យល់ដឹងពីកិច្ចប្រជុំ COP26 ហើយហេតុអ្វីពិភពលោកគួរតែតាមដានពីព្រឹត្តិការណ៍មួយនេះ?
ចំណេះដឹង ៖ ពាក្យពេញរបស់ COP26 គឺ Conference of the Parties 26th ដែលជាកិច្ចប្រជុំកំពូល និងធំបំផុតរបស់ពិភពលោក ដើម្បី ប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងវិបត្តិអាកាសធាតុ ស្របទៅនឹងសន្ធិសញ្ញាដែលរៀបចំឡើងដោយអង្គការសហប្រជាជាតិ The United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC)ដែលធ្លាប់បានចុះហត្ថលេខាដោយបណ្តាប្រទេសជាច្រើនតាំងពីឆ្នាំ១៩៩៤។
នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះត្រូវបានរៀបចំនៅក្នុងទីក្រុង Glasgow ប្រទេសស្កុតឡែនដោយមានអង់គ្លេស និងអ៊ីតាលីជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំចាប់ពីថ្ងៃទី៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ ដល់ថ្ងៃទី១២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ ហើយក្នុងនោះបណ្តាប្រទេសជាង២០០ ដែលបានចូលរួម ឬត្រូវជា៨៥ភាគរយនៃប្រទេសដែលបានគ្របដណ្តបដោយព្រៃឈើនៅលើសកលលោកទាំងមូលផងដែរ។
តើហេតុអ្វីមនុស្សគ្រប់គ្នាគួរតាមដានពីព្រឹត្តិការណ៍មួយនេះ ហើយតើវាមានសារៈសំខាន់យ៉ាងណាសម្រាប់មនុស្សជាតិ ?
COP26 គឺជាកិច្ចប្រជុំដ៏សំខាន់បំផុតក្នុងការអនុញ្ញាតឲ្យពិភពលោក ជាពិសេស រដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសទាំងអស់ក្នុងការប្តេជ្ញាចិត្តរួមគ្នា សម្រេចឲ្យបានតាមផែនការរួមគឺមិនឲ្យសីតុណ្ហភាពរបស់សកលលោកកើនឡើងលើសពី ១,៥ភាគរយឡើយនៅត្រឹមឆ្នាំ២១០០ ដែលកន្លងមកក្រុមប្រឹក្សាអន្តររដ្ឋាភិបាលស្តីពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ឬ The Intergovernmental Panel on Climate Change IPCC តែងតែព្រមានថា វានឹងអាចបង្កឲ្យពិភពផែនដីនូវរលកកំដៅដ៏ក្តៅហួសហេតុ ធ្វើឲ្យទឹកសមុទ្រកើនឡើងខ្លាំង ព្រមទាំងអាចបំផ្លិចបំផ្លាញជីវិតផ្កាថ្មក្រោមសមុទ្រ ដែលជាធាតុចាំបាច់បំផុតក្នុងការផលិតអុកស៊ីសែនលើភពផែនដីនេះ។
នៅក្នុងអំឡុងពេលនៃកិច្ចប្រជុំនេះ សម្តេច Pope Francis ក៏បានព្រមានដែរថា ជម្លោះអាចនឹងកើតមានឡើង ប្រសិនបើរដ្ឋាភិបាលដែលនឹងទទួលបានកញ្ចប់ជំនួយណាមួយពីកិច្ចប្រជុំនេះបែរជាយកវាទៅប្រើប្រាស់ខុសគោលដៅ ដូចជាយកទៅស្តារសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ព្រមទាំងជួយសង្គ្រោះដល់ក្រុមហ៊ុនអាជីវកម្មក្នុងប្រទេសដែលកំពុងងើបឡើងវិញពីវិបត្តិកូវីដជំនួសឲ្យការប្រើប្រាស់វាទៅលើកិច្ចការងារលើកកម្ពស់ដល់ការប្រយុទ្ធប្រឆាំងទៅនឹងការបញ្ចេញជាតិពុលទៅក្នុងបរិយាកាស។
បញ្ហាមួយទៀតដែលកំពុងប្រឈមចំពោះមុខនៃកិច្ចប្រជុំដ៏ធំមួយនេះ ក្រៅតែពីបញ្ហាខាងក្រៅហើយនោះ បញ្ហាខាងក្នុងផ្ទាល់គឺជាការសន្យាដែលមិនទាន់ត្រូវបានធ្វើបានសម្រេចនៅឡើយដោយបណ្តាប្រទេសជាអ្នកមានរបស់សកលលោកដែលធ្លាប់បានបង្ហាញជំហថានឹងបរិច្ចាគប្រាក់យ៉ាងហោចណាស់១០០ពាន់លានជារៀងរាល់ឆ្នាំទៅដល់ប្រទេសដែលទទួលរងគ្រោះធ្ងន់ធ្ងរជាងគេបំផុត ដោយសារបញ្ហាបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ ដែលទាំងអស់នេះវានឹងក្លាយទៅជាចំណុចមួយមិនអាចខ្វះបានឡើយនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំនៅក្នុងឆ្នាំនេះ។ ដូច្នេះហើយក្រុមការងារអ្នកសម្របសម្រួលនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំលើកទី២៦នេះបានដាក់ចេញគោលបំណងសំខាន់ចំនួន៤ធំៗដែលត្រូវតែទទួលបានសម្រាប់ឆ្នាំនេះមានដូចជា  ៖
១ – ធានាឲ្យបាននូវពិភពលោកដែលមិនបញ្ចេញកាបូន១០០ភាគរយត្រឹមពាក់កណ្តាសតវត្សរ៍នេះ និងមិនឲ្យមានការកើនឡើងនៃសីតុណ្ហភាពលើសពី ១,៥អង្សារ