" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-78017 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ខេត្តកំពត ​រំពឹង​ទទួលបានកំណើនភ្ញៀវទេសចរ​ និងការ​វិនិយោគ​អចលនទ្រព្យបន្ថែម​ ក្រោយព្រះពុទ្ធប្បដិមា​កំពស់​ជាង​​១០០ម៉ែត្រ​សាងសង់រួច
ភ្នំពេញ  ៖​ ព្រះពុទ្ធប្បដិមាកំពស់​១០៨​ម៉ែត្រ បានចាប់ផ្ដើម​បើកការដ្ឋាន​សាងសង់​ជាផ្លូវការ​កាលពីថ្ងៃទី​០៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៣​​ថ្មីៗនេះ ដែល​ការសាងសង់​នូវព្រះពុទ្ធប្បដិមា​ដ៏ខ្ពស់​នេះ នឹងទាក់ទាញ​ការ​ភ្ញៀវទេសចរ​ជាតិ-អន្តរជាតិ ក៏ដូចជាការ​វិនិយោគបន្ថែមទៅកាន់ទឹកដី​នៃខេត្ត​កំពត និង​តំបន់សមុទ្រ​ក្នុង​ព្រះ​រា​ជា​ណា​ច​ក្រ​កម្ពុជា ។​
ព្រះពុទ្ធប្បដិមា​ដែលសាងសង់ឡើង​លើ​កំពូលភ្នំ​បូកគោមានកំពស់​១០៨​ម៉ែត្រ​ពី​ខឿន​​ផ្ទាល់​ដី ប្រើប្រាស់ថវិកា​ប្រមាណ៣០​លានដុល្លារអាមេរិក​ និងចំណាយពេល​ក្នុងការ​សាងសង់រយៈ​ពេល​៤ឆ្នាំ ។ រយៈពេល៤ឆ្នាំក្រោយ ខេត្ត​កំព​តត្រូវបានរំពឹង​ថានឹងទទួលបានកំណើន​នូវភ្ញៀវទេសចរ​ និង​កា​រវិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​បន្ថែមទៀត និង​អាច​ធ្វើឱ្យ​តំបន់សមុទ្រ​មួយនេះ​ទទួលបា​ននូវការ​រីកចម្រើនបន្ថែមទៀត ។
លោក​ ជិន ណារិន នាយកប្រតិបត្តិ​នៃ​ក្រុមហ៊ុន Sunshine Real Estate នៅខេត្ត​កំពត​បានឱ្យដឹងថា​ ការ​អ​ភិ​វឌ្ឍ​នានា​នៅក្នុង​ខេត្តកំពត​នាពេលកន្លង​មក​និងពេលបច្ចុប្បន្ន​នេះ នឹងជំរុញឱ្យ​ខេត្ត​កំពតកាន់តែ​មាន​សក្ដា​នុ​ពល​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគបន្ថែមទៀត ។
លោកបន្តថា ​៖
“តាមបទពិសោធ ​និងការ​សង្កេតរបស់ខ្ញុំ​នាពេលកន្លង​មក​ឃើញថា​​ក្រោយពេល​​មាន​គ​ម្រោ​ងអ​​ភិវឌ្ឍន៍​អ្វីមួយ​នៅក្នុង​ខេត្តកំពត​បានលេចចេញជារូប​រាង តែងតែ​ទទួ​ល​បាននូវការ​វិនិយោគ​នានា​ជា​បន្ត​បន្ទាប់​ទៅតាមនោះដែរ ជាក់ស្ដែ​ងក្រោយ​ពេល​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ប្រកាស​បើក​ការដ្ឋានសាងសង់​កំពង់​ផែ​ទឹក​ជ្រៅ នៅខេត្តកំពត​ក៏ឃើញថាមានគម្រោងវិនិយោគ​ឯកជនជាច្រើន​បាន​ចាប់ផ្ដើម​អនុវត្តន៍គម្រោងរបស់​ពួកគេ​ជា​បន្តបន្ទាប់ផងដែរ”
លោក​បន្ថែមថា ៖
“នៅពេលអនាគត​ឆាប់ៗនេះ ខ្ញុំជឿជាក់ថា ខេត្តកំពត​នឹង​កាន់តែ​មានសក្ដានុពល​បន្ថែមទៀត ទៅលើ​ការទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​ដើម្បីបំពេញ​បន្ថែម​នូវ​តម្រូវការ​ដែល​កំពុង​កើនឡើង​ជា​បន្ត​បន្ទាប់​​ និងនៅពេលឆាប់ៗនេះ”
លោក កែវ សុជាតិ ប្រធានសាខា​នៃក្រុមហ៊ុន​ KW Kampot ក៏បានឱ្យដឹងផងដែរថា ​ការ​វិនិយោគនៅក្នុ​ង​ខេ​ត្ត​កំព​ត​ភាគច្រើន​ មើលឃើញថាជាគម្រោង​វិនិយោគ​បំពេញ​បន្ថែមសម្រាប់វិស័យទេសចរណ៍​ដូចជា​គម្រោងផ្ទះ​លំហែកាយ សណ្ឋាគារ ផ្ទះសំណាក់ ប៉ុន្តែចុងក្រោយនេះក៏មានគម្រោង​អគារ​ខ្ពស់​ៗ​មួយ​ចំ​នួ​នផងដែរ ដែលទាំងនេះកាន់តែផ្ដល់ទំនុកចិត្ត​បន្ថែមដល់​វិនិយោគ​ថ្មីៗជាច្រើនទៀត។
នៅក្នុងរបាយការណ៍​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ សុខា អូតែល ដែលជាក្រុមហ៊ុន​សាងសង់​លើព្រះពុទ្ធប្បដិមា​កំពស់​១០៨​ម៉ែត្រ​នៅលើកំពូល​ភ្នំបូកគោ​បានបង្ហាញថា តាមរយៈព្រះពុទ្ធប្បដិមា​មួយអង្គ​ដែល​កំពុងសាងសង់​នៅលើ​កំពូល​ភ្នំ​បូកគោ​​នឹងធ្វើឱ្យ​ខេត្តកំពត​កាន់តែមាន​សក្ដានុពល​លើ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​បន្ថែមទៀត​ ជាពិសេស នឹង​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវទេសចរ​ក្នុងតំបន់​ និងលើពិភពលោកមកទស្សនា​នៅក្នុ​ងខេត្តកំពត ​ជាពិសេស​រម​ណី​យ​ដ្ឋាន​​​បូ​ក​គោ​កាន់តែច្រើន​ក្រោយពេលព្រះពុទ្ធប្បដិមា​សាងសង់រួចរាល់នៅឆ្នាំ២០២៧​ខាងមុខ។​
រាជរដ្ឋាភិបាលក៏បាន និងកំពុងសាងសង់​ផ្លូវ​តភ្ជាប់ខ្វាត់ខ្វែង​ពីភ្នំពេញ ទៅកាន់ខេត្តកំពត ​និងកែប ក៏ដូចជាផ្លូវ​​នៅក្នុង​តំបន់នោះផ្ទាល់ ដែល​តាមរយៈផ្លូវទាំង​នេះដែរ នឹងជំរុញឱ្យភ្ញៀវទេសចរ​ទៅកាន់តំបន់នោះ​កាន់តែច្រើនបន្ថែមទៀត ហើយចង់មិនចង់​ ការ​វិនិយោគ​ទៅលើ​សេវា​ទេសចរ​នៅក្នុង​តំបន់នេះ ក៏នឹ​ងត្រូវតែកើនឡើ​ងផងដែរ៕