" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-52597 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
អ៊ីស្រាអ៊ែល ច្នៃដីកសិដ្ឋានធ្វើដំណាំផង និងជាកសិដ្ឋានផលិតថាមពលអគ្គិសនីផង
អ៊ីស្រាអ៊ែល ត្រូវបានគេចាត់ទុកថាជាប្រទេសដ៏តូចមួយនៅមជ្ឈឹមបូព៌ា ប៉ុន្តែបើនិយាយពីវិស័យកសិកម្ម និងបច្ចេកវិទ្យាវិញ ប្រទេសមួយនេះបានជាប់ឈ្មោះជាប្រទេសឆ្នើមបំផុតក្នុងតំបន់ និងបណ្តាប្រទេសជាច្រើនទៀតលើសកលលោក។
ជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់អ៊ីស្រាអ៊ែលក្នុងការចូលរួមប្រយុទ្ធប្រឆាំងទៅនឹងបញ្ហាបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ ប្រទេសមួយនេះបានដាក់ផែនការដែលបង្ហាញពីមហិច្ឆិតាតាមរយៈការទាញយកថាមពលកកើតឡើងវិញឲ្យបានដល់ទៅ៣០ភាគរយនៃការប្រើប្រាស់សរុប ក្នុងប្រទេសនៅត្រឹមឆ្នាំ២០៣០ខាងមុខប៉ុណ្ណោះ។
ជាមួយនឹងផែនការខាងលើនេះ ដើម្បីអាចសម្រេចឲ្យបានតាមការកំណត់ អ៊ីស្រាអ៊ែល បានខិតខំស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាជាច្រើនដើម្បីអាចពន្លឿនកិច្ចការងារឲ្យបានជោគជ័យតាមការគ្រោងទុកដែលមួយក្នុងចំណោមនោះផែនការគោល អ៊ីស្រាអ៊ែល បានប្រកាសដាក់ឲ្យធ្វើការពិសោធន៍ទៅលើបច្ចេកវិទ្យាទាញយកថាមពលពីពន្លឺព្រះអាទិត្យនៅក្នុងតំបន់ដីកសិដ្ឋានដែលក្រៅពីធ្វើដំណាំ និងដាំផ្លែឈើផ្សេងៗគឺអាចផលិតថាមពលអគ្គិសនីសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ការប្រើប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃផងដែរ។ ដោយសារតែផ្ទៃដីតូច អ៊ីស្រាអ៊ែល​ បានកើតចេញជាគំនិតច្នៃប្រឌិតមួយនេះដើម្បីអាចទាញយកដីកសិដ្ឋានដាំដំណាំ និងផ្លែឈើផង និងប្រើប្រាស់វាជាកសិដ្ឋានសម្រាប់ផលិតថាមពលអគ្គិសនីពីពន្លឺព្រះអាទិត្យផង។
ប្រព័ន្ធទាញយកថាមពលម្យ៉ាងដែលត្រូវបានដាក់ឈ្មោះថា  agrivoltaic គឺជាដំណើរការទាញយកថាមពលពីបន្ទះសូឡាដែលត្រូវបាន សាងសង់ឡើងនៅពីលើចំការដំណាំនានា ហើយក្នុងដំណាក់កាលសាកល្បងដំបូងដែលត្រូវបានប្រកាសកាលពីសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះថាមពលអគិ្គសនីដល់ទៅ១០០មេហ្គាវ៉ាត់គឺប្រមូលបានពីទីតាំងបន្ទះសូឡាដែលបានដាក់នៅលើដីកសិដ្ឋានប្រមាណជាង១០០កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេស។ យោងតាមអ្នកជំនាញបានអះអាងថា ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យានេះត្រូវបានដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ពីលើដំណាំជាច្រើនប្រភេទបូករួមទាំងសួនផ្កាផងចំការ ទំពាំងបាយជូរផង និងប្រភេទដំណាំផ្សេងៗជាច្រើនទៀត ហើយមិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ agrivoltai នឹងអាចជួយដល់ការកាត់បន្ថយជាតិវិទ្យុ សកម្មដែលមាននៅក្នុងកំដៅព្រះអាទិត្យ ហើយជាពិសេសបានជួយឲ្យប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រកាន់តែមានភាពល្អប្រសើរឡើងផងដែរ៕