រយៈពេល១១ខែ ឆ្នាំ ២០២៤​នេះ វិនិយោគិនពីប្រទេសចំនួន​៣ បានដាក់ទុនវិនិយោគ​ច្រើននៅកម្ពុជា​
ភ្នំពេញ ៖ គិត​ចាប់ពី​ខែមករាដល់​ដំណាច់ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ កម្ពុជា​ទទួលបាន​ការ​វិនិយោគពី​បណ្ដាប្រទេសជា​ច្រើន​ទាំង​ក្នុងតំបន់​ និងនៅលើសកលលោក​ ប៉ុន្តែ​ក្នុងចំណោម​បណ្ដាប្រទេស​ទាំង​នោះ មាន​វិនិយោគិន​មក​ពី​ប្រទេស​ចំនួន​៣​ បានដាក់ទុនវិនិយោគ​នៅកម្ពុជា​ច្រើនជាងគេ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បានឱ្យដឹងថា​ ប្រទេស​ចំនួន៣ ​ដែល​បាន​ដាក់​ទុ​ន​​វិ​និ​យោគ​នៅកម្ពុជា​ច្រើនជាង​គេរួមមានប្រទេស​ចិន ជាប់ចំណាត់ថ្នាក់​លេខ​១ វិនិយោគិនក្នុងស្រុក​ដែល​សំដៅ​ដល់​វិនិយោគិនកម្ពុជាខ្លួនឯងជាប់ចំណាត់ថ្នាក់​លេខ២ ​និង​វិនិយោគិនមកពីប្រទេស​វៀតណាម​​ជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ​៣ ។​
បើតាមរបាយការណ៍របស់​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បានបង្ហាញថា រំហូរវិនិយោគ​ផ្ទាល់ពីប្រ​ទេស​ចិនម​ក​ប​ណ្តា​ក់​ទុ​នលើទឹកដី​ក​ម្ពុជាតែងតែឈរនៅលំដាប់កំពូលជានិច្ចក្នុងរយៈពេល១ទសវត្សរ៍កន្លងមកនេះ។ ជាក់ស្តែង ក្នុង​រយៈពេល១១ខែ នៃឆ្នាំ២០២៤ គម្រោងវិនិយោគចិននៅកម្ពុជាបានឈរនៅលំដាប់លេខរៀងទី១ ក្រោម​ទុ​នវិ​និ​យោ​គ​សរុបប្រមាណ ៣,២១ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក ។​ ចំណែក​វៀតណាមបានឈរនៅលំដាប់ទី៣ ដោយក្នុងរយៈពេល១១ខែឆ្នាំ ២០២​៤​កន្លងទៅនេះ បានបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ចំនួន ៥៥៧​លាន​ដុល្លារអាមេរិក ។
ដោយឡែក​វិនិយោគិន​ក្នុងស្រុក​ពោលគឺសំដៅលើ​វិនិយោគិនកម្ពុជា បានបណ្ដាក់ទុ​នវិ​និយោ​គ​ក្នុង​ទំ​ហំ​ទឹក​ប្រា​ក់​ប្រមាណ ១ ៧៧៣​លានដុល្លារអាមេរិកលើ​វិស័យ​សក្ដានុពល ដូចជា ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ អចលនទ្រព្យ ឧ​ស្សា​ហ​កម្ម កសិកម្ម និងទេសចរណ៍ ជាដើម ។
ឯកឧត្តម​ ស៊ុន ចាន់ថុល ឧប​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​​ និងជា​អនុប្រធានទី​១ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​ បាន​ធ្វើ​ដំ​ណើរ​ទស្ស​នកិច្ច​ទៅ​កាន់​ប្រទេសជាដៃគូ​របស់កម្ពុជា​​ដើម្បីទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​ពីប្រទេស​ទាំង​នោះ​ចូលមកក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​បន្ថែម ។ ជាលទ្ធផល​បានសង្កេតឃើញថា​ វិនិយោគិន​ក្នុងស្រុកដែល​ធ្វើដំណើរ​អម​ ឯកឧត្តម​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ទៅកាន់​បណ្ដា​ប្រទេស​ទាំង​នោះ បានទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគពី​ប្រទេស​ទាំងនោះ​ចូលមក​កម្ពុជា និង​បានចាប់ដៃគ្នា​បង្កើតធុរកិច្ច​មួយថ្មី បង្កើតការងារ និង​ប្រាក់ចំណូល ដ៏ដូចជា​សេដ្ឋកិច្ច​របស់កម្ពុជា​ទាំង​មូល​ផងដែរ ។​
នៅក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​ផ្លូវការ​លើកទី១​ របស់​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​កាលពីចុងសប្ដាហ៍មុននេះ សម្ដេច​មហា​បវ​រ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បាន​កោតសរសើរ​ចំពោះ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​មន្ត្រី​រាជការ មន្ត្រីកិច្ច​សន្យា និង​បុគ្គលិក​ស្ម័គ្រចិត្ត​ទាំងអស់នៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា ដែលបានខិតខំ​ប្រឹង​ប្រែង​យក​អស់កម្លាំង​កាយចិត្ត ឈាន​ទៅសម្រេច​បាននូវ​លទ្ធផល​យ៉ាងល្អ​ប្រសើរ ក្នុងការងារ​សម្របសម្រួល​កិច្ច​វិនិយោគ​ឯកជន និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​នានា​​ជាមួយដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងនីតិកាលទី​៧​នៃរដ្ឋសភា ។
សម្ដេច​បានលើកឡើងអំពីការ​កែទម្រង់គួរឱ្យកត់សម្គាល់​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ និង​បាន​បន្តយកចិត្តទុកដាក់លើ​វិស័យឯកជន ដែលជាតួអង្គ​សំខាន់​ក្នុងការ​ជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​នៅកម្ពុជា ។ សម្ដេច​ក៏បានលើកឡើង​ផងដែរ​ពីតួនាទី​របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា ជាតួអង្គជួរ​មុខ​ ជួប​ផ្ទាល់​ជាមួយ​វិនិយោគិន​ និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយ​អំពីកាលានុវត្ត​ភាព​និងភាពរីក​ចម្រើន​របស់កម្ពុជា​លើ​គ្រប់វិស័យ​ ទៅកាន់ឆាកអន្តរជាតិ ។
សម្ដេច​មានប្រសាសន៍ថា ការ​ប្រែ​ប្រួល​យ៉ាង​ឆាប់រហ័សនៃស្ថានភាព​ភូមិសាស្ត្រ​នយោបាយពិភពលោក និង​កា​រ​ប្រកួ​តប្រជែង​នៅក្នុងតំបន់ ទាមទារ​ឱ្យកម្ពុជាត្រូវ​ត្រៀមលក្ខណៈឱ្យ​បានកាន់តែ​ប្រសើរ​ ដែលមានភាព​ឆ្លើ​យ​​តប និងភាពធន់​ខ្ពស់ ទៅនឹង​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​និម្មាបន​កម្មសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្ម​សេដ្ឋកិច្ច​នាពេលអនាគត ៕​