គម្រោង​សិក្សា​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​ភ្នំពេញ – សៀមរាប ​គ្រោង​នឹង​បញ្ចប់​នៅ​ខែ​កុម្ភៈ​ ឆ្នាំ២០២៤​
ភ្នំពេញ ៖ គម្រោង​សិក្សា​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​ទី ៣ ភ្នំពេញ​ – សៀមរាប បានចាប់ផ្ដើម​សិក្សា​កាលពី​ពាក់​កណ្ដាលឆ្នាំ២០២៣​​កន្លងទៅនេះ ហើយគម្រោង​នេះ​គ្រោងនឹង​បញ្ចប់នៅខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៤​ខាងមុខនេះ ។​ ដោយឡែ​ក​គម្រោង​សិក្សា​ផ្លូវល្បឿនលឿន​ពីសៀមរាប​ទៅ​ប៉ោយ​ប៉ែត​គ្រោងនឹង​បញ្ចប់​នៅខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ ​។​ នេះបើ​តា​មសេ​​ច​ក្ដី​​​​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់​ក្រសួងសាធារណការ ​និងដឹកជញ្ជូន​ នៅព្រឹកថ្ងៃទី ១៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ ។​
នៅក្នុ​ងកិច្ចប្រជុំ​មួយនេះមាន​ចូលរួម​ពី​ឯកឧត្តម​ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ ស៊ុន ចាន់ថុល អនុប្រធាន​ទី​១ ​នៃក្រុម​​​​​ប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ​និងដឹកជញ្ជូន ជុំវិញ​កា​រជំរុញការ​អនុវត្ត​សាងសង់​គម្រោងផ្លូវ​ល្បឿនលឿនភ្នំពេញ​សៀមរាប និងសៀមរាប​ប៉ោយ​ប៉ែត ។
សេចចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មានបានឱ្យដឹងថា​ បច្ចុប្បន្ន គម្រោងនេះត្រូវបានក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មស្ពាន និងថ្នល់ចិន CRBC កំពុងអនុវត្តការសិក្សាបឋមសមិទ្ធិលទ្ធភាព ហើយ​គ្រោង​នឹង​បញ្ច​ប់​ការសិក្សាកំណាត់ភ្នំពេញ-សៀម​រាប​ក្នុងខែកុម្ភៈ និងកំណាត់សៀមរាប-ប៉ោយប៉ែត ក្នុងខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ខាងមុខ ។
គម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-សៀមរាប-ប៉ោយប៉ែត គឺជាគម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿនទី៣ របស់កម្ពុជា បន្ទាប់​ពីផ្លូ​វល្បឿ​នលឿនទី១ ភ្នំពេញ-ក្រុងព្រះសីហនុ ដែល​បាន​បើក​ឱ្យ​ដំណើរ​ការរយៈពេលជាង១ឆ្នាំមកហើយ ខណៈដែលគម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿនទី២ ភ្នំពេញ-ក្រុងបាវិត បានបើកការដ្ឋានសាងសង់កាលពីថ្ងៃទី០៧ ​ខែមិ​ថុ​នា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅ ហើយ​បច្ចុប្បន្នកំពុងស្ថិតក្នុងជំហាននៃការអនុវត្តនីតិវិធីជាបន្តបន្ទាប់ ទៅ​តាមផែ​នកា​រដែ​​លបានគ្រោងទុក។ ផ្លូវល្បឿនលឿនខ្សែទី៣នេះ មានប្រវែងប្រមាណជាង៤០០គ.ម ដោយ​ឆ្ល​ង​កា​ត់​រា​ជ​ធា​នី-ខេត្តចំនួន៦ រួមមាន រាជធានីភ្នំពេញ ខេត្ដកណ្ដាល កំពង់ចាម កំពង់ធំ សៀមរាប និងខេត្ត​ប​ន្ទា​យ​មា​ន​ជ័យ​ ។​
​តាមរយៈគម្រោងផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​មួយ​នេះ នឹង​ជំរុញ​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​បន្ថែមទៀត​តាមរយៈ​ការដឹក​ជញ្ជូន​កាន់តែប្រសើរ ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវទេសចរ​បរទេស​កាន់​តែ​ច្រើន​បន្ថែ​ម​ទៀត បង្កើតឱកាស​ការងារ​សម្រាប់​ខេត្តសៀមរាប និង​តភ្ជាប់តំបន់​ទេសចរណ៍​នៃខេត្ត​សៀមរាប និងរាជធានីភ្នំពេញ​កាន់តែខិត​ជិ​តគ្នា​ ។
ឯកឧត្តម ​ស៊ុន ចាន់​ថុល​ បានមានប្រសាសន៍កន្លងមកថា បន្ទាប់ពីផ្លូវល្បឿនលឿន​ទី​៣ កម្ពុជា​អាច​នឹង​សាង​សង់​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿនមួយខ្សែទៀត​ដែលជា​ខ្សែទី៤ ។ ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​បន្ទាប់​អាច​ជាផ្លូវ​ដែល​តភ្ជាប់នៅតំបន់​ប៉ែក​ឦសាន​នៃប្រទេស ​រួមមាន ​រតនគីរី​, ស្ទឹង​ត្រែង, ​មណ្ឌល​គីរី និងខេត្តក្រចេះ​ ជាដើម​ ៕