" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-75003 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
រយៈពេល៣ឆ្នាំខាងមុខ JICA ប្ដេជ្ញាសម្រេចឱ្យបាននូវការកសាងរចនាសម្ព័ន្ធទីក្រុងឆ្លាតវៃក្នុងក្រុងសៀមរាប
ភ្នំពេញ ៖ ទីភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន​ហៅកាត់ថា JICA បានប្ដេជ្ញា​ថា​នឹង​សម្រេច​ឱ្យ​បាន​នូវ​កសាង​គម្រោង​ទីក្រុងឆ្លាតវៃ​នៅក្នុងក្រុង​សៀមរាប​ខេត្ត​សៀមរាបឱ្យបាន​នូវ​ក្នុងរយៈពេល​៣ឆ្នាំខាងមុខ​​ ពោលគឺចាប់ពី​ឆ្នាំ២០២២​នេះ ដល់​ចុងត្រីមាស​ទី១ ​ឆ្នាំ២០២៥ ។ នេះបើតាម​ការ​បញ្ជាក់ពីលោក​ស្រី​ ម៉ននី រង្សី​ អភិបាល​រង​ខេត្តសៀមរាប​ក្នុងកិច្ច​ប្រជុំ​ជាមួយ ​JICA កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ។
លោកស្រី​បានមានប្រសាសន៍ថា ក្នុងដំណាក់កាលទី២នៃគម្រោងទីក្រុង​ឆ្លាតវៃ​ដែល​បាន​ចា​​ប់​ផ្តើ​មឡើ​​ងពី​ខែ​​ឧ​ស​ភា ​ឆ្នាំ២០២២ រហូតដល់ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA) នឹងត្រូវធ្វើ​កា​រ​ស​ម្រេ​ច​ឱ្យ​បាននូវលទ្ធផលរំពឹងទុកចំនួន០៣ ក្នុងនោះ ទី១ការបង្កើតរចនាសម្ព័ន្ធ និងកិច្ចសហកា​ររ​វាង​ស្ថាប័​​ន​ពា​ក់ព័ន្ធ ទី២ដំណើរការនៃការអនុវត្តវិធីសាស្រ្តទីក្រុងឆ្លាតវៃតាមរយៈ​ការដាក់​អនុវ​ត្តសាកល្បងនូវគ​ម្រោង​នា​នា​ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមដែលកំពុងកើតមានឡើងក្រុងសៀមរាប និងទី៣ការបង្កើ​តនូវ​​ប្រព័​ន្ធ​តាមដាន និងវាយតម្លៃវិធីសាស្រ្តទីក្រុងឆ្លាតវៃ។
លោកស្រីបន្តថា នៅក្នុងដំណាក់កាលទី២នេះ រដ្ឋបាលខេ​ត្តក៏ត្រៀ​ម​ធ្វើ​ការ​សហ​កា​រ​ជា​​មួយ​​ទី​ភ្នា​ក់ងា​រស​​ហ​ប្រតិ​បត្តិ​កា​រ​អន្តរជាតិជប៉ុន (JIC​A)​ក្នុ​ង​ការ​ដា​​ក់​ឲ្យ​អ​នុ​វ​ត្តសា​ក​ល្បង​នូ​វ​គ​ម្រោង​​វិធី​សា​ស្រ្ត​ទី​ក្រុ​ងឆ្លាតវៃ ដើម្បីដោះស្រាយនូវបញ្ហាប្រឈមក្នុងក្រុងសៀមរាបតាមរយៈគម្រោងចំនួន០៦ផងដែរ។
ទន្ទឹ​ម​គ្នានឹ​ង​កា​រ​ស្នើសុំជំនួយកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបច្ចេកទេសពីទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA) និងពីក្រសួងដែនដីហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន ដឹកជញ្ជូន និងទេសចរណ៍របស់ប្រទេសជប៉ុន (MLIT) ក្រុង​សៀម​រា​​បនៃខេត្តសៀមរាបក៏បានទទួលនូវការផ្តល់ជូនដ៏ថ្លៃថ្លាពីសំណាក់សម្តេចអគ្គមហា​សេនា​ប​​តីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលសម្តេចបានសម្រេចក្នុងការផ្តល់នូវថវិកាចំនួន ១៥០លា​នដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ក្នុងការស្តារ និងកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវ៣៨ខ្សែ ក្នុងក្រុងសៀមរាប។ នៅក្នុងគម្រោ​ងស្តារ និងកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធក្នុងក្រុងសៀមរាបនេះ ក៏មានផងដែរនូ​វការ​រៀ​បចំ​ឱ្យ​មា​ន​​ហេ​ដ្ឋា​រ​ចនាសម្ព័ន្ធសម្រាប់បម្រើឲ្យគម្រោងទីក្រុងឆ្លាតវៃក្នុងក្រុងសៀមរាបផងដែរ ដែ​លក្នុ​ង​នោះមានដូចជា ការ​រៀ​បចំបង្កប់នូវប្រព័ន្ធខ្សែភ្លើង និងខ្សែកាប​ក្រោមដី ការបំពាក់ភ្លើងបំភ្លឺ  សាធារណៈ ​​កា​ររៀ​ប​​​​​​​​​ចំ​ប្រព័ន្ធ​ភ្លើងស​ញ្ញា​ច​រាចរឆ្លាតវៃ និងការបំពាក់ប្រព័ន្ធកាំមេរ៉ាសុវត្ថិភាព ។
លោក សំ សីហា​ ប្រធាន​សាខានៃក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ Century 21 Zillion Holding ប្រចាំខេត្ត​សៀម​រាប​បាន​​​ឱ្យដឹងផងដែរថា​ ក្នុង​ខេត្ត​នាពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ យើងឃើញ​មានការអភិវឌ្ឍប្លែកខ្លាំង​ដោយ​មានផ្លូវថ្មីៗជិត​៤០​ខ្សែ ហើយ​ថ្មីៗនេះដែរ រដ្ឋាភិបាលក៏បានប្រកាស​ពីការ​សាងសង់ផ្លូវ​ក្រវ៉ាត់ក្រុង​បន្ថែមទៀត​ផងដែរ ។ ទន្ទឹមនឹង​នោះដែរ​ក្នុងខេត្ត​សៀមរាប​ក៏មានគម្រោង​សាងសង់​ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិថ្មី ដែលជា​សក្ដា​នុ​ពល​ក្នុងការទាក់ទាញ​ភ្ញៀវទេសចរ​អន្តរជាតិ​មកពីគ្រប់ប្រទេស​មកលេង​ក្នុងខេត្ត​សៀមរាប​ ។​
លោកបន្តថា ទន្ទឹមនឹង​នេះដែរ ដោយសារតែ​បច្ចុប្បន្ន​ពិភពលោក​បានជួប​នឹង​វិបត្តិ​សេដ្ឋកិច្ច​សកល ការ​អភិវឌ្ឍ​ឬវិនិយោគថ្មីៗ ក្នុង​ខេត្ត​សៀមរាប​ហាក់​ថមថយ​បន្តិច​ តែយ៉ាង​ណាក៏មិន​មែនស្ងាត់ឈឹងនោះទេ​ គឺអ្នកវិនិយោគ​មួយចំនួននៅតែបន្ត​គម្រោងរបស់ខ្លួនដើម្បីបញ្ចប់​តាមផែនការ​របស់ខ្លួន ៕