុរហូតដល់ដំណាក់កាលជាប់គាំង ដោយក្នុងនោះ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់​ បានព្យាយាមចូលរួមដោះស្រាយ​​គម្រោង​ដែលមានបញ្ហាទាំង​នោះជា​បន្ត​បន្ទាប់ ជាក់ស្ដែង​ក្នុងឆ្នាំ២០២៥​កន្លងទៅនេះ ក្រសួងរៀបចំដែនដី បានដោះស្រាយ​គម្រោង​ដែលមាន​បញ្ហាទាំង​នោះបានចំនួន១១៥ ដោយជោគ​ជ័យ ជាមួយយន្ត​ការ​មួយចំនួន​សម្រាប់ដោះស្រាយ ។
យោងតាម​របាយការណ៍របស់ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានបង្ហាញថា ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៥ គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​អចលនទ្រព្យចំនួន ១៧៧​គម្រោង​បានដាក់​ស្នើសុំឱ្យក្រសួង​ជួយដោះស្រាយ ហើយជាលទ្ធផល​ ក្រសួង​បានដោះស្រាយ​ដោយជោគជ័យ​ចំនួន ១១៥ និង​កំពុង​ដោះស្រាយចំនួន​៥៨ គម្រោង ដោយឡែក​ ៤គម្រោង​ទៀត កំពុងស្ថិតនៅក្នុ​ងនីតិវិធីរបស់តុលាការ​។
តាមរយៈរបាយការណ៍ដដែលបានបង្ហាញផងដែរថា គម្រោងដែលមានបញ្ហា​ច្រើនជាង​គេ គឺគម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍ជាបណ្តុំលំនៅដ្ឋាន និងមានលក្ខណៈជាបុរី មានរហូតដល់ទៅ ​១២០គម្រោង ប៉ុន្តែក្រសួង​បានដោះស្រាយ​រួចរាល់​ចំនួន ១០៣គម្រោង ។ ក្រៅពីនេះ មានគម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍ដីឡូត៍៍ចំនួន ៤៤គម្រោង ដោយក្រសួង​ដោះស្រាយ​បាន ​១១​គម្រោង ហើយក្រៅពីនេះនៅមានគម្រោង​ខុនដូ និងផ្សារ​​សរុបមានចំនួន ​១៣គម្រោង ដោយក្រសួងបានដោះស្រាយរួចរាល់​ចំនួន ៥គម្រោងផងដែរ ។
នៅក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​វិបត្តិ​គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ដែលជាប់គាំង​ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី បានប្រើប្រាស់យន្តការ​ចំនួន ​៥ ​សំខាន់​ៗ រួមមាន ទី១. ស្រាវជ្រាវ ​និងផ្អាកការ​ផ្ទេរ​កម្មសិទ្ធិអចលនវត្ថុ​ របស់ភាគីពាក់ព័ន្ធ, ទី២. ផ្អាក​ការ​លក់ទិញ និងទប់ស្កាត់​ការ​ចុះបញ្ជី, ទី៣. ប្រមូលទិន្នន័យ​ កំណត់​បញ្ហា​ និងសម្រប​សម្រួល​ដោះស្រាយ, ទី៤. សុំ​គោលការណ៍​ពីថ្នាក់ដឹកនាំ និងដាក់​ចេញវិធានការ​ដោះស្រាយ និងទី​៥. លើកលែងពន្ធ​-អាករ និងកម្រៃសេវាសុរិយោដី ។
សម្រាប់វិធានការ​បន្ត​របស់ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ គឺ​ការកសាង​ទ្រនំសុភមង្គល និងភូមិឋាន​ក្សេមក្សាន្ត ​ដោយការរៀបចំឯកសារ​ច្បាប់ ការ​រៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ការ​ជំរុញ​បញ្ចុះ​អត្រា​ការ​ប្រាក់កម្ចីទិញផ្ទះ និងការ​បង្ការកុំឱ្យមានបញ្ហា​កើតឡើង​ជា​ថ្មី ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា នៅមុនវិបត្តិកូវីដ១៩ ស្ថានភាពវិស័យអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជាមានការ​កើនឡើង​ខ្ពស់ ហើយ​មានអ្នកចូលរួម​វិនិយោគ​យ៉ាងទូលំទូលាយ ដើម្បីស្វែង​រក​ប្រាក់ចំណេញ ។ ក្នុងអំឡុងពេលនោះ ក៏មានពលរដ្ឋ​ដែលមានតម្រូវការ​លំនៅឋាន​ជាច្រើន​បាននាំគ្នាទិញគម្រោងលំនៅឋាន ឬដីឡូត៍​ ដើម្បីសង់លំនៅឋាននាពេល​បន្ទាប់ ។ ប៉ុន្តែក្រោយពេលវិបត្តិកូវីដ​១៩​ ក៏ចូលមកដល់ និងធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក​មានភាពមិនច្បាស់​លាស់​ ដែលជំរុញឱ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបានចាប់ផ្ដើម​ធ្លាក់ចុះ​ ធ្វើឱ្យ​ក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍​ភាគច្រើនត្រូវ​រាំងស្ទះផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​មិនអាច​បន្ត​ដំណើរការគម្រោងទៅមុខ​បាន ផ្គួបផ្សំនឹង​អតិថិជន​ដែល​ទិញគម្រោង​ជាច្រើន​បានបោះបង់​ ទើបធ្វើឱ្យគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ជាប់គាំងចាប់​តាំងពីពេលនោះមក។ យ៉ាងណាក៏ដោយ បច្ចុប្បន្ននេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលមានក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ជាសេនាធិការ បានព្យាយាមជួយដោះស្រាយបានជបន្តបន្ទាប់ និងកំពុងឈានទៅដល់ការបញ្ចប់វិវាទ ក៏ដូចជាបញ្ហាទាំងស្រុងនាពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ៕