" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-60416 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
យល់ដឹងពីគោលនយោបាយវាយតម្លៃអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ៖ ឯកសារបឋមនៃក្របខ័ណ្ឌយុទ្ធសាស្ត្រគោលនយោបាយដីធ្លីរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលចុះ កាលបរិច្ឆេទថ្ងៃទី០៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០០២ ក្នុងកថាខណ្ឌ៦-៣-៨ បានចែងថា ការវាយតម្លៃដី គឺជាការចាំបាច់សម្រាប់ការទិញនិង/ឬការលក់ជាសាធារណៈនូវដី និងអចលនវត្ថុសម្រាប់ការ ដកហូតនិងការទូទាត់សំណង សម្រាប់ការយកពន្ធដី និងទ្រព្យ និងសម្រាប់បំពេញមុខងារ របស់ទីផ្សារដឹងកជន។
ការវាយតម្លៃដីនិងទ្រព្យបានត្រឹមត្រូវគឺជាជំនាញអាជីពមួយដែលតម្រូវឲ្យមានការបណ្តុះបណ្តាល មានការអនុវត្តទូលំទូលាយ និងមានព័ត៌មានសំខាន់ជាច្រើនស្តីអំពីតម្លៃ ប្រាក់ចំណូល ព្រមទាំងលក្ខខណ្ឌនានានៃទីផ្សារដែលបានបញ្ចូលទៅក្នុងក្បាលដីនិងទ្រព្យ ជាក់ស្តែង។ នៅខែកក្កដា ឆ្នាំ២០០៩ សេចក្ដីថ្លែងការណ៍របស់រាជរដ្ឋាភិបាលស្តីពីគោលនយោបាយដីធ្លី បានចែងតម្រូវឲ្យ «រៀបចំប្រព័ន្ធវាយតម្លៃថ្លៃដីដែលមានលក្ខណ:ចូលរួម តម្លាភាព និងការទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការ»។
ច្បាប់និងបទដ្ឋានគតិយុត្តជាច្រើនទៀត ដូចជាក្រមនីតិវិធីរដ្ឋប្បវេណី ក្រមរដ្ឋប្បវេណី ច្បាប់គ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុ ច្បាប់ស្ដីពីអស្សាមិករណ៍ជាដើម បង្ហាញនូវទំនាក់ទំនងនិងភាពចាំបាច់ ក្នុងការរៀបចំយន្តការសម្រាប់វាយតម្លៃថ្លៃអចលនទ្រព្យមួយជាផ្លូវការនិងមានតម្លាភាព ដើម្បីអាចអនុវត្តច្បាប់និងលិខិតបទដ្ឋានទាំងនោះប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនិងយុត្តិធម៌។
ការវាយតម្លៃថ្លៃអចលនទ្រព្យសំដៅលើការវាយតម្លៃទាំងថ្លៃដី ទាំងថ្លៃសំណង់ផ្សេងៗ នៅជាប់នឹងដី។
ភាពមិនច្បាស់លាស់លើការវាយតម្លៃថ្លៃអចលនទ្រព្យនិងការប្រែប្រួលថ្លៃដី គួបផ្សំនឹងជំនាញបច្ចេកទេសមិនទាន់ស៊ីជម្រៅនិងកង្វះខាតឯកសារលម្អិតជាមូលដ្ឋាន ធ្វើឲ្យប្រតិបត្តិការវាយតម្លៃថ្លៃអចលនទ្រព្យនៅមិនទាន់សុក្រឹតនៅឡើយ។ ប្រការនេះបានបណ្ដាលឲ្យមានផលវិបាក ឬជះឥទ្ធិពលមិនល្អដល់ការចុះបញ្ជីដីធ្លីលើកដំបូងនិងការចុះបញ្ជីបន្ត ការប្រមូលពន្ធលើអចលនទ្រព្យការអនុវត្តសេចក្តីសម្រេចរបស់តុលាការ ការវិនិយោគ និងការផ្តល់ឥណទាន លើអចលនទ្រព្យដែលជាទូទៅអាចខ្ពស់ជាងឬទាបជាងតម្លៃទីផ្សារ។ល។ ជារួម គោលនយោបាយវាយតម្លៃថ្លៃអចលនទ្រព្យមានសារ:សំខាន់ណាស់ក្នុងការផ្តល់ទិសដៅការងារដែលត្រូវអនុវត្ត ដើម្បីឈានទៅបង្កើតបានជាប្រព័ន្ធវាយតម្លៃថ្លៃអចលនទ្រព្យ មួយមានវិសាលភាពទូលំទូលាយ សម្រាប់បម្រើសេចក្ដីត្រូវការរបស់វិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន និងធានានូវទីផ្សារដីធ្លីមួយមានប្រសិទ្ធភាពនិងតម្លាភាព។ ដូច្នេះ ការរៀបចំឲ្យមានប្រព័ន្ធវាយតម្លៃថ្លៃអចលនទ្រព្យ គឺជាការឆ្លើយតបទៅនឹងរបត់នយោបាយ សង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសជាតិដែលកាន់តែរីកចម្រើនពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ និងរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច សង្គម ក្នុងបរិបទនៃសេដ្ឋកិច្ចទីផ្សារ៕