អជ្ញាធរនៃប្រទេសឈីលីកាលពីពេលថ្មីៗកន្លងមកនេះបានចាប់បើកការស៊ើបអង្កេតមួយក្រោយបាតុភូតធម្មជាតិដ៏ចម្លែកដែលបានបាក់ស្រុតដីបង្កើតបានទៅជាប្រហោងដ៏ធំមួយទំហំដល់ទៅ២៥ម៉ែត្រ និងជម្រៅដល់ទៅជាង២០០ម៉ែត្រស្ថិតនៅក្បែរទីតាំងជីកយករ៉ែមួយកន្លែងនៅភាគខាងជើងនៃប្រទេសឈីលី។
ហេតុការណ៍ដែលបានកើតឡើងតាំងតែពីចុងសប្តាហ៍កន្លងទៅ និងត្រូវបានក្រុមអ្នកលេងបណ្តាញសង្គម រួមទាំងសារព័ត៌មានជាច្រើនយកមកបង្ហោះ និងចេញផ្សាយព្រោងព្រាត។ ទីតាំងកើតហេតុត្រូវបានគេស្គាល់ថាស្ថិតនៅក្នុងតំបន់មួយមានចំងាយប្រមាណជា៦៦៥គីឡូម៉ែត្រពីរដ្ឋធានី Santiago និងជាតំបន់ជីកយករ៉ែដោយក្រុមហ៊ុនកាណាដា Lundin Mining ។
នាយកទីភ្នាក់ងារជាតិនៃភូគព្ភសាស្ត្រ និងរ៉ែ (Sernageomin) លោក David Montenegro បានបញ្ជាក់ថា ក្រុមការងារបានទទួលដំណឹងនេះកាលពីថ្ងៃសៅរ៍សប្ដាហ៍កន្លងទៅ ហើយបានបញ្ជូនបុគ្គលិកជំនាញទៅកាន់តំបន់នេះ ដើម្បីធ្វើការស្រាវជ្រាវ ដែលមកដល់ពេលនេះគេអាចកំណត់បានត្រឹមថាប្រហោងយក្សនេះមានជម្រៅប្រមាណជាង២០០ម៉ែត្រ ហើយនៅពីខាងក្រោមគឺមានតែទឹកប៉ុណ្ណោះ ខណៈដែលទីតាំងនេះត្រូវបានផ្អាកដំណើរការងារទាំងស្រុងជាបណ្តោះអាសន្ន ។ ទោះបីជាយ៉ាងណាក្តី វាមានទីតាំងស្ថិតនៅក្បែរទៅនឹងផ្ទះប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណតែជា៦០០ម៉ែត្រ ហើយមានចំងាយពីសេវាកម្មសាធារណៈជិតមួយគីឡូម៉ែត្រប៉ុណ្ណោះ។ គួរឲ្យដឹងដែរថាតំបន់ជីកយករ៉ែនេះគឺជាកម្មសិទ្ធិ ៨០ភាគរយនៃក្រុមហ៊ុនកាណាដា Lundin Mining ហើយនៅសេសសល់ភាគរយផ្សេងទៀតជាចំណែករបស់ក្រុមហ៊ុនជប៉ុន Sumitomo Corporation៕