រយៈពេល ​៣៥ឆ្នាំ ប្រទេសចិនបានផ្ដល់ជំនួយ​ដល់​កម្ពុជាសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍​ប្រទេស​សរុបជាទឹកប្រាក់​ជិត​៦​ពាន់​លានដុល្លារអាមេរិក
ភ្នំពេញ ៖ គិត​ចាប់ពី​ឆ្នាំ១៩៩០​ ដល់​ដើមឆ្នាំ២០២៥​នេះ ប្រទេស​ចិន បាន​ផ្ដល់ជំនួយ​​អភិវឌ្ឍន៍​ជាផ្លូវ​ការ​ដល់​កម្ពុជា​សរុប​ជាទឹកប្រាក់​ប្រមាណជិ​ត៦​ពាន់​លានដុល្លារអាមេរិកសម្រាប់អ​ភិ​វឌ្ឍ​​លើ​វិស័យ​សំខាន់ៗ​ដូចជា​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ថាមពល និងអគ្គិសនី អប់រំ សុខាភិបាល កសិកម្ម និង​ប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រ​ជាដើម ។​ នេះបើយោងតាម​ប្រភពទិន្នន័យ​ពីគណៈ​កម្មកាធិការ​សហ​ប្រតិបត្តិការ​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​នៃ​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា ។​
ជាការ​កត់​សម្គាល់​នូវ​សមិទ្ធផល​ដែល​ចិន​បានផ្ដល់​ឱ្យកម្ពុជា​​ ហើយកម្ពុជា​កំពុង​ប្រើប្រាស់ជា​ប្រយោជន៍​ដល់​សេដ្ឋកិច្ចនា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ រួមមានស្ពាន​មិត្តភាពកម្ពុជា​ – ចិនជ្រោយចង្វារ មន្ទីរ​ពេទ្យ​មិត្តភាពកម្ពុជា ពេទ្យ​លោក​សង្ឃ ពហុកីឡដ្ឋាន​មរតតេជោ សាលារៀន​​ និងផ្លូវថ្នល់​ជាច្រើន​ខ្សែ​នៅតាមបណ្ដាខេត្ត​​នានា​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា ។
ក្រៅពីជំនួយ​នេះដែរ​ ចិន​ក៏បានបញ្ជូន​អ្នកវិនិយោគរបស់ខ្លួនមក​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគនៅកម្ពុជា​ជាច្រើន​ពាន់​លានដុល្លារ​អាមេរិកផងដែរ​ក្នុងមួយឆ្នាំៗ ហើយតាមរយៈការ​វិនិយោគរបស់ចិន​នេះដែរ បានធ្វើឱ្យ​សេដ្ឋ​កិច្ច​កម្ពុជា​កាន់តែ​បោះជំហាន​ទៅមុខ​ជា​លំដាប់ ជាក់ស្ដែង​គម្រោង​ផ្លូវល្បឿនលឿន​ភ្នំពេញ ក្រុង​ព្រះ​សី​ហនុ​ ជា​គម្រោ​ងវិនិយោគ​របស់ចិន បាន និងកំពុង​បម្រើ​ដល់សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា និងជំរុញការ​វិនិយោគ​រវាង​ភ្នំ​ពេញ និង​ព្រះសីហនុ ។ ក្រៅពីនេះ​មានអគារ​ខ្ពស់ៗ​ជាច្រើននៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ និង​បណ្ដាខេត្ត​មួយចំ​នួន​ទៀត​ក៏ជា​គម្រោង​វិនិយោគ​របស់​វិនិយោគិន​ចិន​ផងដែរ ។
​នៅក្នុង​ដំណើរទស្សនកិច្ច​ផ្លូវរដ្ឋ​នៅក្នុង​ប្រទេ​សកម្ពុជា​ ឯកឧត្តម ស៊ី ជីន​ពីង ប្រធានាធិបតី​ចិន​ បាន​ថ្លែង​ថា កម្ពុជា គឺជាអាទិភាពមួយនៅក្នុងយុទ្ធសាស្រ្តការទូតជិតខាងរបស់ប្រទេសចិន។ ចិននឹង​បន្ត​ផ្តល់កា​រគាំ​ទ្រ​ដោយ​ឥ​ត​ងា​ករេចំពោះកម្ពុជាក្នុងការប្រកាន់ខ្ជាប់សិទ្ធិស្វ័យភាពយុទ្ធសាស្រ្ត និងការដើរលើគន្លងផ្លូវអភិវឌ្ឍន៍ ដែលសមស្របជាមួយស្ថានភាពជាតិរបស់កម្ពុជា ៕