សិង្ហបុរី ៖ គិតត្រឹមថ្ងៃទី២៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១នេះ ប្រទេសសិង្ហបុរីបានធ្វើការប្រកាសបង្ហាញអំពីផែនការដ៏ធំមួយក្នុងការនាំចូលអគ្គិសនីមកប្រើប្រាស់ក្នុងប្រទេសឲ្យបានទៅដល់ទំហំ៤ជីហ្គាវ៉ាត់ (GW) នៅត្រឹមឆ្នាំ២០៣៥ខាងមុខ ឬប្រហែលជាង៣០ភាគរយនៃការប្រើប្រាស់សរុបប្រចាំឆ្នាំ។
ការប្រកាសនេះត្រូវបានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីសិង្ហបុរីបានបង្ហាញនូវមហិច្ឆិតារបស់ខ្លួនក្នុងការធ្វើឲ្យបាននូវការលប់បំបាត់ឧស្ម័នកាបូនិកចេញពីវិស័យផ្គត់ផ្គង់ថាមពលព្រមទាំងធ្វើឲ្យមានជម្រើសកាន់តែច្រើនឡើងនៃប្រភពផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនីដែលវានឹងអាចជួយឲ្យសន្តិសុខអគ្គិសនីកាន់តែមានភាពរឹងមាំ។
នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានដែលត្រូវបានធ្វើឡើងនៅព្រឹកថ្ងៃចន្ទ ទី២៥ ខែតុលានេះ អជ្ញាធរជាតិទទួលបន្ទុកកិច្ចការងារទីផ្សារថាមពលEMA បា0នបង្ហាញថា សំណើចំនួន២ត្រូវបានធ្វើឡើងរួចរាល់ដើម្បីអាចធ្វើការនាំចូលថាមពលអគ្គិសនីដែលមានប្រភពប្រើប្រាស់ធនធានបញ្ចេញឧស្ម័នកាបូនិកកម្រិតទាបបំផុតឬ Low-Carbon ឲ្យបានរហូតទៅដល់៤ជីហ្គាវ៉ាត់ ហើយលក្ខខណ្ឌមួយទៀតគឺមិនទទួលយកដាច់ខាតនូវប្រភពដែលប្រើប្រាស់ធ្យូងថ្ម។
នៅក្នុងសំណើទី១ដែលត្រូវបានដាក់ឲ្យដំណើរការកាលពីខែមុននឹងអាចឲ្យសិង្ហបុរីធ្វើការនាំចូលអគ្គិសនីបានប្រមាណជា ១,២ជីហ្គាវ៉ាត់ហើយវានឹងចាប់ផ្តើមបាននៅត្រឹមឆ្នាំ២០២៧ ហើយសំណើទី២ សម្រាប់ទំហំដែលនៅសេសសល់នឹងធ្វើឡើងនៅត្រឹមត្រីមាសទី២ក្នុងឆ្នាំ២០២២ និងបន្តបន្ទាប់រហូតទៅដល់ឆ្នាំ២០៣៥។ ថ្លែងទៅកាន់ពិធីពិព័រណ៍មួយស្តីអំពីថាមពលអន្តរជាតិនៅក្នុងប្រទេសសិង្ហបុរី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម លោក Gan Kim Yong បានបញ្ជាក់ថាការនាំចូលនូវថាមពលអគ្គិសនីដែលបញ្ចេញកាបូនិកកម្រិតទាប (Low-Carbon) នឹងក្លាយទៅជាកត្តាដ៏សំខាន់ក្នុងការជួយឲ្យសិង្ហបុរីអាចធ្វើដំណើរទៅមុខក្នុងការប្រើប្រាស់ថាមពលប្រកបដោយនិរន្តភាព៕