ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​បញ្ជាក់ពីគោលបំណង​នៃកា​រយកពន្ធលើ​ដីមិនបានប្រើប្រាស់​ និង​ប្រភេទដី​ដែល​មិ​ន​ជាប់​ពន្ធ
ភ្នំពេញ ៖ កន្លងមក​​មានការ​លើកឡើ​ងច្រើនជុំវិញការ​យកពន្ធលើ​ដីមិនបានប្រើប្រាស់ ដោយខ្លះ​បាន​សាទរ​ ហើយខ្លះទៀតហាក់មិនមានការ​ពេញចិត្ត​ចំពោះ​ការ​អនុវត្ត​ពន្ធលើ​ដីធ្លី​មិន​បាន​ប្រើប្រាស់ ។ ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងចំណុចខាងលើនេះ ព្រឹកថ្ងៃទី​១៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣​ សម្ដេច​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​បាន​បកស្រាយបញញជាក់ពីគោលបំណង​នៃការ​យក​ពន្ធលើ​ដីធ្លីមិនបាន​ប្រើ​ប្រាស់ជាមួយនឹងការលើកឡើងពីហេតុផលមកបញ្ជាក់ផងដែរ។​
សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានមាន​ប្រសាសន៍ថា ការ​កំណត់​ពន្ធលើដីធ្លីមិនបានប្រើប្រាស់​ គឺក្នុង​គោល​បំណង ​៤ រួមមាន ទី១​ . គឺជាឧបករណ៍​ទប់ស្កាត់​ក្នុងការទិញ​ដីធ្លីធំៗ រាប់​សិប​ហិច​តា​ទុក​ចោល​មិន​ប្រើប្រាស់ សម្រាប់ទុកលក់​ចំណេញ ដែលធ្វើឱ្យ​បាត់បង់​ផលិតភាពនៃការ​ប្រើប្រាស់ដី​ដែលជាធនធាន​​ និង​ជា​កត្តា​ផលិតកម្ម​កម្រ​ ។​គោល​បំណង​ទី​២ ជំរុញការ​ប្រើប្រាស់​ដីធ្លី​ឱ្យ​បានសមស្រប ​និងមានការ​អភិវឌ្ឍ​ ។ ទី​៣.ប​ង្កើ​​ន​សកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច​ និងកំលាំង​ការងារ ​និងទី៤ ធានាដល់​ការ​ប្រមូល​ចំណូល​ជាប្រយោជន៍​សម្រាប់​គាំទ្រ​ដល់​ការ​​​ចំ​ណាយ​របស់​រដ្ឋាភិបាល ។
សម្ដេច​បន្តថា ដើម្បីបញ្ចៀសការ​យកពន្ធត្រួតគ្នា និងដើម្បីកុំឱ្យ​ប៉ះពាល់ដល់ប្រជាជន​ទូទៅស្រប​តាម​គោល​បំណង​នេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​បានដាក់ចេញនូ​វគោល​ការណ៍ឱ្យ​អគ្គ​នាយ​ក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារនៃក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​​ធ្វើការ​កែសម្រួល​នូវ​លិខិត​បទដ្ឋានគតិយុត្ត ដើម្បីបន្ធូរ​បន្ថយ​លក្ខខណ្ឌសម្រាប់ទទួល​បាន​ការ​លើក​លែង​ពន្ធលើ​ដីធ្លីមិន​ប្រើប្រាស់​ឱ្យ​មាន​ភាព​ច្បាស់លាស់ ។ ​ទី១ .ដីដែលជា​កម្មវត្ថុ​នៃពន្ធលើ​ដីធ្លីមិន​បាន​ប្រើ​ប្រាស់​​គឺសំដៅដល់​ដីដែលនៅក្រៅតំបន់​ដែល​ជាប់​ពន្ធលើអចលនទ្រព្យ​រួច​ហើយ​ ។ ទី​២. ដីដែល​ជា​កម្មវត្ថុ​ នៃព​​ន្ធ​លើ​​ដី​ដែលមិន​ប្រើប្រាស់ ត្រូវ​បានអនុញ្ញាតឱ្យកាត់​ចេញ៥​ហិកតា​ក្នុងមួយកន្លែង​ ក្នុងន័យនេះ បើ​ដី​ដែល​មានទំហំ​ក្រោម​៥ហិកតា មិនត្រូវ​បានចាត់ទុកជា​ដីដែលមិន​ប្រើប្រាស់​នោះទេ​ ។​
សម្ដេច​បន្ថែមថា សម្រាប់ដីដែលមានទំហំចាប់ពី​៥ហិកតាឡើង​ទៅ​ ហើយមិនត្រូវ​យកពន្ធនោះ ទី​១ ជាដី​កសិកម្មកំពុង​បង្កបង្កើន​ផល​​ដោយមានការ​បញ្ជាក់ពី​គណៈ​កម្មការ​ ឬ​អនុគ​ណៈ​កម្មការ​វាយតម្លៃដីថា ​ដីនោះ​កំពុង​តែប្រើប្រាស់ពិតប្រាកដ​មែន ។ ​ទី​២ ជា​ដីដែលកំពុងបម្រើ​សកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច​របស់រូបវ័ន្ត​បុគ្គល​ ឬ​នីតិបុគ្គ​ល​ ដែលបានចុះបញ្ជី​ពន្ធដារនៅរដ្ឋបាល​សារ​ពើពន្ធ ដូចជា​ទិញ​ទុក​សម្រាប់ជួល​ឱ្យ​វិនិយោគិន​បង្កើតរោងចក្រ ឬសង់ជាឃ្លាំង ។ ទី​៣ ជាដីដែលមានសំណង់ ឬគ្មានសំណង់ តែស្ថិតនៅក្រោម​កិច្ច​សន្យា​ជួល​ ទី​៤ជាដី​ដែល​ជា​កម្ម​សិទ្ធិ​រ​បស់​រាជរដ្ឋាភិបាល ឬស្ថាប័ន​រាជរដ្ឋាភិបាល , ដី​សម្បទានសេដ្ឋកិច្ច​របស់​រាជ​រ​ដ្ឋា​ភិបា​ល​ក៏​មិ​ន​ជា​ប់​ពន្ធ​ដែរ ដែលស្ថិតនៅក្នុង​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេ​ស ជាដើម ។
សម្ដេច​បញ្ជាក់ថា ពន្ធលើ​ដីធ្លីមិន​ប្រើប្រាស់ នឹង​ចាប់ផ្ដើម​អនុវត្តចាប់ពី​ដើមឆ្នាំ​២០២៥ ហើយសម្រាប់​ដែល​ដីធំៗ​ចាប់ពី​៥ហិក​តាឡើងទៅ​អាច​ចាប់ផ្ដើម​កែប្រែ​ធ្វើការ​វិនិយោគ ឬអភិ​វឌ្ឍ​ន៍​​​ដីនោះឱ្យ​មានប្រយោជន៍​បង្កើតឱកាសការងារ ​និង​ចំណូល​ជាតិ ៕