សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ជំរុញឱ្យ​សិក្សា​គម្រោងសាងសង់អន្តេវាសិកដ្ឋានមួយបន្ថែមទៀត​សម្រាប់និស្សិត​ស្រីមកពីបណ្ដាខេត្ត​
ភ្នំពេញ​ ៖ ថ្លែង​នៅក្នុងពិធី​សំណេះសំណាលជាមួយ​សិស្ស​ជាប់និទ្ទេស A កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី​២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣ ព្រឹកមិញនេះ សម្ដេចអគ្គ​មហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​បាន​ជំរុញឱ្យ​មន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធសិក្សា​គម្រោងសាងសង់​អន្តេវាសិកដ្ឋាន​ថ្មីមួយ​ទៀត​នៅប៉ែក​ខាងជើង​រាជធានីភ្នំពេញ​សម្រាប់និស្សិត​ស្រីមកពីបណ្ដាខេត្តនានាស្នាក់នៅក្នុងពេលមកបន្តការសិក្សាថ្នាក់ឧត្តម។​
​សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ​បានមានប្រសាសន៍ថា និស្សិតប្រុស​ៗ ដែលមកពីបណ្ដា​ខេត្ត ​និងមិនសូវ​មានលទ្ធភាព​ក្នុងជួល​ផ្ទះ​ស្នាក់​នៅបាន​ពួកគេ​អាច​ស្នាក់នៅក្នុ​ងវត្ត​នានា​នៅ​រាជធានីភ្នំពេញ​បាន ប៉ុន្តែ​សម្រាប់និ​ស្សិ​តស្រី​ដែ​ល​គ្មា​ន​លទ្ធ​ភាពក្នុងការ​ជួល​ផ្ទះស្នាក់​​នៅ គឺមិនអាច​ទៅស្នាក់នៅក្នុង​វត្ត​ដូច​និស្សិត​ប្រុស​បាន​នោះទេ ដូច្នេះហើយ​គប្បី​​សិ​ក្សា​​រកទីតាំងសម្រាប់សង់​កន្លែង​ស្នាក់​នៅរបស់​និសិ្សត​ស្រីៗ​ដើម្បីសម្រួលដល់ការ​ចំណាយ​រប​ស់ពួ​​ក​គេ​​ ។
សម្ដេចតេជោ​បានបន្តថា​ ៖
“ផ្ដើម​ចេញពីចំណេះដឹង ​ចំណេះធ្វើ​នេះ​ អាចនឹងធ្វើឱ្យ​និសិ្សត​ដែល​មានសមត្ថភាព​អាច​អភិវឌ្ឍន៍ខ្លួន​ឯង​ឱ្យ​រីក​ចម្រើន​ និងអាចជួយ​គ្រួសារ​ ព្រមទាំងសង្គមជាតិនៅពេលអនាគត។ ខ្ញុំសង្ឃឹមថា ​មាតាបិតា អាណាព្យាបាល នឹង​ខិតខំ​ផ្ដល់ឱកាស​សម្រាប់កូនៗ​បន្ត​ការ​សិក្សា ហើយ​អភិបាល​រាជធានីភ្នំពេញពិនិត្យ​មើល​បន្ថែមទៀត​ តើទីកន្លែងណា​ដែលអាចបង្កើតអន្តេវាសិកដ្ឋានមួយទៀត ដើម្បី​រៀបចំ​​សម្រាប់​និស្សិតស្រី​ ពីព្រោះ​បន្តិចទៀត​យើង​នឹងទទួល​និស្សិតមកពីខាងក្រៅប្រទេស និ​ងនិស្សិត​ក្នុងស្រុកក្រីក្រ ជាពិសេស​និស្សិត​ស្រីតែម្ដង”
សម្ដេច​បន្ថែមឱ្យដឹងថា សម្រាប់អន្តេវាសិកដ្ឋានថ្មីនេះ សម្ដេច​ចង់បាន​ទំហំដែលអាចដាក់​និស្សិតបាន ២០០​ ទៅ ​៣០០​​គ្រែបន្ថែមទៀត ស្ថិត​នៅ​ប៉ែកខាងរាជធានីភ្នំពេញ​នៅម្ដុំ​ពហុកីឡដ្ឋានជាតិមរតតេជោ បើសិនជា​ទីតាំង​នៅ​បរិវេណ​សាលា​តិច​ណូ​មិនអាច​សាងសង់​បាន។
​សម្ដេចបានបញ្ជាក់ថា ៖
“ថ្វីត្បិតតែនៅពហុកីឡដ្ឋាន​ជាតិមរតក​តេជោ​រាងឆ្ងាយពីភ្នំពេញពិតមែន តែ​ក៏វា​ប្រសើរ​ជា​ង​នៅបណ្ដាខេត្ត។ ប៉ុន្តែបើពិនិត្យមើលទៅវាក៏មិននៅឆ្ងាយប៉ុន្មានដែរ ពីព្រោះយើង​មានផ្លូវ​ស្អាត​ៗ ​ហើយផ្លូវធំៗ ដែលអាច​ឱ្យ​និសិ្សតធ្វើដំណើរមក​សិក្សា​នៅសាលា​សកលវិទ្យាល័យ​ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ​បានស្រួល​ផងដែរ”
សម្ដេច​បានចាត់ឱ្យ​សាលារាជធានីភ្នំពេញ ក្រសួងអប់រំយុវជន ​និងកីឡា និង​ផ្នែក​កីឡា ចាប់ផ្ដើម​សិក្សា​ពីការ​សាងសង់អន្តេវាសិកដ្ឋាន​នៅក្នុងតំបន់ពហុកីឡដ្ឋានជាតិ​មរតក​តេជោ និងចាប់ផ្ដើមសាងសង់​បន្តិច​ម្ដងៗ ដោយ​ក្នុងមួយឆ្នាំអាចសង់មួយអគារ ​ឬពីរអគា​រទៅតាមតម្រូវការ​ចាំបាច់ ៕