បរទេស៖ ថៃកំពុងជួបបញ្ហាវឹកវរខ្លាំងដោយសាររលកវាយប្រហារពីសំណាក់កូវីដបំប្លែងខ្លួនសាជាថ្មីដែលវាកំពុងធ្វើឲ្យប្រទេសជួបនឹងបញ្ហា ជាច្រើនបន្តបន្ទាប់ ដោយក្នុងនោះសកម្មភាពអចលនទ្រព្យក៏កំពុងគាំងខ្លាំងផងដែរ។
គិតត្រឹមថ្ងៃទី ៤ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ សណ្ឋាគារជាច្រើនបានបង្ខំចិត្តជ្រើសយកជម្រើសមួយគឺប្តូរសកម្មភាពប្រតិបត្តិការ និងសេវារបស់ខ្លួនទៅជាទីតាំងសម្រាប់ព្យាបាលអ្នកជំងឺកូវីដប្រភេទស្រាល ឬ Hospitel មកពីពាក្យ hospital-cum-hotels វិញជំនួសឲ្យប្រតិបត្តិការផ្តល់សេវាកម្មបដិសណ្ឋារកិច្ច។
យោងតាមការស្រាវជ្រាវដែលធ្វើឡើងដោយសមាគមសណ្ឋាគាររបស់ប្រទេសថៃនៅក្នុងខែកក្កដាកន្លងមកថ្មីៗនេះ សណ្ឋាគារចំនួន ៥ ទីតាំងក្នុងចំណោមសណ្ឋាគារ ២០០ទីតាំង គឺបានសម្រេចចិត្តប្តូរខ្លួនទៅជា Hospitel ដោយសារតែចំនួនគ្រែក្នុងមន្ទីរពេទ្យពេញស្ទើរគ្រប់ទីកន្លែង ហើយការវាយប្រហារដោយកូវីដក៏កាន់តែអាក្រក់ឡើង ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាម្ចាស់សណ្ឋាគារក៏នៅមានជម្រើសមួយទៀតដែរ បើមិនចង់ប្តូរទៅជាកន្លែងព្យាបាលអ្នកជំងឺនោះគឺជម្រើសក្នុងការបិទទ្វារអាជីវកម្មតែម្តង។
បន្ទាប់ពីការប្រកាសបិទទ្វារនៅក្នុងខេត្ត និងទីក្រុងជាច្រើនរួចមកហើយនោះ នៅសប្តាហ៍នេះថៃក៏បានប្រកាសក្នុងការបន្តបិទតំបន់ទាំងនោះបន្ថែមទៀតក្នុងរយៈពេល ១៤ ថ្ងៃបន្ថែមទៀតផងដែរហើយជាលទ្ធផលសណ្ឋាគារប្រមាណជា ៦០ ភាគរយនៃសណ្ឋាគារសរុប ១៦ ២៨២ កន្លែងបានប្រកាសបិទទ្វារបណ្តោះអាសន្ននៅក្នុងពេលដ៏តានតឹងនេះ ហើយក៏បានធ្វើឲ្យអត្រាអ្នកអត់ការងារធ្វើបានកើនឡើងទៅដល់ជិត ៧០ ភាគរយផងដែរនៃចំនួនបុគ្គលិកធ្វើការនៅក្នុងវិស័យនេះសរុប ៩០០ ០០០ នាក់។
ប្រធានសមាគមសណ្ឋាគារថៃ Thai Hotels Association (THA) លោកស្រី Marisa Sukosol បានបញ្ជាក់ថា បុគ្គលិកដែលអាចបន្តធ្វើការជាមួយនឹងសណ្ឋាគារភាគច្រើនសុទ្ធតែសុខចិត្តទទួលយកការកាត់ប្រាក់ខែដើម្បីអាចបន្តការងារ ឬទទួលយកការឈប់សម្រាកបណ្តោះអាសន្នដោយមិនទទួលបានប្រាក់ខែ ឬ Leave Without pay ខណៈដែល THA ក៏បានធ្វើការស្នើសុំទៅរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីជួយដោះស្រាយបញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុទៅដល់ក្រុមបុគ្គលិកដែលកំពុងបន្តធ្វើការងារតាមរយៈការជួយកាត់បន្ថយថ្លៃចំណាយលើទឺកភ្លើងជាដើម៕