ទី១៖ រៀបចំស្តង់ដារអ្នកវាយតម្លៃអចលនវត្ថុរួមមួយក្នុងក្របខ័ណ្ឌតំបន់
ទី២៖ សម្រាប់ប្រទេសដែលមិនទាន់មានស្តង់ដារវាយតម្លៃអចលនវត្ថុដូចជាកម្ពុជា គួររៀបចំស្តង់ដារវាយតម្លៃនេះឡើងឲ្យបានឆាប់បំផុត
ទី៣៖ ជំរុញលើកកម្ពស់ការងារពង្រឹងសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈ និងគុណវឌ្ឍិអ្នកវាយតម្លៃឲ្យកាន់តែប្រសើរ
និងទី៤៖ ពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងឯកជន និងឯកជន រវាងឯកជន និងនិយ័តករ រវាងនិយ័តករ និងនិយ័តករផងដែរតាមរយៈការផ្លាស់ប្ដូរជំនាញ បទពិសោធន៍ និងបច្ចេកវិទ្យាក្នុងការវិនិយោគ និងធ្វើអាជីវកម្មរួមគ្នា។
វិស័យអចលនវត្ថុកម្ពុជាត្រូវបានព្យាករថានឹងងើបឡើងវិញក្នុងកំណើនទាប ២,៤% ក្នុងឆ្នាំ២០២១ និង៤,៨% ក្នុងឆ្នាំ២០២២ ដោយសារការកើនឡើងសន្សឹមៗនៃលំហូរទុនវិនិយោគពីបរទេស ខណៈការវិនិយោគ និងតម្រូវការក្នុងស្រុកលើវិស័យអចលនវត្ថុដែលមានតម្លៃទាប និងមធ្យម និងបន្តមានលក្ខណៈល្អប្រសើរ។ ប៉ុន្តែយ៉ាងណា ការព្យាករទាំងនេះនៅតែជាការព្យាករនៅឡើយ ពោលគឺមិនមានសភាពជាក់លាក់ណាមួយឡើយផ្អែកទៅលើស្ថានភាពប្រែប្រួលជានិច្ចនៃជំងឺកូវីដ១៩។ គួរបញ្ជាក់ថា ការរៀបចំសមាជលើកទី២៣នេះរៀបចំធ្វើឡើងដោយមានគោលបំណងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងតួអង្គសំខាន់ៗសម្រាប់ផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍ពាក់ព័ន្ធនឹងទីផ្សារអចលនវត្ថុ និងស្តង់ដារបច្ចេកទេសនៃការវាយតម្លៃអចលនវត្ថុក្នុងបរិបទអាស៊ានក្នុងបរិបទកូវីដ១៩។ ជាពិសេសចូលរួមចំណែកដល់ការរក្សារនិរន្តរភាពនៃទីផ្សារអចលនវត្ថុក្នុងតំបន់៕